logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Tomasz Balon-Mroczka
Boży doping
Wydawnictwo Rafael


redakcja: Tomasz Balon-Mroczka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy RAFAEL
Rok wydania: Kraków 2000
ISBN: 83-913189-1-5
Format: 165 x 240
Stron: 240
Rodzaj okładki: miękka

 
Irena Szewińska
 
Stosunek do wiary poszczególnych ludzi to sprawa osobista każdego z nich...
 
Urodzona w 1946 roku. Jedna z najwybitniejszych lekkoatletek wszech czasów. Uczestniczyła wpięciu olimpiadach, zdobyta trzy ztote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. W 1964 r. w Tokio zdobyta swój pierwszy olimpijski medal pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein. Wielokrotna rekordzistka świata. Po zakończeniu kariery ceniona działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. M.in. jest prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w 1999 roku została wybrana do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 
Uważana jest pani za najwybitniejszą zawodniczkę w historii polskiego sportu. Czy miała pani okazję spotkać się z Papieżem?
 
Dwa razy miałam zaszczyt uczestniczyć w audiencjach u Ojca Świętego. Pierwszym razem byłam jeszcze zawodniczką, a w drugim przypadku znalazłam się w grupie osób, które brały udział w rzymskich lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Mam zdjęcia z tych spotkań i są to dla mnie bardzo piękne pamiątki. Bardzo cenię Jana Pawła II, to wyjątkowa, wielka postać. W rozmowach podczas tych spotkań wykazywał duże zainteresowanie i znajomość sportu. Za każdym razem nas pozdrawiał, co odbieraliśmy jako szczególne wyróżnienie.
 
Kieruje pani bardzo popularnym związkiem sportowym. Jak traktuje się religię w tym środowisku?
 
Polski Związek Lekkiej Atletyki, którym kieruję, zachowuje pewne tradycje. W 1999 roku obchodziliśmy jubileusz 80-lecia. Jednym z głównych punktów uroczystości była Msza w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Pamiętnym akcentem podczas Mszy było poświęcenie nowego sztandaru Związku. Nasz dotychczasowy stary sztandar przekazaliśmy bowiem do warszawskiego Muzeum Sportu. Natomiast - w moim przekonaniu - stosunek do wiary poszczególnych ludzi, to już sprawa osobista każdego z nich.
 
wywiad z marca 2000 r.

 



Pełna wersja katolik.pl