logo
Piątek, 10 lipca 2020 r.
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa, Ulryka, Olafa, Rufiny – wyślij kartkę
Szukaj w


Katechezy

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł

Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu
David H. Stern
Komentarz żydowski do Nowego Testamentu wychodzi naprzeciw postulatom współpracy w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i stanowi praktyczne urzeczywistnienie zaleceń II Soboru Watykańskiego (Nostra aetate), który potwierdza obustronne korzyści z poznawania tradycji religijnej wyznawców judaizmu i chrześcijan. Nowy Testament jest w nim rozumiany i przedstawiony z perspektywy żydowskiej i chrześcijańskiej zarazem, ponieważ to dzieło wydobywa i szanuje to, co dla obydwu religii jest wspólne i zbieżne.
Sakramenty Kościoła
Karl Rahner
Karla Rahnera uważa się za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. Swą twórczość adresował nie tylko do teologów, ale także do duszpasterzy i zwykłych wiernych. Inspirator, redaktor i autor licznych leksykonów, encyklopedii i kompendiów. Cechą jego teologii - pisze o. Dariusz Kowalczyk - jest "ustawiczne nawiązywanie do współczesnych problemów przeżywania wiary. Dla Rahnera wierność tradycji Kościoła nie oznacza mechanicznego powtarzania tego, co już zostało powiedziane w historii, lecz twórcze przyjęcie istotnych wątków tej tradycji w zmienionych warunkach współczesnego życia wiary. Jednocześnie jego myśl bywała prorocza (np. »Chrześcijanin XXI wieku albo będzie mistykiem, albo nie będzie go wcale«)".
Dlaczego kocham Kościół?
O. Jacek Salij OP
Czy Kościół może być święty, skoro tyle w nim grzechu? Czy dogmaty wiary nie są dzisiaj przeżytkiem? Dlaczego trzeba brać ślub kościelny, skoro można dobrze żyć i bez niego? (...) Czy Kościół dyskryminuje kobiety, nie dopuszczając ich do święceń kapłańskich? Są to pytania, na które nie wszyscy autorzy odpowiadają zgodnie z wiarą Kościoła. (...) Dla mnie osobiście odpowiedzi, jakich udziela na te pytania wiara chrześcijańska, są jeszcze jedną ważną przyczyną dla której kocham Kościół.
Modlić się. Gdzie, jak, kiedy, dlaczego?
Alessandro Pronzato
Jest to książka dla tych, którzy zamierzają odnaleźć sens i piękno modlitwy w świecie, który z jednej strony wskazuje naglącą jej potrzebę, a z drugiej czyni ją coraz trudniejszą. Dla tych, którzy pozbawiają się tego doświadczenia, gdyż uznają je za niesłuszne, za trudne, nudne i skomplikowane. Dla tych, którzy wyczuwają, że modlitwa jest ich ostatnim brzegiem i może stanowić dotarcie do nowego świata.
Moc w słabości
Benedict J. Groeschel CFR
Książka omawia problemy psychologiczno-duchowe takie jak: niewiara, zwątpienie, złość, nienawiść do samego siebie, depresja. Mówi o pokusie i grzechu, o zwątpieniu i wierze, o lęku i ufności, o zazdrości i przebaczeniu, o smutku i radości. Przekształcanie wad w cnoty nie jest ograniczone tylko naszymi pomysłami czy zachowaniami. Potrzebna jest do tego łaska i świadome podejmowanie decyzji. W książce zawarte zostały liczne opisy rzeczywistych sytuacji życiowych. Autor opiera się na Piśmie Świętym, na Tradycji Kościoła katolickiego oraz na współczesnej psychologii.
Modlitwa - nieustanna wymiana miłości
Agnieszka Myszewska
Nie ma już we mnie ognia miłości do rzeczy materialnych, jest tylko woda żywa mówiąca we mnie, która z wnętrza mego woła: pójdź do Ojca! (św. Ireneusz z Lyonu) Modlitwa jest samym życiem: tym co w nim najbardziej istotne - jego oddechem. To ona wskrzesza nas i naszą wiarę. Jest jak powiew świeżego powietrza w czas upału, jak pokarm, który pozwala nam patrzeć w Światło. Modlitwa jest wstępowaniem wzwyż, niemilknącą pieśnią przez którą doświadczamy odkrycia nowych przestrzeni. Jest wymianą miłości, powrotem do źródła, jakim jest Bóg. Modlitwa jest zmierzającą w wieczność drogą, która wszędzie może mieć początek, a nigdy nie ma końca: miedzy Tym, który wzywa a tym, który podąża trwa nieprzerwany dialog i nieustanny taniec... Autorka w swoich refleksjach prowadzi nas po zaskakujących ścieżkach rozwoju modlitwy: od oswojenia się z Bogiem na wzór przyjaźni Małego Księcia z lisem, poprzez oczyszczającą pustynię, którą jest własna słabość, zniechęcenie, rozbieżność między adoracją a czynem oraz wszelkie trudy i zagrożenia nieustannego stawania się w Miłości.
Źródło łez
Jean Vanier
Ta książka ujrzała światło dzienne dlatego, że podczas arkowych Rekolekcji Przymierza na San Domingo te słowa poruszyły kilka osób, które je spisały. Zaprzyjaźniona z "Arką" Anne-Sophie Andreu przeczytała je i także była nimi poruszona. Opracowała ten tekst, wkładając w tę pracę swoje kompetencje i własne życie duchowe, aby nadać mu obecną formę, bardziej czytelną, prostą, lepiej nadającą się do lektury medytacyjnej. Jestem jej za to ogromnie wdzięczny. Żywię nadzieję, że duchowość ta, będąca w sercu naszych wspólnot "Arki" oraz "Wiary i Światła", przyciągnie innych ludzi i spowoduje, że pójdą oni za Jezusem drogą współczucia. Idąc wspólną drogą z osobami słabymi i bezbronnymi, odkryją obecność Jezusa i staną się Jego przyjaciółmi. Znajdą tutaj nową siłę i nową wolność.
Spotkania ze ... Święty Mikołaj
Piotr Słabek
Nie zasiadał w saniach zaprzęgniętych w latające renifery. Nie wpadał do domów przez komin, wzniecając wokół magiczny pył. Nie pracowały dla niego krasnoludki .... Był człowiekiem z krwi i kości, oddanym Bogu i zakochanym w ludziach. Sam wiele doświadczył i wiedział, że największe radości życia to te najprostsze - często niepozorne, że trudno je dostrzec. Oto fascynująca, pełna humoru, momentami wręcz wzruszająca historia św. Mikołaja - lekarza, biskupa, człowieka, który poskramiał żywioły i zmieniał wyroki cesarzy, który był równie dobrym swatem, jak kaznodzieją ... Po lekturze tej książeczki jedno jest pewne - w Świętego Mikołaja nie trzeba wierzyć, ale z pewnością trzeba go poznać.
Magia, wróżby i zabobony
Francesco Bamonte
Wielu ludzi, również tych, którzy mówią, że są praktykującymi katolikami, ucieka się do pomocy wróżbitów, przyczyniając się do wzrostu ich dochodów. Co popycha człowieka, by wydawać pieniądze na konsultacje u wróżbity? Jaki sens ma to wszystko dla chrześcijanina? Książka ta za pomocą świadectw i praktycznych rad chce pomóc w uwolnieniu się od zabobonów i obronić przed oszustwami, które często kryją się za magią.
Zaprzyjaźnij się ze sobą
Leo P. Rock SJ
Książka o. Leo Rocka, amerykańskiego jezuity, o którym napisał w Przedmowie o. M. E. Moynahan, że jest kimś, kto mówi i pisze z mocą, zawiera jego osobiste refleksje i doświadczenia z wielu lat pracy kierownika duchowego i psychoterapeuty. Książka jest błyskotliwym zapisem tego, czego nauczyli Autora ludzie, z którymi pracował, lub też którzy przyszli do niego po radę i pomoc, "a dzieląc się swoim cierpieniem, pozwolili mu dostrzec wiele głębokich prawd". Żywy język, częste nawiązania do wzorców literackich, a także przykłady "z życia" stanowią dodatkowy walor tej ciekawej książki, która winna zainteresować tych, którzy bądź to z racji zawodu, lub ze względu na własne trudności osobiste szukają pomocy w wartościowej literaturze.
 
1  
2  
3  
4  
 
 Pełna wersja katolik.pl