logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Wkrótce publikacja dokumentu bioetycznego Episkopatu


Zrozumiale dla wszystkich o początku życia ludzkiego – tak zagadnienia związane z bioetyką genetyczną będzie wyjaśniał dokument Episkopatu. Jego publikacji należy spodziewać się w okresie wielkanocnym. Biskupi poparli europejską inicjatywę obywatelską „Jeden z nas”, która ma wykluczyć finansowanie aborcji i doświadczeń na embrionach.

W komunikacie z 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi dziękują „ludziom nauki i polityki, którzy odważnie głoszą prawdę o małżeństwie i rodzinie, a także o świętości życia ludzkiego”. Jednym z głównym zagadnień spotkania biskupów była dyskusja nad projektem dokumentu bioetycznego. Będzie się on składał z czterech rozdziałów: dwa pierwsze dotyczą poczęcia życia i dziecka w fazie prenatalnej, dwa następne – postaw ludzi dobrej woli i polityków.

Biskupi opowiedzieli się za europejską inicjatywą obywatelską „Jeden z nas”, która ma doprowadzić do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach.

Konferencja Episkopatu Polski zajęła się również tematem mediów i ich rolą w duszpasterstwie. W osobnym oświadczeniu biskupi poparli prawo do obecności TV Trwam na multipleksie cyfrowym. Biskupi powrócili też do zagadnień związanych z duszpasterstwem Polaków żyjących poza granicami, po raz kolejny zaapelowali o „właściwe miejsce dla nauczania religii w polskich szkołach i przedszkolach”. Zapoznali się także z inicjatywami Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji na Rok Wiary.

W pierwszym dniu obrad plenarnych biskupi sprawowali Mszę św. dziękczynną za pontyfikat Benedykta XVI. W komunikacie biskupi raz jeszcze zapewniają, że „Konferencja Episkopatu Polski przyjęła z wiarą i zaufaniem decyzję Benedykta XVI o rezygnacji z pełnienia funkcji następcy św. Piotra, dostrzegając w niej wyraz odpowiedzialności za Kościół i świat”. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji kardynałów-elektorów i oczekiwania w duchu wiary na wybór nowego papieża.

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywało się w Warszawie w dniach 5-6 marca 2013 r. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W obradach brali udział także nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz kilkunastu biskupów gości z Białorusi, Czech, Francji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.