logo
Sobota, 04 lipca 2020 r.
imieniny:
Elżbiety, Teodora, Aureli, Malwiny, Zygfryda – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
V Olimpiada Sportowa im. bpa Jana Chrapka


27 kwietnia br. w Górkach k/Garwolina rozpocznie się organizowana przez Księży Michalitów V Olimpiada Sportowa im. bpa Jana Chrapka.

Młodzi licealiści i gimnazjaliści rywalizować będą w turnieju piłki nożnej o puchar Generała Michalitów, a także w turnieju tenisa stołowego, w biegach przełajowych i trójboju.

V Olimpiada Sportowa im. bpa Jana Chrapka rozpocznie się w piątek 27 kwietnia o 18.00, a zakończy we środę 2 maja.
Weźmie w niej udział 16 drużyn 8-osobowych z następujących miejscowości: Toruń, Warszawa-Bemowo, Górki k/Garwolina (2 drużyny), Stalowa Wola, Nowa Słupia, Pewel Mała, Pawlikowice (2 drużyny: z Domu Dziecka i z parafii), Gorzków, Miejsce Piastowe (łączona drużyna alumnów NSD i chłopców z parafii), Prałkowce (Dom Dziecka), Krosno (oratorium), Kowala k/Radomia, Marianów k/Garwolina i drużyna z Mińska na Białorusi.

Uczestnicy to w większości uczniowie, ministranci i wychowankowie z michalickich parafii w Polsce i na Białorusi, wychowankowie michalickich Oratoriów i Domów Dziecka. Są także drużyny parafii
diecezjalnych - Marianów, Kowala.

Dyscypliną główną Olimpiady jest piłka nożna. Uczestnicy zagrają o puchar Generała Michalitów. Drużyny - podzielone na 4 grupy - będą rywalizowały do ostatniego dnia o to trofeum. Inne dyscypliny to: tenis stołowy, bieg przełajowy oraz trójbój (rzuty lotką do
tarczy, slalom z piłką i pchnięcie kulą).

Uczestnicy Olimpady Sportowej spotkają się w niedzielę wieczorem (29 kwietnia) z s. BARBARĄ CHRAPEK - michalitką, która opowie o Patronie Olimpiady bpie Janie, o jego pasji życia, służbie dla młodzieży (organizował oazy, patronował festiwalowi Song of songs w
Toruniu itp.).

Gościem sportowym  Olimpiady będzie MAREK CITKO - zawodnik Polonii Warszawa, w przeszłości reprezentant Polski (w meczu eliminacji Mundialu 1998 strzelił na londyńskim stadionie Wembley bramkę Anglikom, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych polskich piłkarzy). W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski 1996 roku zajął pierwsze miejsce. Spotkanie z nim odbędzie się w poniedziałek, 30 kwietnia o godz. 19.00.

W ostatnim dniu Olimpiady Eucharystii będzie przewodniczył Generał Michalitów - ks. Kazimierz Radzik. Po Mszy św. odbędzie się rozdanie pucharów, medali i pamiątkowych dyplomów. Warto dodać, że każdy uczestnik otrzyma koszulkę T-shirt z logo Olimpiady.
Zostało ono zaprojektowane przez Jacka Naporę i przedstawia trzech sportowców. Podniesione ręce mają wskazywać na chęć rywalizacji i zwycięstwa, a także zdrowej walki. Ich bliskość, trzymanie się razem podkreśla ducha wspólnoty i jedności. Kolory: czerwony i żółty
nawiązują do michalickiego herbu. Środkowa postać jest nieco większa - to obraz michality, który płonie - dlatego czerwony kolor - pragnieniem bł. Bronisława: "Chciałbym zebrać miliony dzieci i młodzieży..." i unieść ich ku Bogu.

Poza tym w programie: ognisko i film "Ucieczka do wolności" (o niezwykłym meczu piłkarskim w czasach wojny, występują m.in. Deyna, Pele, Bobby Moore i in.)

Codzienną "strawą duchową" będzie Msza św. z homilią (w tym roku będą się one koncentrowały wokół cech prawdziwego chłopaka i mężczyzny: mądrość, odwaga, męstwo, wytrwałość. Takie tematy jak np. "Męstwo w czasach mięczaków", "Na czacie z  Najmądrzejszym"). Będzie dużo śpiewu prowadzonego przez krakowskich kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Księży Michalitów.
V Olimpiada Sportowa im. bpa Jana Chrapka została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu.


ks. Sylwester Łącki CSMA