logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w


sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Od południa trumna z ciałem zmarłego w piątek biskupa Jana Mazura jest wystawiona w gmachu kurii diecezjalnej siedleckiej. Jutro o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. żałobna z udziałem Episkopatu. Jan XXIII mianował go biskupem w 1961 r., został wówczas biskupem pomocniczym w diecezji lubelskiej. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W 1968 r. Paweł VI mianował go ordynariuszem diecezji siedleckiej. Szerokim echem odbiła się jego postawa w czasie obrony krzyży w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem k. Garwolina w 1984 r. Biskup podjął głodówkę i aktywnie wsparł młodzież, która solidarnie zaprotestowała wobec działań władz komunistycznych, nakazujących zdjęcie krzyży z sal lekcyjnych.
W dniach od 26 do 28 września 2008 roku odbyło się w Białymstoku 345. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Michalika, z udziałem ks. abp. Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.
"Kościół wyniósł dziś do chwały ołtarzy pokornego kapłana, którym Opatrzność posłużyła się, by niezmienna prawda o Miłosierdziu Bożym dotarła w sposób szczególny do umysłów i serc ludzi dwudziestego wieku" powiedział w homilii podczas uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Sopoćki metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI liturgii z rytem beatyfikacji przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Świętych.
Na dramat chrześcijan w Indiach zwrócił uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, otwierając obrady plenarne biskupów. W indyjskim stanie Orisa pogromy chrześcijan nasiliły się 23 sierpnia. Śmierć poniosło prawdopodobnie 100 osób, kapłanów, zakonnic i świeckich. Dziesiątki tysięcy uciekło ze swoich miejsc zamieszkania, by schronić się w prowizorycznych obozach. Jednak i tam nie mogą czuć się bezpiecznie, bo w każdej chwili mogą stać się łatwym celem hinduistów. Fundamentaliści niszczą kościoły i domy chrześcijan.
O obecności Kościoła w mediach, 25 września dyskutowali w Tarnowie dziekani diecezji tarnowskiej. Do większej otwartości i współpracy z mediami zachęcał kapłanów, rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Jerzy Zoń. Podał także praktyczne wskazówki jak budować dobre relacje z mediami i z dziennikarzami. Dodał także, że trzeba zwrócić w duszpasterstwie uwagę na element wychowywania wiernych do odpowiedzialnego i dojrzałego korzystania ze środków społecznego komunikowania, ponieważ przekazywane treści mogą mieć na człowieka zarówno pozytywny jak i niestety negatywny wpływ.
Drugi pod względem sprzedaży polski tygodnik opinii „Gość Niedzielny” obchodzi w tym roku swoje 85-lecie. Rocznica wydania pierwszego numeru minęła 2 tygodnie temu, zaś 22 września w katowickiej redakcji zaprezentowano monografię pisma, autorstwa jego wieloletniego dziennikarza Andrzeja Grajewskiego. Spotkanie z udziałem redaktora naczelnego „Gościa” ks. Marka Gancarczyka poprowadziła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek. Książkę recenzowali: historyk ks. prof. Jerzy Myszor i dziennikarz Andrzej Stefański.
W kanadyjskim Québec odbyła się 126. Światowa Konwencja Rycerzy Kolumba. Przybyło na nią 2,5 tys.delegatów z całego świata. Zakon Rycerzy Kolumba to męska organizacja katolicka powstała w 1882 roku w New Haven w stanie Connecticut w USA, a od kilku lat działająca także w Polsce. Podobnie jak przodkowie Rycerzy sprzed 120 lat, tak i dzisiejsi członkowie organizacji udzielają sobie wzajemnej pomocy i odważnie wspierają Kościół Katolicki. Poprzez różne dzieła miłosierdzia i przykłady własnego życia Rycerze służą wszystkim jako świadkowie ewangelicznej Dobrej Nowiny.
Kościół kroczący drogami młodych. Wpływ mediów na postawy i wartości młodzieży, a także zagadnienia związane z językiem używanym w duszpasterstwie młodych to tematy poruszone na pierwszym posiedzeniu Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Spotkaniu przewodniczył bp Henryk Tomasik.
Ponad 835 tys. złotych otrzymała Caritas diecezji tarnowskiej w ramach akcji przekazywania instytucjom pożytku publicznego 1 proc. Podatku dochodowego. To dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich. Pieniądze pomogą chorym, niepełnosprawnym dzieciom i bezdomnym.
/informacja własna/
 
1  
...
154  
155  
156  
157  
158  
159  
160  
161  
162