logo
Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Jakuba, Sławy, Wincentego – wyślij kartkę

Szukaj w


Facebook
 
Rekordowa kolęda misyjna w diecezji tarnowskiej


Ponad 900 tysięcy złotych – tyle udało się zebrać dzieciom z diecezji tarnowskiej, które odwiedzały rodziny między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem z przesłaniem i kolędą misyjną. To najwięcej w Polsce, i o 120 tysięcy złotych więcej niż przed rokiem.

W kolędzie misyjnej wzięło udział blisko 16 tysięcy dzieci z 361 parafii. „Mali misjonarze” odwiedzili około 132 tysiące rodzin. Przebrani w stroje przypominające ubiory mieszkańców Afryki i Ameryki Południowej przedstawiali misyjne przesłanie - krótkie scenki i śpiew kolędy w języku afrykańskim. Po zakończeniu kolędowania, 12 stycznia 2008 roku, w kościele bł. Karoliny w Tarnowie, na wspólnym spotkaniu zebrało się 3500 kolędników, by się zobaczyć, razem modlić i uczestniczyć w konkursie najciekawszych strojów dla grup kolędniczych. 

Dzieci zbierały pieniądze na realizację dziesięciu projektów, które związane są z pracą tarnowskich misjonarzy m.in. w Republice Konga, Brazylii, czy Peru. Jak mówi ks. Krzysztof Czermak - wikariusz biskupa ds. misji - w tym roku suma jest rekordowa i będzie można przeznaczyć ją na wszystkie projekty, a nawet na dodatkowe.

Zebrane przez kolędników pieniądze pomogą m.in. zbudować parafialne przedszkole, gimnazjum i świetlice w Republice Konga. W Rwandzie wybudowany zostanie dom dla dzieci niepełnosprawnych, sierot i ofiar wojny domowej. Natomiast najmłodsi z domów dziecka i rodzin patologicznych w Mołdawii mają otrzymać pomoc, która poprawi warunki ich życia.

Z zebranych ofiar wybudowane zostaną także cysterny, uda zakupić się pompy do tłoczenia wody oraz środki chemiczne do jej uzdatniania w Brazylii. W ten sposób dzieci pomogą swoim rówieśnikom, którzy ciężko chorują po wypiciu zanieczyszczonej wody. Pompy zainstalowane zostaną w 35 wioskach, oraz przy 30 szkołach.

Akcja kolędników misyjnych właśnie w diecezji tarnowskiej cieszy się największym zainteresowaniem i rozwija się z roku na rok. W 2006 roku blisko 15 tysięcy dzieci odwiedziło 120 tys. rodzin, najmłodsi zebrali najwięcej w Polsce - ponad 795 tysięcy zł.