logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Czerneńskie bory znów wypełnią się tysiącami pielgrzymów


W pierwszą sobotę po święcie Matki Bożej Szkaplerznej (w tym roku 21 lipca), do karmelitańskiego sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej k. Krakowa,  położonego wśród jurajskich skał i wąwozów nad potokiem Eliaszówką, przybędą tysiące pielgrzymów na doroczne już IX Ogólnopolskie  Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, którego hasłem są słowa Maryja zawsze i we wszystkim. Spotkanie będzie miało charakter wyjątkowy gdyż jest połączone z centralnymi obchodami Roku Świętego Rafała Kalinowskiego (1835-1907).

Głównym punktem uroczystości będzie celebrowana o godz. 11.00 uroczysta Mszy św. której przewodniczył będzie kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. Tuż przed nią procesja kapłanów uda się na krótką modlitwę do kaplicy, gdzie znajdują się doczesne szczątki świętego. Stamtąd zostaną zabrane fragmenty Relikwii św. Rafała, aby na zakończenie Mszy św. przekazać je parafiom, które zwróciły się z prośbą o ich uzyskanie.

Przed Mszą św. pielgrzymi będą mogli wysłuchać konferencji na temat maryjnego dziedzictwa w życiu św. Rafała oraz, wraz z karmelitą bosym, medytować nad tekstami Kalinowskiego. Po Eucharystii przewidziany jest czas na agapę. Wszyscy którzy jeszcze nie przyjęli Szkaplerza św., będą mogli to uczynić w godzinach popołudniowych podczas nabożeństwa z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych.
Do Rodziny Szkaplerznej należą ludzie, którzy pobożność maryjną wyrażają przez Szkaplerz czyli szatę Maryi. Noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się z wierzchniej szaty którą mnisi karmelitańscy przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy. Najczęściej zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowo scapulae oznacza barki, ramiona, plecy. Obecnie nabożeństwo to dotyczy wielu środowisk: zakonników i zakonnice, Świecki Zakon (zwany niegdyś Trzecim Zakonem), przynależących do Bractwa Szkaplerznego, osoby, które przyjęły Szkaplerz i żyją jego duchowością w różnych formach zrzeszania się, jak również osoby noszące Szkaplerz, jednak bez żadnej formy zrzeszania się. Wszyscy są zobowiązani do gorliwego życia maryjnością charakterystyczną dla karmelitańskiej duchowości, każdy jednak w sposób odpowiadający więzi łączącej go z "Rodziną Maryi".
 
Wielkim czcicielem Matki Bożej Szkaplerznej był Sługa Boży Jan Paweł II. Sam nosił Szkaplerz i często do tego nabożeństwa zachęcał. Obecnie wielu wykształconych ludzi również ze świata polityki używa tych dwóch kawałków płótna, prostego znaku przynależności do Maryi, by wyrazić swą pobożność maryjną. Dlatego w sobotniej uroczystości w Czernej swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Rządu RP i Władz samorządowych.
 
Założycielem Bractw szkaplerznych i propagatorem pobożności maryjnej wyrażającej się w znaku Szkaplerza był Święty Rafał (Józef Kalinowski) urodził się l września 1835 roku w Wilnie. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie i został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących i był jednym z przywódców. Pochwycony przez Rosjan, został zesłany w roku 1864 na dziesięć lat przymusowych robót na Syberii. Po odzyskaniu wolności był wychowawcą błogosławionego Augusta Czartoryskiego. W roku 1877 wstąpił do karmelitów bosych i otrzymał imię Rafała od św. Józefa. Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. Odnowił karmelitów bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 roku. Jest m.in. patronem Sybiraków i kolejarzy.
 
Szczegółowy program uroczystości w Czernej:
http://www.karmelczerna.pl/spotkanie/urszkapl.html
 
Strona internetowa poświęcona o. Rafałowi Kalinowskiemu:
http://www.karmel.pl/archiwum/rocznica/index.html
 

o. Jerzy Nawojowski
karmelita bosy