logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Wybór prymatu Boga jest fundamentem bezpieczeństwa państwa


To słowa, które metropolita katowicki skierował do uczestników Eucharystii z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej oraz w intencji pomordowanych policjantów II RP.
 
Abp Skworc dodał, że prymat Boga zapewnia ład moralny oraz społeczny w państwie. – Chrześcijańskie doświadczenie wieków zostało przekute w zasadę, że jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym – powiedział. 
 
Przywołał rotę przysięgi policjantów, która na początku i na końcu odwołuje się do Boga. – Jest on Alfą i Omegą, pierwszą i ostatnią literą alfabetu policyjnej przysięgi i etosu policjanta– mówił. – Tak właśnie służbę państwowej policji i policjantów postrzegali założyciele tej zasłużonej dla Ojczyzny policyjnej formacji – dodał.
 
Zauważył, że składana przez służby mundurowe przysięga została poddana dramatycznej próbie we wrześniu 1939. – Niejednokrotnie policjanci podjęli zbrojny opór przeciwko agresorom będąc pierwszymi ofiarami walk – powiedział, przytaczając informacje mówiące o 3 tys. ofiar wśród policjantów oraz blisko 12 tys. osób, które dostały się do niewoli sowieckiej.
 
– Z przeszło 3 tys. śląskich policjantów 80% nie przeżyło II wojny światowej. Po wojnie zgotowano im kolejne katusze. Jeszcze większe, bo z rąk rodaków – powiedział abp Skworc. 
 
Metropolita katowicki przypomniał również o tym, że podczas Eucharystii trwa również modlitwa za zmarłych policjantów. – Wierzymy, że Bóg zabezpieczył los poległych (…). Jesteśmy wszyscy głęboko przekonani, jest to przekonanie graniczące z pewnością i jest zasiane w naszych sercach, że istnieje Ostateczna Sprawiedliwość. To nie jakaś rękami ludzkimi uczyniona sądowa struktura czy machina. To Osobowa Miłość, która znajduje ludzi godnych siebie, tym bardziej jeśli żyli Ewangelią i złożyli z siebie całopalną ofiarę – powiedział.
 
Abp Skworc odniósł się również do sobotniego Święta Podwyższenia Krzyża. Podkreślił, że Polacy powinni zebrać się pod krzyżem, który dzięki śmierci Jezusa Chrystusa zyskał zupełnie inny wymiar. – Świat się zmienia, lecz krzyż mocno stoi. Łączy doczesne z wiecznym, kieruje wzrok ku górze, podnosi i każe podnosić innych. Uczy kochać i przebaczać. Bóg zapłać poległym policjantom za lekcję miłości krzyża – znaku zbawienia – dodał hierarcha. 
 
Po Eucharystii jej uczestnicy udali się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie znajduje się jedyny w Polsce Grób Nieznanego Policjanta.
 
Corocznie na początku września w katowickiej katedrze ma miejsce Eucharystia podczas której policjanci modlą się,wspominając poległych podczas służby, jak również prosząc o błogosławieństwo dla podejmowanych działań.
 
ks. S. Kreczmański
www.archidiecezjakatowicka.pl