logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Świadectwo wiary i odwagi kombatantów


Świadectwo wiary i odwagi kombatantów


Po raz 27. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej stawiła się Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Każdego roku w sanktuarium gromadzą się osoby, które pamiętają o bohaterach walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1945-1956, pomordowanych w sowieckich łagrach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa.

 

Pielgrzymi, których społeczność z roku na rok staje się mniejsza, dziękują Matce Bożej za przetrwanie czasów represji politycznych. Poprzez pielgrzymkę chcą także przypominać młodzieży o strasznych czasach stalinizmu.

„Jest to pielgrzymka dziękczynna za siłę wiary, za moc wytrwania, za zwycięstwo, które zanosimy - opowiada major Zenon Wechman, przewodniczący Woj. Rady Kombatanckiej w Wielkopolsce i Prezes ZWP w Wielkopolsce – Jest nas coraz mniej, przeciętny wiek to jest 90 lat, także jeżeli są jeszcze osoby żyjące, to zdarza się, że są niesprawni fizycznie i nie przyjeżdżają. Bieżący rok jest szczególny ze względu na pandemię, jest nas grupa przedstawicielska z różnych stron: z Poznania, Bydgoszczy, Świdnicy, Przemyśla”.

 

Bogdan Zdrojewski, prezes ZWP ze Świdnicy, podkreśla: „że modli się za tych wszystkich, którzy cierpieli i zginęli podczas przesłuchania. Siedziałem 10 lat w więzieniu we Wronkach, w Rawiczu, a dużo nie przeżyło tego, tej katorgi. Miałem 19 lat, jak zostałem aresztowany i skazany na 15 lat, wyszedłem po 10. Po wyjściu z więzienia cały czas byliśmy pod nadzorem, byłem też prowokowany, były propozycje współpracy z nimi, ciężko było”.

posłuchaj rozmowy z kombatantami dla Radia Jasna Góra

 

Mszy św. odprawionej w środę, 24 czerwca, przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, duszpasterz środowisk kombatanckich Ordynariatu Polowego WP. Wystawiono poczet sztandarowy.

 

„Dla was, drodzy kombatanci, nie co innego, ale nadzieja była drogą wiodącą ku wyzwoleniu - mówił w homilii ks. Janusz Bąk - Można czasem przegrać zewnętrznie, ale wewnętrznie być istotą niepokonaną. Wasza obecność jest świadectwem, że nie daliście się pokonać, i dlatego szczególną powinnością naszego współczesnego pokolenia jest, w Ojczyźnie i w Kościele, podkreślić wasze świadectwo tym wielkim, pięknym cnotom - Bóg, Honor, Ojczyzna”.

 

„A gdy przyszedł czas, który chcieliście nazwać czasem wolności po waszym trudzie, po waszych zwycięstwach, ale też i przegranej, co was miało spotkać? Tak dokładnie nikt jeszcze nie wiedział. A stało się więzienie, upokorzenie, śmierć. Dlatego chcemy się wspólnie zastanowić nad ceną wolności. Należy przypomnieć sobie starą prawdę chrześcijańską, która mówi, że najwyższą wartością nie jest wolność sama w sobie, ale wolność połączona z miłością” - podkreślał duszpasterz kombatantów.

 

Na zakończenie Mszy św. nastąpił Akt Zawierzenia kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Matce Bożej.

 

Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego zrzesza osoby więzione i represjonowane za działalność w latach 1939-1956. Celem Związku jest kultywowanie patriotycznych tradycji walk narodu polskiego o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, udzielanie pomocy socjalnej więźniom politycznym i ich rodzinom oraz otaczanie opieką wdów i sierot po więźniach politycznych. Związek WPOS zajmuje się również poszukiwaniem oraz ujawnianiem miejsc kaźni, miejsc skrytych pochówków działaczy niepodległościowych zamordowanych w latach 1939-1989.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com