logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Relacja z koronacji w Skarżysku-Kamiennej


Około 20 tysięcy pielgrzymów przybyło na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Sanktuarium to jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie. Mszy świętej przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. Specjalny telegram przysłał Ojciec Święty Benedykt XVI. Wizerunek maryjny koronowano 2 lipca - tego samego dnia, co oryginał w Wilnie, w roku 1927. Mszę świętą koncelebrowało prawie 350 księży i 28 biskupów.
 
Witając wiernych ordynariusz radomski bp Zygmunt Zimowski podkreślił, że „dzisiaj łączymy się z Watykanem, poprzez zmarłego sługę Bożego Jana Pawła II, który w ubiegłym roku poświęcił korony dla Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej”. Wiele uwagi poświęcił także kultowi maryjnemu w zjednoczonej Europie. - Kościele w Europie, kontempluj Maryję - mówił bp Zimowski. - Żyjemy w czasach, gdzie obecna jest tylko chwała człowieka. Zbrodnią naszych czasów jest to, że na ołtarzu Bożym stawiany jest człowiek. To odwrócenie porządku jest przyczyną nieszczęścia dzisiejszego człowieka. Polsko, ojczyzno nasza, przebudź się, powróć do bojaźni Bożej, która jest początkiem mądrości – wołał ordynariusz radomski.
 
W dalszej części uroczystości został odczytany telegram od Benedykta XVI. - Tu, od wielu już lat, Maryja swoim przykładem wskazuje wiernym drogę pokory, posłuszeństwa i wierności Bogu. Uczy wszystkich modlitwy, trwania w Bożej obecności i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Pozostała blisko swych czcicieli, którzy od czasu II wojny światowej napotykali tak wielkie przeszkody, by móc nawiedzić Jej wileńskie sanktuarium - czytamy w liście. W dalszej części dokumentu Benedykt XVI wyraził radość, że "na Ostrobramską Ikonę Maryi zostaną nałożone papieskie korony, pobłogosławione przez Sługę Bożego, umiłowanego Papieża Jana Pawła II". - Niech za przyczyną Tej, "co w Ostrej świeci Bramie", Bóg uczyni owocnym życie każdego, kto w Nim pokłada nadzieję, niech otworzy ludzkie serca, by były skłonne przyjąć Chrystusa, słuchać Jego Ewangelii i ją wypełniać - napisał Benedykt XVI.
 
W homilii abp Józef Michalik mówił, że „droga Maryjna to droga bezpieczna dla zachowania wiary". Przypomniał również, że wiele „pięknych tekstów o Matce Bożej napisał Jan Paweł II". - To co pisał, w życiu realizował - zauważył abp Michalik. - Jeśli chcemy być blisko Boga, nie wstydźmy się być dobrymi i uczciwymi ludźmi - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dalej mówił: Nie pytajmy, co Matka Boża ma dla nas uczynić, ale co my powinniśmy dla Niej uczynić jako rodzina i naród. Tego rodzaju pytania są bardzo ważne, bo niekiedy patrzymy z bólem i czekamy, że ktoś nas wyręczy w porządkowaniu moralnym naszego kraju. A tymczasem Bóg złożył w nas wielkie możliwości i trzeba je tylko uruchomić. Więc budźmy innych ludzi, pomagajmy im odkrywać człowieczeństwo".
 
W dalszej części abp Michalik podkreślił, że wierność zasadom miłości jest światu dzisiaj bardzo potrzebna. - Jan Paweł II mówił, że Kościół ma do zaoferowania najcenniejsze dobro, wiarę w Jezusa Chrystusa, źródło nadziei, które nie zawodzi. Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie wielki skarb, skarb pobożności maryjnej - powiedział arcybiskup.
 
Na zakończenie Mszy świętej w imieniu władz miasta i powiatu przemówił prezydent Skarżyska-Kamiennej Waldemar Mazur. - Patrząc z perspektywy dzisiejszego święta i tych kilkunastu lat trwania, wzniesionej na wzór wileńskej Ostrej Bramy świątyni, z czcią wspominamy pamięć Papieża Polaka Jana Pawła II. Bez jego decyzji nie czcilibyśmy swej patronki i nie wkładali koron na Jej skronie - podkreślił prezydent Mazur. Na koniec podziękował biskupowi Edwardowi Materskiemu - inicjatorowi powstania parafii Matki Bożej Ostrobramskiej, a następnie za ustanowienie jej sanktuarium diecezji radomskiej.
 
Po liturgii bp Zygmunt Zimowski zawierzył Matce Bożej diecezję radomską.
Specjalnie na dzisiejszą uroczystość został napisany ''Hymn Ostrobramski''. Słowa napisała Anna Piwko, zaś muzykę Paweł Łukowiec. Partytura tego hymnu była niesiona w procesji darami w hołdzie Matce Bożej. W czasie procesji niesiono również specjalne stągwie, w których kilka tysięcy osób umieściło kartki, na których zapisali swoje uczynki miłosierdzia. Kartki były wrzucane w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Stągwie nieśli: parafianie, dobrodzieje sanktuarium z USA, Kanady, Anglii i Polski oraz niepelnosprawni, Kresowianie i Sybiracy.
 
W czasie liturgii wystąpił ''Chór koronacyjny'', w skład którego weszły zespoły wokalne: Chór Ostrobramski z parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej i Chór Sursum Corda z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku Kamiennej, Kameralny Katedralny Chór Mieszany, Cecyliański Chór Katedralny oraz Cantores Ecclesiae Radomiensis Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Chórom towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych II Stopnia im. Oskara Kolberga z Radomia.
 
Mszę świętą koncelebrowało 2 kardynałów, 27 biskupów i ok. 350 księży. Do Skarżyska przyjechali: kardynałowie: Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski oraz arcybiskupi: Józef Michalik, Stanisław Nowak, Tadeusz Gocłowski, Władysław Ziółek, Wojciech Zięba i Tomasz Peta z Kazachstanu. Nie zabrakło również ordynariuszy: Adama Śmigielskiego z Sosnowca, Kazimierza Ryczana z Kielc, Andrzeja Dzięgi z Sandomierza, Jana Mazura z Ełku, Pacyfika Dydycza z Drohiczyna i Sekretarza Konferencji Episkopatu Polski bp. Piotra Libery. Z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w koronacji bp Edward Materski, inicjator powstania Ostrej Bramy w Skarżysku.
 
Sanktuarium, znane z prężnej działalności charytatywnej, jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie. Jest to szósty wizerunek Matki Bożej w diecezji radomskiej ozdobiony papieskimi koronami.
 
Kopię obraz Matki Bożej Miłosierdzia namalowała artystka Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie Izabela Borowska na zamówienie pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. 10 czerwca 1988 roku Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę sanktuarium, a pięć lat później Prymas Polski kardynał Józef Glemp dokonał konsekracji kościoła. W 1995 roku nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk odczytując dekret papieski ustanowił Matkę Bożą Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej. Od 1997 roku decyzją biskupa Edwarda Materskiego Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej stała się sanktuarium diecezjalnym. W kaplicy poświęconej Matce Bożej złożono dotychczas ponad tysiąc dwieście wotów. Najdroższym i najcenniejszym jest Różaniec od Ojca Świętego Jana Pawła II, a także róża poświęcona przez Papieża. W księdze wotów wpisane jest 313 podziękowań za otrzymane łaski.
 
www.radom.opoka.org.pl