logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Pielgrzymi na Watykanie


Uczestnicy Narodowej Pielgrzymki do Rzymu uczestniczyli w Eucharystii w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Przewodniczył jej kard. Zenon Grocholewski.
 
Uroczystą Mszą św. w Baylice św. Piotra na Watykanie zakończyła się Narodowa Pielgrzymka do Rzymu. Przewodniczył jej kard. Zenon Grocholewski. Wraz z nim przy ołtarzu stanęło blisko 50 biskupów. Eucharystię koncelebrowało ok. 250 księży, którzy przybyli do Wiecznego Miasta wraz z pielgrzymami oraz studiują czy pracują w Rzymie.
 
Organizatorzy pielgrzymi podają, że przez ostatnie kilka dni w Rzymie modliło się blisko 7 tys. osób z Polski, które przybyły na Narodową Pielgrzymkę. Kard. Gorocholewki, który przewodniczył Mszy św. zachęcał, aby wyrazem wdzięczności za dokonujące się w tym roku dzieła, była realizacja myśli i pouczeń, jakie papież Franciszek przekazał Polakom podczas swojej pielgrzymki do Polski.
 
- Myślę, że wszyscy zgodzimy się z tym, że najwspanialszym dziękczynieniem Bogu będzie realizacja przez nas tych myśli, pouczeń, zwłaszcza ze strony Ojca Świętego, i inspiracji, które zrodziły się podczas wspomnianych uroczystości. Innymi słowy, najwspanialszym dziękczynieniem Bogu będzie realizacja orędzia, które wyłoniło się z tych uroczystości. To orędzie jest bogate, wielopłaszczyznowe. Dotyczy bowiem wiary, modlitwy, sakramentów, przeżycia wspólnoty Kościoła, braterstwa, gościnności, radości chrześcijańskiej, itd. Musząc się ograniczyć w moich rozważaniach, chciałbym odnieść się jedynie do nauczania, jakim papież Franciszek ubogacił nas podczas pobytu w naszym kraju. Ogólnie mówiąc, uwierzytelnił on podstawowe kierunki duszpasterstwa w Polsce, umocnił Kościół w wierze i tożsamości, dodał otuchy - powiedział były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej nawiązując do wydarzenia Światowych Dni Młodzieży oraz pielgrzymki papieża do Polski.
 
Przypomniał również, że jednym z motywów zorganizowania pielgrzymki jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. - Obecna pielgrzymka, którą kończy ta uroczysta Msza święta, jest szczególnym momentem okazywania tej wdzięczności, wymownie mającym miejsce w centrum Kościoła powszechnego, w Stolicy Piotra, by tutaj podzielić się naszą radością i tutaj wyśpiewać hymn wdzięczności – mówił kard. Grocholewski.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl