logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych na Jasnej Górze


W ramach 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w piątek, 16 czerwca na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. dla uczestników Festiwalu. 
 
Festiwal trwa w dniach 16-18 czerwca w Częstochowie. Jego organizatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej a współorganizatorami: Urząd Miasta Częstochowy, Urząd Gminy Mykanów oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. W Festiwalu uczestniczą najlepsze Orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju, które otrzymały promocję z etapów regionalnych w 2016 roku. 
 
„Zakwalifikowaliśmy się na Festiwal drogą kwalifikacji trzyetapowej poprzez festiwale wojewódzkie, regionalne i udało nam się zakwalifikować na ten ogólnopolski – mówi Krzysztof Sowa, kapelmistrz Orkiestry OSP w Czajkowie – Orkiestra działa 95 lat. Jest nas 46 osób, mamy dwie grupy mażoretek, bardzo się cieszymy, że możemy reprezentować nasz powiat ostrzeszowski na tak pięknej uroczystości. Drugi raz z rzędu udało nam się, jesteśmy bardzo zadowoleni”. 
 
„Tydzień temu mieliśmy 30-lecie, ja pracuję z orkiestrą od 5 lat. Zaczynałem od zera, a teraz ćwiczymy, ćwiczymy, ćwiczymy i jeszcze raz ćwiczymy z młodzieżą, i samo to, że tutaj jesteśmy pokazało to, że są dobrzy – opowiada Adrian Wałowski, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Rajsku, powiat kaliski – To jest dla nas bardzo szczególne wydarzenie, bo pierwszy raz też gramy na Jasnej Górze”. 
 
„Tak się składa, że nasza orkiestra obchodzi uroczystość 40-lecia, ten zacny jubileusz czeka nas już za tydzień w niedzielę – wyjaśnia Piotr Duda, kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Żurowej – Orkiestra liczy 40 członków, w jej skład wchodzi młodzież uczęszczająca do szkół muzycznych I i II stopnia, ale mamy również chłopaków, którzy studiują na Akademiach Muzycznych w Krakowie i we Wrocławiu”. 
 
Mszy św. odprawionej o godz. 17.00 na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent, muzykolog, chórmistrz, pedagog, wieloletni wykładowca i prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podczas Eucharystii połączonymi orkiestrami dyrygował kapelmistrz płk Marian Chmielewski. 
 
Słowo powitania wygłosił o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „Niech to tegoroczne spotkanie tu na Jasnej Górze i w Częstochowie i prezentacja waszego bogatego dorobku artystycznego, przyczyni się do propagowania i upowszechniania kultury muzycznej na polskiej ziemi” – powiedział o. podprzeor. 
 
W homilii ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał: „Dla Beethovena muzyka jest formą objawienia, głębszą niż znaczenie słowa, muzyka pogłębia słowo o całą treść tajemnicy (…) Dla mistyków średniowiecza muzyka była najdoskonalszą formą kontemplacji odwiecznego Słowa. Każda autentyczna forma sztuki jest swoistą drogą dostępu do głębszej rzeczywistości człowieka i świata – to z listu do artystów św. Jana Pawła II. Kościół potrzebuje muzyków i ojczyzna potrzebuje muzyków, bo metafizycznym warunkiem piękna jest dobro”. 
 
„Kochani muzycy orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, nie patrzcie na swoją działalność jak na rozrywkę, jak na zabawę, jak na przyjemność, jak na miłe spędzenie czasu, bo tworzycie kulturę” – pokreślił kaznodzieja. 
 
Na zakończenie odczytano słowa skierowane do uczestników Festiwalu przez bpa seniora Józefa Zawitkowskiego z Łowicza, serdecznego przyjaciela straży. 
 
Podczas Mszy św. śpiewał Zespół Folklorystyczny „Niezapominajki” z Jastrzębia-Szerokiej. Kierownikiem zespołu jest Maria Piksa. 
 
 
Do ogólnopolskiego etapu Festiwalu zakwalifikowały się następujące orkiestry: 
1. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Milówka 
2. Orkiestra Dęta OSP Kłomnice 
3. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin 
4. Orkiestra Dęta OSP Lisków 
5. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko 
6. Orkiestra Dęta OSP Żurowa 
7. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo 
8. Orkiestra Dęta OSP Słupca 
9. Orkiestra Dęta OSP Ropczyce 
10. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mońki 
11. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pruszków 
12. Orkiestra Dęta OSP Lubartów 
13. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Płośnica 
14. Orkiestra OSP Nadarzyn 
15. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Jaćmierz 
16. Orkiestra „Quantum” OSP Rychwał 
17. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Ostrów Mazowiecka 
18. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Suchowola 
19. Gminna Orkiestra Dęta OSP Czajków 
 
Koncerty konkursowe odbywają się już od piątku w Filharmonii Częstochowskiej. W programie Festiwalu także pokazy parady marszowej oraz strażacki piknik. Uroczyste podsumowanie Festiwalu i wręczenie pucharów odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca na Placu Biegańskiego od godz. 11.00. 
 
Pod egidą Związku RP Ochotniczych Straży Pożarnych działa ponad 800 orkiestr dętych, które przez dwa lata rywalizują w eliminacjach wojewódzkich i regionalnych. Etapem końcowym jest Festiwal Ogólnopolski, w którym zostaną wyłonione najlepsze orkiestry w dwóch kategoriach: koncercie scenicznym i musztrze paradnej. Podnoszenie poziomu artystycznego, doprowadziło do wielu międzynarodowych sukcesów polskich orkiestr, które stały się rozpoznawalne na całym świecie. Dodatkową atrakcją są barwne grupy mażoretek, które towarzyszą orkiestrom i uświetniają ich występy.
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com