logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto


Na łódzkim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. W ekumenicznej modlitwie udział wziął kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

 

W Domu Przedpogrzebowym znajdującym się na cmentarzu żydowskim otwarto wystawę poświęconą dziedzictwu łódzkich Żydów, na którą składają się fotografie ważnych miejsc związanych z historią żydowskich mieszkańców miasta oraz pamiątki, które zostały odnalezione podczas rewitalizacji łódzkich kamienic. Jak podkreśla fotograf Maciej Kopa - ta wystawa jest wystawą zbiorową pokoleń ludzi, którzy tworzyli to miasto, i którzy nie tylko w sposób materialny zostawili swój dorobek, ale i swój dorobek duchowy, który bardzo trudno było nam tutaj pokazać. Miejsce tej wystawy jest też szczególny – gdyż to tu kończyła się historia tych ludzi, a rozpoczynała się ta przed duże „H”. Połączyliśmy w tej wystawie to, co zostało po tej stronie muru cmentarnego, ale i tę drugą stronę muru cmentarnego. – podkreśla współtwórca wystawy.


Dokładnie 29 sierpnia 1944 roku z Łodzi wyruszyła w stronę obozu Auschwitz-Birkenau ostatnia grupa Żydów z Litzmannstadt Getto. Dziś w 79.rocznicę upamiętniającą likwidację tego drugiego, co do wielkości, Getta na terenie Europy na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

 

Modlitwę za zmarłych odmówił Dawid Szychowski – Rabin Łodzi natomiast Kadisz za zmarłych odmówił Szymon Szychowski. Za ofiary łódzkiego Getta wspólnie modlili się arcybiskup Grzegorz Ryś, oraz przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich.

 

Uroczystości na łódzkim kirkucie zakończyło złożenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym likwidację łódzkiego Getta przez ocalałych.

 

Przez 5 lat okupacji przez łódzkie Getto przeszło 200000 Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. Cierpiących głód mieszkańców zmuszono do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. Latem 1944 roku na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych Getto zlikwidowano jako ostatnie w Europie. Wojny przeżyła tylko garstka mieszkańców Getta.

 

ks. Paweł Kłys
www.archidiecezja.lodz.pl