logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Nowy Targ: konferencja naukowa Karol Wojtyła - orędownik niepodległości


„Karol Wojtyła – orędownik niepodległości – syn oficera Wojska Polskiego, 100. rocznica niepodległości i 40. rocznica wyboru Jana Pawła II” – to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 16 października w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. 
 
Konferencję otworzył ks. prof. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Alma Mater. Przemówienie na otwarcie Konferencji: Karol Wojtyła – Orędownik niepodległości – Syn Oficera Wojska Polskiego. 100. rocznica niepodległości i 40. rocznica wyboru Jana Pawła II. – Pragnę zamyślić się nad wolnością dziś nas Polaków, nad odpowiedzialnością naszą za tworzenie naszego domu, którym jest Ojczyzna. Nad nauczaniem, które pozostawił nam papież Jan Paweł II w 27 – letnim pontyfikacie – podkreślił rektor PPWSZ.
 
– Trzeba mądrze i odpowiedzialnie dziś budować naszą Polskę. Na szczytach, na urzędach i we wszystkich środowiskach, na uczelniach również. Polskę, która przetrwa i będzie budowana na mocnym fundamencie. Polskę, która, która będzie szanowała innych i ją będą szanować. Jesteśmy potrzebni dziś Europie, bo mamy wartości, których inni nie mają. Tylko obyśmy ich do końca nie stracili, gdyż wówczas sami się zniewolimy – zaznaczył ks. prof. Gulak.
 
Wśród prelegentów był ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z UKSW w Warszawie. W wykładzie „Wolność w ujęciu Jana Pawła II” mówił m.in. o potrzebie spotkania z drugim człowiekiem, o potrzebie solidarności międzyludzkiej, poczuciu wspólnoty. – Solidarność to jest zaangażowanie w dobro wspólne. To nie jest walka przeciw, a walka człowieka, o jego postęp, o prawdę wolność, sprawiedliwość, miłość. O pokazanie, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, jako ludzie – zaznaczył ks. prof. Skorowski.
 
– Jestem dzieckiem realnego socjalizmu, my marzyliśmy o wolności, o tym, aby nikt nam niczego nie dyktował, nie kazał. Gdy w 1956 roku robotnicy wyszli na ulice byli sami, podobnie było w 1968 roku, gdy zrobili to studenci, im kazano „wrócić na sale”. Inna sytuacja była w 1980 roku, gdy wszyscy stanęli razem. To świadczy o tym, że razem jesteśmy w stanie zawalczyć o wolność – podkreślił ks. prof. Skorowski.
 
Konferencji towarzyszyły wystawa zatytułowana „Skrzydła niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy”, którą przygotowali pracownicy Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. W auli nowotarskiej uczelni podczas konferencji został zawieszony wielki orzeł, wykonany w 1918 r. przez młodą mieszkankę stolicy Podhala. Praca została udostępniona przez państwa Giżyckich z Nowego Targu.
 
Konferencja naukowa odbywał się pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Uczestniczyli w niej kapłani, studenci, działacze Związku Podhalan. Wykładów słuchali również podhalańscy parlamentarzyści.
 
KAI
fot. Jan Głąbiński | krakow.gosc.pl
www.diecezja.pl