logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Komunia na rękę


Od pierwszej Niedzieli Adwentu (27 listopada) w diecezji gliwickiej możliwe będzie przyjmowanie Komunii Świętej na rękę.
 
Stosowne pismo w tej sprawie wydał Biskup Gliwicki Jan Wieczorek. W dokumencie skierowanym do wiernych Ordynariusz Gliwicki podkreśla, że wybór sposobu przyjmowania Świętej Hostii dokonuje każdy indywidualnie. "Przyjmowanie Komunii Świętej na rękę nie jest sposobem ani lepszym, ani mniej pobożnym" - czytamy w liście. Bp Wieczorek cytując słowa kard. Józefa Ratzingera wyjaśnia symbolikę nowego sposobu przyjmowania Komunii Świętej: "Wyciągnięta i otwarta ręka staje się znakiem postawy człowieka wobec Chrystusa: człowiek rozwiera przed Nim szeroko swe serce. Zważywszy to wszystko dochodzimy do przekonania, że jest rzeczą fałszywą spierać się o tę lub ową formę. Nie powinniśmy zapominać, że nie tylko nasze ręce są nieczyste, lecz także nasz język, nasze serce; że językiem grzeszymy często więcej niż rękoma". Podczas przyjmowania Komunii Świętej na rękę należy lewą dłoń położyć na prawej, a następnie na oczach komunikującego szafarza włożyć Hostię do ust. Nie wolno odchodzić niosąc w ręku postacie eucharystyczne.
 
Przyjmowanie Komunii Świętej na rękę nie jest w Kościele nowością. Przez pierwszych 900 lat chrześcijaństwa wierni właśnie w ten sposób przyjmowali Ciało Chrystusa. Krótko po II Soborze Watykańskim powrócono do tego sposobu na Zachodzie Europy m.in. w Niemczech. Komunia Święta przyjmowana jest na rękę także w kilku polskich diecezjach m.in. w diecezji opolskiej.