logo
Sobota, 03 grudnia 2022 r.
imieniny:
Hilarego, Franciszka, Ksawerego – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Impuls Forum Świeckich w Kościele


W czasie, kiedy narracja o Kościele bywa nie tyle różnorodna, co przede wszystkim sprzeczna, warto posłuchać, co jest jego tożsamością - zachęcają organizatorzy IMPULSU. To druga edycja Forum Świeckich w Kościele, które już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze i potrwa do niedzieli. Spotkanie wpisuje się w zainicjowaną przez papieża drogę synodalną. Jego celem ma być inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością, aktywną rolą świeckich oraz „impuls” do twórczego działania.

 

- Pytanie o tożsamość zawsze jest pierwsze, a więc pytanie o to, kim jestem jako uczeń Chrystusa, jako ten, który został wszczepiony w Kościół dzięki sakramentowi chrztu świętego. To jest nasza pierwsza identyfikacja - bycie uczniem Chrystusa, papież Franciszek mówi, że z niej wynika ta druga, czyli bycie misjonarzem. Uczeń i misjonarz Chrystusa, to jest zdanie, o którym trzeba mówić łącznie, czyli nie można być uczniem Chrystusa, nie będąc misjonarzem i odwrotnie - wyjaśnia temat spotkania abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce.

 

Forum ma też m.in. inspirować „jak twórczo rozwijać się i wzrastać, żyjąc pełnią chrześcijańskiego życia w Kościele wielu przemian, oczyszczeń, kryzysów i przeobrażeń”.

 

W programie trzydniowego spotkania: znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.

 

Forum rozpocznie w piątek, 18 listopada, Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

 

W pierwszym dniu mowa będzie m.in. o tym, co znaczy wierzyć w Kościół Chrystusowy, jak twórczo przeżyć „popołudnie chrześcijaństwa”, o zintegrowanym rozwoju w chrześcijańskim małżeństwie, o drodze do bycia liderem w Kościele. Odbędzie się panel dyskusyjny: Tożsamość kobiety a powołanie w Kościele.

 

W sobotę, 19 listopada oprócz paneli dyskusyjnych: „Tożsamość mężczyzny - dar i zadanie” oraz „Dokąd zmierzamy, czyli o tym, jaki będzie Kościół przyszłości” zaplanowano też wykłady o tożsamości chrześcijanina, kapłana.

 

W ostatnim dniu Forum, w niedzielę, 20 listopada, znajdzie się m.in. refleksja o powołaniu do bycia razem w Kościele, chrześcijaninie mistyku i charyzmatyku.

 

Każdego dnia Forum zaplanowano Mszę świętą o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 oraz Apel Jasnogórski.

 

Transmisje i relacje z Forum w Radiu Jasna Góra.

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com