logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Dostrzec i wiernie wypełnić swoją misję


Okolicznościowy list Przełożonego Generalnego Zakonu Karmelitów Bosych

Z okazji setnej rocznicy śmierci świętego Rafała od św. Józefa (Józefa Kalinowskiego 1835-1907) o. Alojzy Aróstegui Gamboa, przełożony generalny Karmelitów Bosych wystosował list do Krakowskiej i Warszawskiej Prowincji Zakonu zatytułowany "Dostrzec i wiernie wypełnić swoją misję". Łącząc się duchowo z uczestnikami uroczystości odbywających się w tych dniach w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Świętego Rafała Kalinowskiego w Czernej, za świętym Rafałem tak pisze: "Nie wolno nam wątpić w to, że Bóg w swym miłosierdziu przeznaczył każdemu zadanie, jakie ma wypełnić na tym świecie. Jeżeli chcesz stać się świętym, stać się doskonałym, bądź wiernym wykonawcą swoich obowiązków".

W liście przypomniał również o wadze obchodzenia okrągłych rocznic związanych z życiem świętych. Chociaż są oni dostępni w każdej chwili bez ograniczeń czasu i miejsca, to wyjątkowe miejsce zajmują w rocznicowych wspomnieniach, kiedy to wspólnota zwraca swoje oczy na danego świętego i pozwala, że może on być dla niej natchnieniem i ją pytać, a także przyjmować pytania dotyczące tożsamości i misji - zauważa Ojciec Generał.

Prezentując w krótkim zarysie zasadnicze cechy duchowości świętego Karmelity bosego, syna narodu Polskiego, urodzonego w Wilnie a zmarłego w Wadowicach, przełożony generalny podkreślił znany wszystkim wątek patriotyczny życia Kalinowskiego. "Jest powszechnie wiadome - napisał Ojciec Aróstegui - że jako dojrzały młodzieniec, był patriotą w swojej ojczyźnie, wymazanej z mapy innych narodów. Będąc przeciwny rozlewowi krwi, ponieważ był przekonany, że jego ojczyzna potrzebowała raczej potu aniżeli rozlewu krwi, bo dotychczas zbyt wiele jej wylano, brał czynny udział w powstaniu z tym nastawieniem, żeby ratować ludzkie istnienia. […] Wspominam o tych bardzo znanych wydarzeniach, żeby zawsze przypominać o jego postawie ludzkiej i ewangelicznej, a także o fakcie, że nigdy nie wyrzekł się przekonań co do tego, co było słuszne w odniesieniu do praw narodów, przekonań, które łączył z pragnieniem zjednoczenia ludów, a nade wszystko z dążeniem do komunii z Bogiem w modlitwie i w wieczności."

Zwracając się do braci i sióstr w Karmelu stwierdza: Żywię nadzieję, że w naszym świecie szybkich i głębokich zmian, rozterek i dramatów, poznanie i modlitewne przemyślenie nauki świętego Rafała Kalinowskiego, będzie stanowić dla nas bodziec do przyjęcia i sprawdzenia w całej prawdzie i z radością naszego powołania w tradycji Karmelu.

Jego odwaga w szukaniu, jego wytrwałość, jego odnoszenie się do innych ze zrozumieniem i współczuciem, uważne wypatrywanie otaczających nas potrzeb, naturalne połączenie kontemplacji i działania są tylko niektórymi z cech charakterystycznych jego dziedzictwa. - napisał w zakończeniu swojego listu o św. Rafale Przełożony Generalny Zakonu Karmelitów Bosych.

List został podpisany w Rzymie, 20 lipca 2007 r.