logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
70-lecie urodzin nuncjusza apostolskiego w rodzinnych Jadownikach


Jadowniki Mokre to niewielka wioska położona 30 km od Tarnowa, otoczona lasami i stawami. W przysiółku Jadownik Mokrych - Dębowych Domach urodził się 28 sierpnia 1938 r. Józef Kowalczyk, obecny nuncjusz apostolski w Polsce.

W dniu jubileuszu 70-lecia urodzin abp. Kowalczyka w jadownickim kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny będzie celebrowana Msza św. w jego intencji. Wraz z Jubilatem, który będzie przewodniczył Eucharystii o godz. 11.00, modlić się będą: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, biskup płocki Piotr Libera, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej – również sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, a także mieszkańcy Jadownik i polonia amerykańska mająca korzenie na ziemi jadownickiej.

Bezpośrednio po Mszy św. chór chłopięcy „Pueri Cantores Sancti Nicolai” z bazyliki św. Mikołaja w Bochni zadedykuje abp. Kowalczykowi koncert.

Około godz. 13.00 zostanie poświęcona Izba Pamięci, mieszcząca się w rodzinnym domu Nuncjusza Apostolskiego. Składa się ona z trzech części. Na zewnątrz domu, w krużgankach, są wyeksponowane zdjęcia (40 tablic) przedstawiające historię Jadownik, szczególnie tragiczne dzieje wojenne, jak np. operacja "Akcja III Most". Wykorzystane są także zdjęcia ukazujące życie i działalność abp. Kowalczyka.

W dolnej kondygnacji budynku zostały zebrane pamiątki związane życiem i posługą Nuncjusza. Wśród wielu ciekawych osobistych eksponatów znajdują się m.in. sutanna seminaryjna, prałacka czy liczne pamiątki związane z udziałem w podróżach zagranicznych Jana Pawła II, np. sombrera, bilety lotnicze, instrumenty muzyczne. Osobną część stanowią dokumenty związane z pracą księdza prałata Kowalczyka w Watykanie – zarówno w sekretariacie Synodu Biskupów, jak i sekcji polskiej Sekretariatu Stanu. Kolejne eksponaty pochodzą z okresu wypełniania misji nuncjusza apostolskiego w Polsce. Znajdują się tu pamiątki ze święceń biskupich oraz nominacji na nuncjusza, a także upominki ofiarowane przez ambasadorów różnych państw, z którymi współpracował jako dziekan korpusu dyplomatycznego. Jedna z gablot zawiera dokumenty związane z reorganizacją struktur administracyjnych Kościoła w Polsce na podstawie bulli Ojca Św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus z 25 marca 1992 r. Pracami przygotowawczymi do nowego podziału administracyjnego kierował właśnie nuncjusz apostolski.

Górna kondygnacja domu rodzinnego abp. Kowalczyka zawiera pamiątki związane z osobą Sługi Bożego Jana Pawła II. Wśród eksponatów znajduje się sutanna i narty papieskie, które Ojciec Święty ofiarował księdzu prałatowi Kowalczykowi. Zaprezentowano też bogatą korespondencję między Nuncjuszem a Janem Pawłem przy okazji różnych uroczystości liturgicznych. Zebrano również medale wybite z okazji kolejnych lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz okolicznościowe monety. Nie zabrakło bogatej spuścizny pisarskiej Karola Wojtyły i nauczania papieskiego Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że to ks. Kowalczyk stał na czele powołanej w 1978 r. komisji ds. publikacji pism Karola Wojtyły sprzed pontyfikatu. Osobna gablota została poświęcona konkordatowi, której budowniczym był Nuncjusz Apostolski. Obok podstawowych dokumentów znajduje się tam również wieczne pióro, którym abp. Kowalczyk posługiwał się w czasie podpisania konkordatu 28 lipca 1993 r. w Urzędzie Rady Ministrów.

Obie części muzeum stanowią całość, gdyż posługa ks. prał. Kowalczyka, a później nuncjusza apostolskiego była ściśle związana z osobą Sługi Bożego Jana Pawła II.

Izba Pamięci to nie tylko pamiątka związków abp. Józefa Kowalczyka z ziemią rodzinną, ale też dar wdzięczności za stałą pamięć o swoich korzeniach i konkretną pomoc mieszkańcom. Nuncjusz, widząc problemy społeczne mieszkańców Jadownik, postanowił utworzyć środowiskowy dom samopomocy, który ostatecznie przybrał nazwę: Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej. Kamień węgielny pod budowę ośrodka poświęcił w 1997 r. papież Jan Paweł II w kościele św. Jadwigi Królowej w Krakowie. Uroczystość poświęcenia i otwarcia ośrodka pomocy oraz domu dla pracujących w nim sióstr albertynek, odbyła się 12 maja 2001 r. W Jadownikach działa odtąd ośrodek wsparcia dziennego dla niepełnosprawnych i ośrodek interwencji kryzysowej dla osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, odbywają się turnusy rehabilitacyjne i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W 2006 r. abp Kowalczyk poświęcił centrum hydroterapii, całkowicie przystosowane do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

(Ks. Jerzy Zoń, BP KEP/ jk © Biuro Prasowe KEP 2008)