logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w


Komentarz liturgiczny

Jedność Ojca i Syna

W Prologu do Ewangelii według św. Jana czytamy: „Boga nikt nigdy nie widział; Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, On nam Go objawił” (J 1, 18). To zdanie wyjaśnia wiele z mów Jezusa, w tym także dzisiejszą perykopę. Boga nie można oglądać w Jego bóstwie. Nawet w szczęśliwej wieczności będziemy Go poznawać tylko w jakiejś części. Jedynie Syn zna Ojca do końca, zna Go w całej pełni. We wcieleniu Syn przyjmuje naszą naturę i zgodnie z jej prawami objawia nam to, co jesteśmy w stanie zrozumieć. Jeśli chcemy poznać Ojca, patrzmy na Syna Jednorodzonego, Jezusa Chrystusa. On objawia miłość Ojca, Jego odwieczny plan zbawienia, Jego nieskończoną dobroć wobec wszystkiego, co stworzył. Od chwili wcielenia najprostszą drogą do poznania Ojca jest kontemplacja Syna. Ojciec działa i przemawia przez Niego. Jesteśmy zaproszeni, aby wierzyć w tę jedność Ojca i Syna.

Panie Jezu, dziękuję Ci, że objawiasz nam Ojca, że objawiasz Jego miłość i miłosierdzie. Patrząc na Ciebie, widzę święte oblicze mojego Boga i Stwórcy. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



św. Pachomiusz
 
opat, patron życia klasztornego

Św. Pachomiusz urodził się około roku 292 w górnym Egipcie. Gdy ukończył dwadzieścia lat, wcielono go do wojska cesarskiego. Przyjazne nastawienie miejscowych chrześcijan wobec żołnierzy cesarza sprawiło, iż po ukończeniu służby nawrócił się. Przyjąwszy chrzest został uczniem pustelnika Palemona i także zakonnikiem. Obydwaj prowadzili życie surowe i bez reszty poświęcone Bogu; pracę fizyczną łączyli z nieustanną modlitwą zarówno w dzień, jak i w nocy.

W jakiś czas potem Pachomiusz usłyszał wewnętrzny głos wzywający go, aby wybudował klasztor nad brzegiem Nilu w Tebennie; około roku 318 Palemon pomógł mu zbudować tam lepiankę i towarzyszył mu przez krótki czas. Niedługo wokół lepianki mieszkało już około stu mnichów; Pachomiusz zorganizował wspólnotę. Chęć naśladowania przykładu Pachomiusza i jego mnichów była tak powszechna, iż wkrótce ten święty mąż musiał zbudować sześć klasztorów męskich i dwa żeńskie, którym przepisał wspólną regułę. Jest to pierwszy wypadek, by kilka zgromadzeń zakonników przyjęło obowiązującą wszystkich regułę i poddano się wspólnemu przełożonemu. Zanim umarł w roku 346, zakon jego liczył prawie siedem tysięcy mnichów, zgromadzenie to przetrwało na Wschodzie aż do XI wieku.

Św. Pachomiusz jako pierwszy zorganizował pustelników w grupy i stworzył dla nich jedną regułę. Zarówno św. Bazyli, jak i św. Benedykt czerpali z jego wskazówek, tworząc własne zakony. Zwykło się uważać św. Antoniego za patrona życia klasztornego; dziś wiemy już że był nim św. Pachomiusz.

jutro: św. Solange

wczoraj
dziś
jutro