logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyœlij kartkę


 Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-08 20:01

Czy dobrze pojmuję istotę Trójcy Świętej - że są to 3 Osoby (Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty), więc nie stanowią jednej istoty, ani jedna z nich nie jest drugą lub trzecią, lecz są odrębne, natomiast łączy je Boskość, czyli tytuł i przymioty Boga?

Czyli, np. przez analogię (choć nie mającą racji bytu w rzeczywistości), to tak, jakby byli sobie król i królowa i razem rządzili by państwem, oboje razem i osobno posiadając status władcy?

Albo - nie ujmując Bogu - ale jako przykład określenia okalającego, zawierającego w sobie kilka elementów - tak jak chleb, bułka, rogal, każde z nich osobno i wszystkie razem, to pieczywo.

Czy o tego typu *trójjedyność* chodzi, gdy mowa o Jednym Bogu w Trzech Osobach?

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2024-03-09 01:31

Skonfrontuj swoje wyobrażenia z tym źródłem:
https://www.katolik.pl/w-trojcy-zycie-az-kipi,23495,416,news.html

link z telefonu:
https://m.katolik.pl/w-trojcy-zycie-az-kipi,23495,416,cz.html?s=1

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: moderator (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2024-03-09 04:17

Zachęcam do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego: (klik).

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-09 11:33

Z, nie otwiera się ta strona, tzn. owszem, ale na sekundę i od razu przekierowanie do innej strony na Katolik.pl.
Może wrzucisz zrzut z ekranu tej strony na jakiś Dropbox lub stronę files.fm ? Żebym mogła to przeczytać.

Moderatorze, już czytałam KKK.

Nikt mi nie potrafi odpowiedzieć. Ktoś inny zarzucał mojemu wyobrażeniu tryteizm.

Może czytający moje pytanie napiszą, jak oni postrzegają/ rozumieją istotę Boga?

I jeszcze, aby wyjaśnić - nie podważam dogmatu, ani nie chodzi mi o jego ustanowienie. Wierzę w Boga Trójjedynego, w to co wyznajemy w Credo itd. Szukałam w Biblii, wiele razy jest mowa o Osobach Boskich, Jezus mówi o swojej Jedności z Ojcem:
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10, 30),

W innym miejscu Pisma mówi o Duchu Świętym.

Tylko w jednym miejscu mówi o wszystkich osobach Boskich:
"Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: (...) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (...)".
(Mt 28,18-19)

Pytam, bo od zawsze w ten sposób postrzegam Boga i chcę to zrewidować, dowiedzieć się, czy przypadkiem nie błądzę lub nie obrażam Boga błędnym myśleniem.

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: myszka (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2024-03-09 12:34

Poniżej wklejam opowiadanie o św. Augustynie. Często przytaczane na kazaniach o Trójcy Świętej:

"Kiedyś Augustyn przechadzał się nad morzem próbując zrozumieć tajemnicę Trójcy św. Chodząc tak po plaży zobaczył w pewnym momencie małego chłopca, który wygrzebał w piasku plaży maleńki dołek i niewielką muszelką przelewał wodę z morza do tego dołka.

- "Co ty robisz dziecko?" - pyta go Augustyn.

- "A, jak widzisz, przelewam morze do dołka" - odpowiada chłopczyk.

- "Czy ty myślisz, że tą małą muszelką przelejesz to ogromne morze do tego maleńkiego dołka?" - pyta ponownie Augustyn.

Na co chłopczyk rezolutnie odpowiada:

- "Prędzej ja przeleje tą muszelką całe morze do tego maleńkiego dołka, niż ty zrozumiesz tajemnicę Trójcy Świętej"."

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-09 13:05

Myszka
Szukając wczoraj informacji z temacie, również natrafiłam na to opowiadanie :)

A jak Ty postrzegasz Boga?

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Robson (---.w.knc.pl)
Data:   2024-03-09 13:11

Bardziej poprawnie jest powiedzieć, że są trzema osobami, ale istotą jedną. Mając do czynienia na co dzień z istotami, z których każda jest odrębną osobą faktycznie ciężko to sobie wyobrazić. Łatwiej jest nawet pojąć rozumem (na ile to dostępne człowiekowi) niż sobie wyobrazić, tak samo jak w matematyce można analizować powierzchnie cztero- i więcej, a nawet nieskończenie wymiarowe, ale wyobrazić ich sobie nikt nie zdoła.

Nie jest też poprawnie myśleć, że tak jak każdy człowiek będąc odrębny, jednak dzieli wspólną naturę (ludzką) z innymi ludźmi, to podobnie może być z Trójcą, że istnieje jakiś "rodzaj boski" w liczbie trzech, a do tego się sprowadzają twoje analogie. Katechizm stwierdza (253): "Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem".

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2024-03-09 16:49

"Z, nie otwiera się ta strona"

Prawdopodobnie dlatego, że korzystałaś z telefonu. Moderator dodał do mojego wpisu drugi link, zauważyłaś? Powinien pomóc.

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-09 18:02

Tak, z telefonu. Dziękuję

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: myszka (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2024-03-09 19:05

Bea, pytasz jak ja postrzegam Boga. To dosyć osobiste pytanie, ale spróbuję odpowiedzieć. Nie zastanawiałam się nigdy jakoś głębiej nad istotą Trójcy Świętej - chociaż może to błąd, nie wiem - dla mnie zawsze wystarczyło po prostu to, że Bóg jest. Świadomość Jego obecności. Nawet jeśli ukrytej i nie zawsze odczuwalnej czy uświadomionej, ale po prostu to, że On jest - przy mnie, ze mną. Po prostu jest.

Tajemnicę Trójcy Świętej można próbować zrozumieć, przez różne analogie - jak chociażby woda w trzech stanach skupienia. Ale to zawsze będą tylko próby. Mniej czy bardziej udane. I niekoniecznie przybliżające do Boga. A tajemnica pozostanie tajemnicą. I nie wiem czy o to chodzi, żeby starać się ją zrozumieć.

Dzisiaj, pod wpływem Twojego pytania, trochę się nad tym zastanawiałam. I jakbym miała użyć jakiegoś porównania, to dla mnie to jest tak, tak to widzę, że do Boga można podejść jakby z trzech stron. Tak jak modlitwa, która może mieć różne formy i każda z nich prowadzi do Boga, tak samo można spojrzeć, że są takie trzy strony Jego Obecności. I mogę sobie wybrać tą, która mi w danej chwili najbardziej odpowiada, czy z której jest mi w danym czasie łatwiej przyjść. Ale bez względu na to, którą przyjdę, zawsze przychodzę po prostu do Niego - do Boga. Jakby przyjąć, że Bóg jest drzewem, pod które mogę przyjść i usiąść w Jego cieniu, to mogę to zrobić właśnie z trzech stron. Jakby to drzewo miało taki potrójny pień. Albo trzy konary tworzące jedną całość. Albo po prostu prowadziły do niego trzy ścieżki. Albo inny obraz to ogród, do którego można wejść przez trzy furtki. Obojętnie przez którą wejdę, zawsze będę w tym samym ogrodzie. Może w innej jego części, ale zawsze w ogrodzie. Taki ogród Jego obecności.

A jeszcze bardziej - chyba najbardziej - przemawia do mnie inne porównanie. Które też przyszło mi dzisiaj na myśl, zastanawiając się nad tym. Że to jest tak, jak melodia mająca czy łącząca w sobie takie trzy linie melodyczne. Płynące na różnej wysokości. Każda z nich może brzmieć i brzmi czy płynie osobno - słuchając można skupić się na tylko tej jednej, wybranej - a jednocześnie razem tworzą całość. Jedną melodię. Jeden utwór grany przez trzy osoby. Takie Boże Trio. Melodia Jego obecności, którą można słyszeć po prostu jako jedną całość - po prostu Boga. Ale można też skupić się na jednej z trzech lini melodycznych tworzących tą całość. Trochę jakby podając rękę jednej z tych Osób i spacerując czy rozmawiając razem z nią. Jakby wchodząc w ten utwór poprzez tą jedną linię, która w danym czasie najbardziej mnie przyciąga czy po prostu tą jedną słyszę albo potrafię wyłowić z całości.

Trzy różne linie melodyczne tworzące jedną melodię, jeden utwór. Albo jedna melodia, ta sama, grana w różnych tonacjach albo w różnym tempie. Ogród albo drzewo Bożej obecności, do którego prowadzą trzy furtki, albo trzy ścieżki. Do którego mogę przyjść czy podejść z trzech stron. To takie moje spojrzenie na Trójcę Świętą. Czy po prostu na Boga.

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-09 21:12

Robson, Twoje konkluzje uważam za słuszne. Najbardziej uderzyło mnie ostatnie, zacytowane z KKK zdanie, że Osoby Boskie nie dzielą boskości, a każda z nich jest w pełni Bogiem. To tajemnica, której chyba człowiek nie rozwikła.

Myszka
Piękne masz te porównania, takie poetyckie.. dziękuję, że się podzieliłaś

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-10 00:02

Obawiam się, że Twoje wyobrażenie jest zbyt uproszczone (co prawda WSZYSTKO, co sobie wyobrażamy o Trójcy takowe jest...).
Jedność Osób Trójcy daleko wybiega poza zwykłą "jedność funkcji" (jak w przypadku króla i królowej).

Dla mnie jako dla „technokraty” (jestem z zawodu informatykiem) tajemnica Trójcy jest największą „rozumową przesłanką” na to, iż właśnie chrześcijaństwo jest tą jedyną, nie wymyśloną przez ludzi, lecz objawioną przez Boga, wiarą.
Pomyślmy przez chwilę – co jest podstawową, immanentną cechą każdej religii wymyślonej przez człowieka?
Otóż twierdzę, iż taką cechą jest to, iż nie ma w niej żadnych tajemnic. Oczywiście, bywa, że w niektórych sektach część rzeczy objęte jest tajemnicą przed szeregowymi” wiernymi – jednak zawsze istnieje ktoś „wtajemniczony” – guru, szefostwo grupy itd. Nie można wymyślić czegoś, czego się nie rozumie.

Tymczasem w chrześcijaństwie – tym prawdziwym, nie „leniwym” – istnieje Trójca. Wbrew sugestiom przeciwników prawda wiary nie mająca odpowiednika w żadnej innej religii. Tajemnica, o której nikt – ani święci, ani papież, ani doktorzy Kościoła nie ośmielili się powiedzieć, że ją rozumieją.
Prawdę mówiąc, nikt nie wie nawet w przybliżeniu, o co w ogóle chodzi!

Jest oczywiste, że choć wiara nie jest zaprzeczeniem rozumu (przeciwnie, wymaga jego współpracy), to ograniczony, ludzki mózg nie jest w stanie ogarnąć nieskończoności, jaką jest Bóg (wynika to zresztą z twierdzeń Gödla).
Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa.
I odwrotnie – prawdziwa wiara musi mieć takie prawdy jak Trójca.

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-10 03:45

Zobacz mój post z 2023-05-28 21:58
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=431660&t=431657

 Re: Trójca Święta - odrębność Osób i jedność w Bóstwie?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2024-03-10 13:33

Bea, a może zaczekasz z próbami rozwiązania tajemnicy Trójcy Świętej (której rozwiązać się nie da) do czasu, aż dostaniesz się do Nieba? Wtedy zobaczysz co i jak, na własne oczy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: