logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyœlij kartkę


 Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: Bartosz (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-28 23:25

1. Jeśli przez konsekwencję życia w grzechach ciężkich, moje reakcje stały się nieopanowane, to czy w myśl nauczania KK, że przewinienia, których nie uczyniliśmy w pełni wolni, uczynione w ten sposób nie wymagają wyznania w sakramencie pokuty?
Chodzi tylko o wyznanie w sakramencie, bo jestem świadomy, że nie zwalnia to z odpowiedzialności zadośćuczynienia.

2. Jeśli dotknąłem kobietę w miejscu intymnym, a ona się nie sprzeciwiła - jestem zobowiązany ją przeprosić?

3. Jak zadośćuczynić osobie, która w kilku sytuacjach okazała się niegodna zaufania? Chodzi o zwrot 50 zł, które uzyskałem podnosząc cenę za wykonanie pracy. Zrobiłem to w ramach odwetu za przywłaszczenie sobie najprawdopodobniej z premedytacją, pożyczonych 100 zł. Jestem niemal pewny przyczyny i jeśli jest tak jak myślę - zachowała się niesłusznie.

Nie mam wątpliwości, że jestem zobowiązany do zwrotu ("Nikomu złem za zło nie odpłacajcie." Rz 12, 17), ale jak to zrobić w przypadku takiej osoby?

4. W przeszłości poznałem dziewczynę na chrześcijańskim portalu randkowym. Niedługo później uznałem, że nie jestem zainteresowany bliższą relacją, ale była w porządku, więc utrzymywałem niesystematyczny kontakt i relację koleżeńską. Spotkaliśmy się też kilka razy. Trwało to ponad 2 lata.

Niedawno uświadomiłem sobie, że z uwagi na okoliczności poznania (portal randkowy), powinienem powiadomić ją o swoich zamiarach. Możliwe, że dziewczyna miała nadzieję na coś głębszego.

Przyznać się jej i przeprosić?

 Re: Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: Bartosz (---.play-internet.pl)
Data:   2024-04-04 11:08

Do moderatora.

Proszę o zastąpienie treści mojej wiadomości nową, po istotnej korekcie. Przepraszam za kłopot.

1. Jeśli przez konsekwencję życia w grzechach ciężkich, moje reakcje stały się nieopanowane, to czy w myśl nauczania KK (KKK 1862), że przewinienia, których nie uczyniliśmy w pełni wolni, uczynione w ten sposób, są zaliczane do powszednich i nie wymagają wyznania w sakramencie pokuty?

Chodzi tylko o wyznanie w sakramencie, bo jestem świadomy, że nie zwalniają z odpowiedzialności zadośćuczynienia.

2. Jeśli dotknąłem swoją dziewczynę w miejscu intymnym, a ona się nie sprzeciwiła - jestem zobowiązany ją przeprosić?

3. Jak zadośćuczynić osobie, która w kilku sytuacjach okazała się niegodna zaufania? Chodzi o zwrot 50 zł, które uzyskałem podnosząc cenę za wykonanie pracy. Zrobiłem to w ramach odwetu za przywłaszczenie sobie najprawdopodobniej z premedytacją, pożyczonych 100 zł. Jestem niemal pewny przyczyny, i jeśli jest tak jak myślę - osoba ta zachowała się niesłusznie.

Nie mam wątpliwości, że jestem zobowiązany do zwrotu ("Nikomu złem za zło nie odpłacajcie." Rz 12, 17), ale jak to zrobić w przypadku takiej osoby?

4. W przeszłości poznałem dziewczynę na chrześcijańskim portalu randkowym. Niedługo później uznałem, że nie jestem zainteresowany bliższą relacją, ale była w porządku, więc utrzymywałem niesystematyczny kontakt i relację koleżeńską. Spotkaliśmy się też kilka razy. Trwało to ponad 2 lata.

Niedawno uświadomiłem sobie, że z uwagi na okoliczności poznania - portal randkowy, powinienem powiadomić ją o swoich zamiarach. Możliwe, że dziewczyna miała nadzieję na coś głębszego.

Niewątpliwie zawiniłem. Pytanie czy się jej do tego przyznać i przeprosić?

 Re: Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: Akittm (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2024-04-05 03:25

4. Jeśli nie masz już z nią kontaktu, to nie zawracaj jej głowy.

 Re: Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2024-04-05 14:53

1) Grzechy lekkie też można wyznac podczas najbliższej spowiedzi, przy okazji ujawniając swoje wątpliwości.

2) Mimo braku sprzeciwu dziewczyny, zawiniles prowokując siebie i ją do grzechu. Bo nie wiesz, jakie konsekwencje, myśli, czy czyny spowodował Twój dotyk.

3) Zrób korektę rachunku/ faktury i zwróć te 50 zł.

4) Trudno powiedzieć. Jeśli masz z nią jeszcze kontakt, porozmawiaj, zapytaj co wtedy czuła, jakie miała oczekiwania i możesz wyrazić żal, że Twoje postępowanie mogło potencjalnie spowodować u niej stratę czasu i zawiedzione nadzieje.

 Re: Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: Bartosz (---.play-internet.pl)
Data:   2024-04-09 14:45

Dzięki za odpowiedzi; za każdą odmówię Zdrowaśkę.

Z Panem.

 Re: Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-04-09 21:16

Dziękuję

 Re: Wyznać na spowiedzi? Przeprosić? Jak zadośćuczynić?
Autor: filotea (---.net.autocom.pl)
Data:   2024-04-09 21:26

wszystko co jakby gryzie Twoje sumienie, wg. mnie nawet nadmiarowo lepiej wyznać, bo to uaktywnia Twoje sumienie i nie ciągnie Cię do gorszych rzeczy, nie ukradniesz porsche, bo gryzie Cię ukradzenie batonika.. chociaż zawsze się słyszy, ze to też skrupulanctwo. Może nie jestem dobrym doradcą, bo sama latam z listą ;-) Myślę, ze też warto trafić na jakiś kanał o spowiedzi i sobie posłuchać co mówią księża, przypomnieć co w niej najważniejsze.
Ale najlepiej chyba jakbyś pogadał ze spowiednikiem, nawet podejrzewam że randomowy ksiądz by Ci odpowiedział jak powinieneś postąpić, bo jakby będzie natchniony Duchem Świętym, to będzie najlepsza odpowiedź.
Co do zadośćuczynienia to jeśli masz kontakt z tą dziewczyną możesz ją przeprosić/zachować sie kulturalnie, ale możesz też odmówić za nią zdrowaśkę, albo po prostu staraj się zadość uczynić zwracając większą uwagę na takie sytuacje...
To skomplikowane, bo dochodzi rozważanie grzechów cudzych, zaniedbań itd... ale chyba najlepiej samemu KKK nie studiować, ale żeby to ktoś dostosował do Ciebie i Twojej wrażliwości.

Pieniadze bym zwrocila, albo wykonala jakas dodatkową usługę, no i przebaczyć, ze inni ludzie zachowuja sie czasami nieuczciwie, nie odpowiadać złem na zło, ze względu na przypuszczenia, bo nie napisałeś czy po prostu się skonfrontowałeś - czy dopytałeś dlaczego ktoś tak zrobił itd.

Jakbyś był z Warszawy to jest na mieście młody ksiądz Rafał i on tam spowiada jak organizuje spotkania przy Moście Poniatowskim

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: