logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyœlij kartkę


 Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-03 18:01

Jak rozeznać, czy odpowiedzi na zadane w duchu pytania skierowane do Boga przez dziecko w ważnych dla niego sprawach, a słyszane myślach (które kilkukrotnie okazały się zgodne z prawdą), pochodzą rzeczywiście od Boga, a nie są własnymi myślami?

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2024-03-03 20:26

Sugerowałbym skonfrontować te odpowiedzi z Dekalogiem.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-03 22:42

Mateusz
Mają się nijak. Dziecko martwiło się o swoje zdrowie, będąc w szpitalu, bo wystąpiły komplikacje po procedurze medycznej, bolało, a personel przyklepywał sprawę, twierdząc, że wszystko jest dobrze. Dziecko zapytało w duchu Pana Jezusa, to dlaczego ciągle boli i usłyszało odpowiedź, co konkretnie zostało źle zrobione. Gdy przyszła kolejna zmiana, inna pielęgniarka przyszła sprawdzić stan i okazało się, że właśnie TO było totalnie błędnie wykonane i było przyczyną cierpienia.
Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc później, lecz w innych okolicznościach.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-04 06:15

Sugerowałbym poczekać aby się przekonać, jakie będą owoce tych odpowiedzi. To, że są zgodne z prawdą niekoniecznie oznacza, że pochodzą od Boga. W każdym razie zalecałbym modlitwę w intencji dziecka.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: A (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-04 08:37

Bea,
człowiek ma umysł i świadomość. W głowie nieustannie pojawiają się różne myśli. Dobre, złe, pożądane i niepożądane. Nie jesteśmy w stanie przybić na każdej myśli "pieczątki", skąd akurat pochodzi dana myśl - własna, pana Boga, od szatana. Wiemy natomiast, że szatan nie ma dostępu do naszych myśli. Czyli nie może poznać naszych myśli. Jedynie może nas kusić do złego.

Wiele osób dostaje znaki i musi je rozeznać samodzielnie lub także z pomocą spowiednika. Nie można opierać się wyłącznie na domniemaniach i intuicji, bo łatwo można pobłądzić.

Nie robiłbym od razu z dziecka wyroczni, bo to co aktualnie dostało od Pana Boga, może później być perfidnie wykorzystane do szatana w złych celach. Należy mieć to stale na uwadze.

Z Panem Bogiem

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-04 17:04

A
Nie robię żadnej wyroczni. Dziecko samo mnie o to zapytało.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2024-03-04 22:40

"Poznacie ich po ich owocach" (Mt 7,16).
Warto porozmawiać w realu z kimś, kto ma do czynienia z ruchami charyzmatycznymi lub rozeznawaniem duchowym. Może to być ksiądz, ale niekoniecznie. W sieci jest sporo artykułów i filmów na ten temat.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-05 23:15

Tomasz, Estera
Jakie teoretyczne owoce mogą być skutkiem otrzymanych słów? Bo jakoś nie widzę związku i nie umiem wyobrazić sobie ewentualnych przykładów owoców złych. Bo dobre to: wskazówki i ulga, uspokojenie, wyciągnięcie z zagubienia, niewiedzy i lęku.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-06 01:51

Nie chciałbym za dużo wymyślać, dlatego podam tylko jeden przykład: dziecko może uczyć się, że wie lepiej od innych, co się dzieje, bo mu Jezus mówi i może ignorować głos i wskazówki rodziców i innych dorosłych jednocześnie wbijając się w pychę. Estera zasygnalizowała ważną rzecz nt. rozeznawania duchów. Napisz proszę, w jakim wieku jest dziecko.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-06 14:50

Tomasz, w kwietniu kończy 12 lat. Bardzo ufa Jezusowi, bardzo poważnie bierze wiarę. Docieka, zadaje mi pytania dotyczące religii, życia

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-06 16:39

12 lat - to już wiele rozumie, przy czym może zaskakiwać rodziców. Wiemy, jaki numer 12-stoletni Jezus wyciął Maryi i Józefowi...
Ale wracając do Twojego dziecka: Myślę, że jest jeszcze młode, ale chyba potrzeba mu kogoś w rodzaju kierownika duchowego. Trzeba z nim rozmawiać delikatnie, żeby go nie przestraszyć, ale trzeba je delikatnie uświadomić, że pod głos Boga w jego serduszku może próbować podszywać się zły duch. Nie powinno się tego bać, ale musi o tym wiedzieć, bo jest to realne zagrożenie, którego zły duch nie odpuści. Nie wiem, na ile Ty sama masz w tym temacie rozeznanie, ale skoro ono Tobie ufa to postaraj się na ten temat nieco dowiedzieć. Proponuję jakieś odpowiednie rekolekcje (np. u Jezuitów), albo jezuickie (lub inne katolickie) filmiki na YouTube na temat rozeznawania duchów.
Jednak zaznaczam na koniec, że wolałbym, żeby na ten temat wypowiedział się ktoś bardziej kompetentny ode mnie. Nie mam doświadczenia w postępowaniu z dziećmi i prawdopodobnie jakiś doświadczony ksiądz od lat pracujący z dziećmi mógłby udzielić lepszych wskazówek.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Estera (---.147.72.9.mobile.internet.t-mobile.pl)
Data:   2024-03-06 16:48

Bea, w tym momencie dziecko być może rozpoznaje dobrze, że to Jezus. Ale nie zawsze tak musi być. Zły nie śpi. Dlatego trzeba uczyć się rozeznawania.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: A (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-06 18:35

"Niestety" w tym wieku dziecko ma bardzo delikatną psychikę i ciągłe myślenie o myślach, wierze, duchach złych, dobrych, naturze wiary, sensie życia, prawdziwości wiary itd. czyli ważnych rzeczach dla każdego człowieka, nie tylko wierzącego, może doprowadzić do poważnego rozstroju nerwowego i załamania psychicznego. Przeżycie kryzysu wiary w tak młodym wieku może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.
Myślę, że należy podejść do tematu bardzo spokojnie i raczej przekonywać dziecko, aby zajmowało się raczej życiem dziecka dwunastoletniego, bez akcentowania jego przemyśleń.
(Sam miałem kryzys wiary w wieku około 10 lat i myślenie ciągłe o kuszącym mnie szatanie podpowiadającym mi że nie ma Boga doprowadziło do depresji. Rodzice zaprowadzili mnie do księdza salezjanina, który w rozmowie poradził mi bawić się z rówieśnikami i spędzać aktywnie z nimi czas jaki ma na swojej drodze przeznaczone dziecko. Pomogło.)

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-06 19:42

Tomasz, Estera
Spróbuję kogoś poszukać z duchownych, którzy mają taki dar.
Tylko, wiecie, coś mi nie pasuje. Skoro dziecko pytało Jezusa w myślach, w myślach też dostało odpowiedź, to jak byłoby możliwe podszycie się Złego, skoro ponoć on nie słyszy ludzkich myśli? Przy okazji zrodziło się pytanie poprzez analogię. Skoro anioły nie znają myśli człowieka, tylko sam Bóg, to wychodzi na to, że modlitwa do Anioła Stróża w myślach odmawiana nie dociera do niego. Rozczarowanie...

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-06 21:32

@Bea: Ten temat można dość długo ciągnąć, ale chyba nie o to chodzi. Czym innym jest własna myśl (do czego zły duch najprawdopodobniej nie ma dostępu), a czym innym pytanie czy też inne zdanie wypowiedziane bezgłośnie (wypowiedziane w duszy).
Odnośnie poszukiwania duchownego, z którym można porozmawiać - proponuję zacząć od najbliższego kościoła Jezuitów. Oczywiście można znaleźć odpowiednią osobę w wielu miejscach, ale założyciel Jezuitów (św. Ignacy Loyola) jest autorem "ćwiczeń duchownych", które dotyczą właśnie takich spraw i jest to szczególnie bliskie duchowości jezuickiej.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2024-03-06 23:01

Bea, gdyby to dotyczyło mojego dziecka, starałabym się jego zainteresowanie rozeznawaniem wyciszyć. Głównie z tych powodów, które wymienił A. Bo nie da się rozeznawać, jeśli nie weźmie się pod uwagę trzeciego źródła myśli. Dziecka bynajmniej nie zbywałabym byle czym. Starałabym się odpowiedzieć, zgodnie z prawdą, że to nie jest proste zadanie (nawet święci miewali wątpliwości), a często nie ma potrzeby zastanawiania się, czy myśl jest nasza, czy pochodzi od Boga. Po prostu jeśli wynikło z niej dobro, to tak czy inaczej należy Bogu za nią podziękować, bo wszelkie dobro pochodzi od Niego. Natomiast przy rozeznawaniu zawsze jednego możemy być pewni - myśl, która zachęca do złego, na pewno od Boga nie pochodzi.

Jeśli Twoje dziecko ma faktycznie jakieś nadzwyczajne predyspozycje do kontaktu ze światem duchowym, to złe duchy też mogą wykorzystywać ten nadzwyczajny "kanał komunikacji" do złych celów, podszywając się pod Jezusa czy wysłanników Boga. W przyszłości. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. Chyba wiesz, jak było np. ze św. siostrą Faustyną. Może też słyszałaś o grupach charyzmatycznych, które odłączyły się od Kościoła, idąc rzekomo za głosem Ducha Świętego.

Świat duchowy nie jest światem zero-jedynkowym. Nie można go sprowadzać do uproszczonego schematu: ta bramka przepuszcza sygnał, a ta nie przepuszcza (anioł to też duch, więc mojej modlitwy myślnej nie usłyszy). Trzeba pamiętać, że nad tym wszystkim czuwa wszechmogący Bóg.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2024-03-07 00:36

Uczono mnie, że zły duch nie zna myśli, ale widzi reakcje, zachowania itp. i wyciąga z nich wnioski. W związku z tym ma dostęp do tego, co się dzieje, gdy się niepokoimy, gdy sygnalizujemy (nawet niewerbalnie), że nas coś boli, że chcielibyśmy zrozumieć itp.

Dziecko martwiło się - to coś, co widać na zewnątrz; personel coś lekceważył - czyli był zawiadamiany, to widać i słychać; w tym sensie, z zewnątrz, jest dostęp do naszej rzeczywistości, do naszych przeżyć itp.

Moim zdaniem lepiej uczyć się od doświadczonego duchownego bezpośrednio niż z filmików wszelakich lub książek. Chyba że masz możliwość omawiania z taką osobą wrażeń z odbioru lektury czy z oglądania filmów.

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Teri (---.psm.pulawy.pl)
Data:   2024-03-15 19:25

Zły duch zna myśli człowieka - jakże inaczej mógłby go kusić i sprowadzać na manowce, gdyby nie wiedział, o czym on myśli? Gdyby nie znał jego słabości?

 Re: Które odpowiedzi są od Boga?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-03-15 21:20

@Teri:
https://www.youtube.com/watch?v=y4iHWLI2LDgN

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: