logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyœlij kartkę


 Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: Mm (---.play-internet.pl)
Data:   2024-03-02 20:31

Jak uniezależnić się od opinii siostry, żeby nie wyprowadzały mnie z równowagi do tego stopnia, że mam ochotę zerwać z nią wszelkie relacje? Obie jesteśmy dorosłe, ona mieszka za granicą. Od dłuższego czasu rozmowy telefoniczne z nią kończą się dla mnie gulą w gardle i wściekłością. Mam wrażenie, że nigdy nie byłam ani nie jestem dla niej wystarczająco dobra. Wciska się wszędzie nieproszona ze swoimi radami, jak gdyby moje decyzje w mojej własnej sprawie nigdy nie były wystarczająco dobre.Wiele razy obiecywałam sobie, że przestanę jej po prostu opowiadać o sobie. Ale wtedy... o czym rozmawiać? I tak nasze rozmowy kręcą się wokół jej rodziny, ja słucham, daję się jej wygadać, a potem następuje milczenie, więc traktuję to jako przestrzeń do opowiedzenia, co u mnie. Bo chyba ją to interesuje... Ale i tak już filtruję, co jej opowiedzieć, a co nie. Ostatnio podjęłam ważną dla mnie decyzję, była przemyślana, noszona w sercu od 15 lat. W końcu się odważyłam, byłam z siebie dumna i rozpierała mnie radość. Po rozmowie telefonicznej z siostrą została już tylko wściekłość. Zaczęła ze sceptycyzmem wyliczać wszystkie negatywne konsekwencje,jakie może mieć moja decyzja. Już podjęta. Bez odwrotu. Przemyślana. Podjęta ostrożnie i z rozwagą. Chce mi się rwać włosy z głowy z bezsilności. Po co mi obrzydza wszystko, czemu się nie cieszy z mojej radości? I czemu jej opinia tak mnie niszczy?
Gdyby to była koleżanka, to już byśmy się nie kolegowały... Z siostrą jest inna sprawa.

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2024-03-16 14:34

W Twojej wypowiedzi podobał mi się ten fragment o "filtrowaniu" tego, co chcesz powiedzieć siostrze. Czy ten filtr mógłby działać w obie strony i zatrzymywać również to, co słyszysz od niej, a nie chcesz brać tego do siebie?

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: Mm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-03-16 14:49

Bardzo chciałabym taki "filtr" posiadać. Wiem, że problem jest też we mnie. Ale jak sobie z nim poradzić?

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: Estera (---.146.236.211.mobile.internet.t-mobile.pl)
Data:   2024-03-16 14:53

Naucz się stawiać granice. Siostrze, jak każdej innej osobie, możesz przerwać w dowolnym momencie wypowiedź. Nie musisz słuchać jej rad. Nie musisz jej też, jak sama zauważyłaś, nic mówić o sobie. Kiedy siostra udziela rad możesz powiedzieć np. "dziękuję za twoją troskę, ale podjęłam już decyzję, proszę, żebyś nie komentowała".
Zwykle z postawą uległości wiąże się niskie poczucie własnej wartości. Nad tym też warto popracować.

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: bergamotka (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-16 15:23

Wydaje mi się że cały czas szukasz akceptacji siostry dlatego ten filtr nie działa tak jak powinien. Druga rzecz - może forma w jakiej przekazujesz informacje zaprasza siostrę do udzielania niechcianych rad. Trzecia rzecz - nikt cię nie zmusi do słuchania tego co mówi siostra jeśli sama nie będziesz chciała. Dlaczego nie przerwałaś siostrze jej komentarzy i uwag mówiąc np. to co tu napisałaś - że podjęta, bez odwrotu, że nie szukasz rady tylko chcesz się podzielić tym co u ciebie bo myślałaś że to ja zainteresuje i nie skończyłaś ewentualnie rozmowy gdyby dalej kontynuowała swoje a wysłuchiwał wszystkiego co ma do powiedzenia aż się zagotowałaś? I tu chyba wracamy do punktu 1, czyli do pragnienia akceptacji że strony siostry. A to już musisz sama rozpracować i być może pogodzić się z tym że jej od siostry nie otrzymasz przynajmniej w takiej formie jakiej byś chciała.

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: Mm (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-16 17:10

Tak. Też widzę, że zawsze szukałam jej akceptacji. I czuję rozgoryczenie, bo widzę, że nigdy jej u niej nie znajdę. Rozmowę zakończyłam, mówiąc jej, że decyzja już podjęta i chciałabym, żeby cieszyła się ze mną. Ale ta gorycz sprawia, że bardzo nie mam ochoty już z nią rozmawiać. Mam problem z pewnością siebie. Buduję ją powoli i skutecznie. Ale rozmowy z siostrą bardzo często ją podkopują.

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: A (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-16 21:15

Trudno zgadywać, ale taka ważna decyzja może dotyczyć np. wejścia w stan zakonny.
Znam przypadek, że pewien dorosły już mężczyzna oznajmił swojej mamie, że idzie do zakonu i spotkał się z żalem i pretensjami z jej strony. Zachęcała go do obrania drogi posługi jako kapłan diecezjalny. Swojej decyzji jednak nie zmienił, bo miał inne powołanie.

Ważne jest co my czujemy, bo to my będziemy odpowiedzialni za swoje wybory i decyzje. A nie mama, siostra, brat czy wujek.

Z Panem Bogiem.

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2024-03-16 23:13

Wartość Twojego życia nie zależy od tego, czy siostra akceptuje Twoje decyzje.
Odnoszę wrażenie, że Ty jednak zachowujesz się tak, jak gdyby ta akceptacja była Ci wręcz niezbędna.

"Po co mi obrzydza wszystko, czemu się nie cieszy z mojej radości?" - to jest drugoplanowe. To może być jakiś kłopot siostry, w niej, nie Twój.
" I czemu jej opinia tak mnie niszczy?" - myślę, że to jest pierwszy plan. Masz oczekiwania co do opinii siostry, nie spełniają się, więc Ci źle...
To będzie trud, ale warto nauczyć się samodzielności, odrębności takiej, żeby opinia siostry nie decydowała o Twoim samopoczuciu.
Można przerwać jej krytyczne wywody, można zaoponować, można sobie wyprosić zbędne rady, można się na nie nie wystawiać.

 Re: Jak uniezależnić się od opinii siostry?
Autor: Mm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-03-17 09:39

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pomogły mi poukładać sobie pewne rzeczy w głowie. Spokojnej niedzieli.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: