logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyœlij kartkę


 Wyświetlam teksty pieśni i nie zdążyłem do Komunii.
Autor: Antoni (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2024-02-25 12:24

Dzień dobry. Jestem osobą która wyświetla tekst pieśni, modlitw itd. dla wiernych podczas Mszy. Sprzęt jest ustawiony tak że nie widzę co się dzieje pod chórem, widzę chór i górną część ołtarza. Do Komunii Świętej zazwyczaj wychodzę "na czuja" i udaje mi się Ją przyjąć. Dzisiaj jednak obrzęd ten zakończył się szybciej niż zazwyczaj i nie zdążyłem przyjąć. Czy jest to grzechem ciężkim? Pozdrawiam i miłego dnia.

 Re: Wyświetlam teksty pieśni i nie zdążyłem do Komunii.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-02-25 13:07

Oczywiście, że nie.
A na przyszłość: poproś, by ktoś Ci dał znać.
Albo zawieś lusterko w odpowiednim miejscu :)

 Re: Wyświetlam teksty pieśni i nie zdążyłem do Komunii.
Autor: Żaden grzech (---.10.76.249.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2024-02-25 13:15

To piękne, że jesteś w parafii aktywny i pomagasz ludziom dobrze przeżyć liturgię. Nieprzyjęcie Komunii nie jest żadnym grzechem. To grzech ciężki nie pozwala na Komunię, a nie na odwrót. Tu jest jedynie twoja strata i tylko dlatego dobrze byłoby jednak coś wymyślić, żeby tej straty nie było. Czasem organista siedzi tyłem do ołtarza, a nie może się ciągle odwracać. Ma wtedy lustro, w którym widzi co aktualnie dzieje się w prezbiterium. Może i dla ciebie udałoby się zamontować lusterko? A może przygotujesz kogoś, kto by cię przez chwilę zastępował (na niektórych ministrantów można liczyć). Rozumiem, że to jest na niedzielnych mszach, może na pierwszej mszy rano jest mało ludzi, rzucisz pierwszą zwrotkę i zejdziesz do komunii? A jeśli jesteś tylko na jednej mszy, to może da się iść na drugą? Tak często robią ci, którzy służą na mszy ale nie przy ołtarzu, tylko sprzedażą gazet, zbieraniem ofiar przed kościołem itp.

Albo poproś księdza (na stałe), żeby po mszy udzielił ci komunię i wtedy będziesz spokojny. Tak proszą ci, którzy idą do spowiedzi podczas mszy (choć nie powinni), albo chóry, schole itd.

 Re: Wyświetlam teksty pieśni i nie zdążyłem do Komunii.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2024-02-25 15:17

Antoni,

Tak na przyszłość - jeżeli byłeś na całej Mszy św. rano i nie zdążyłeś przyjąć Komunii świętej, to zaraz po Mszy powinieneś pójść do zakrystii i poprosić księdza o udzielenie Jej.

Ale możesz pójść do Kościoła np. wieczorem i przyjąć wyłącznie tylko Komunię, ponieważ rano byłeś już na Eucharystii.

Czasami tak się zdarza. Nie masz żadnego grzechu.

 Re: Wyświetlam teksty pieśni i nie zdążyłem do Komunii.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2024-02-26 03:53

Antoni,
Chciałam napisać, że uważam, że robisz bardzo dobrą robotę. Pamiętam z dawniejszych czasów, że takie wyświetlanie tekstów jest bardzo pomocne podczas wspólnych śpiewów, gdyż można śpiewać tak, że jest możliwość łatwego doczytywania tekstu pieśni i dobrej emisja głosu. Już od wielu, wielu lat nie spotkałam się z czymś takim. Zamiast tego zebrani na Mszy Świętej mieli zawsze w ławce grube książki z pieśniami. Kantor zapowiadał numer pieśni, no i potem trzeba było szybko tej pieśni szukać, co przy cienkich kartkach grubej książki wcale nie jest łatwe. Książkę zwykle trzyma się trochę w dole, zatem przy odczytywaniu słów też trochę śpiewa się do dołu. Można sobie wyobrazić, że efekt nie jest zbyt porywający.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: