logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyœlij kartkę


 Czy duchowni mogą się spowiadać swoim przełożonym?
Autor: Artek (---.play-internet.pl)
Data:   2020-01-29 10:06

Czy duchowni moga się spowiadać swoim przełożonym czy jest to zabronione?

 Re: Czy duchowni mogą się spowiadać swoim przełożonym?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-29 19:42

Artku,

Jeżeli duchowny chce się wyspowiadać swojemu przełożonemu, to przecież nikt mu tego nie zabroni :)
Ale podobno nie jest to powszechnym zwyczajem. Najczęściej w zdecydowanej większości, księża spowiadają się u kierowników duchowych jak i wzajemnie między sobą.
Czy robisz jakąś ankietę, może?

 Re: Czy duchowni mogą się spowiadać swoim przełożonym?
Autor: Artek (---.play-internet.pl)
Data:   2020-01-29 20:20

Robie taką prace/ referat o spowiedzi, historia spowiedzi św, prawo kanoniczne - i chce to zrobić w różnych aspektach i pomyślałem, że zapytam tu bo ogólnie w necie mało na ten temat, nie mogę też znaleść wypowiedzi księży itd.
Czyli nie jest to w prawie zakazane? Chociaż logika mi podpowiadała, że to jest takie hmmm... łamanie przepisow BHP :D Bo wikary swojemu proboszczowi? Zakonnik prowincjałowi? No ksiądz swojemu biskupowi to juz w ogole. Ale myśle, że to też kwestia jakie mają grzechy, bo czy ktoś pójdzie do przełożonego i będzie sie spowiadać z pijanstwa? Dajmy na to proboszcz - moze potem byc na celowniku.
Inna kwestia to przecież trzeba mieć zaufanie do spowiednika, więc nie wątpie, że raczej rzadko duchowni spowiadają komuś wyżej od nich.

Ankiety niestety nie robie, chociaż byłaby ciekawa.

 Re: Czy duchowni mogą się spowiadać swoim przełożonym?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-01-29 21:04

"bo ogólnie w necie mało na ten temat" - jak to dobrze! Istnieją jeszcze biblioteki.
Uważaj, bo internet bywa bardzo niewiarygodnym źródłem. Nawet gdy o czymś mówi, nie zawsze warto na tym polegać.

 Re: Czy duchowni mogą się spowiadać swoim przełożonym?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-29 21:20

Artku,

Proponuję jeszcze pytać u źródła, np. ks. proboszcza w twojej parafii. Możesz zajrzeć i do sąsiedniej... Uzyskasz inf. z pierwszej ręki i myślę, ze referat będzie na dobrym poziomie.

 Re: Czy duchowni mogą się spowiadać swoim przełożonym?
Autor: Za moich czasów (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-29 22:48

Kodeks Prawa Kanonicznego
Kanon 630 – § 1: Przełożeni powinni zostawić swoim podwładnym należną wolność w zakresie korzystania z sakramentu pokuty i kierownictwa duchowego, z zachowaniem wszakże dyscypliny instytutu.
§ 2. Zgodnie z przepisami własnego prawa, przełożeni mają troszczyć się o to, ażeby ich podwładni mieli do dyspozycji odpowiednich spowiedników, u których mogliby się często spowiadać.
§ 3. W klasztorach mniszek, w domach formacji oraz w większych wspólnotach laickich, powinni być zwyczajni spowiednicy, zatwierdzeni przez ordynariusza miejsca, po konsultacji z zainteresowaną wspólnotą, bez obowiązku jednak przystępowania do nich.
§ 4. Przełożeni nie powinni spowiadać swoich podwładnych, chyba że sami dobrowolnie o to proszą.
§ 5. Podwładni powinni z zaufaniem przychodzić do swoich przełożonych, którym też mogą w sposób wolny i nie przymuszony otwierać swoje wnętrze. Natomiast zabrania się przełożonym nakłaniać ich w jakikolwiek sposób do otwierania przed nimi sumienia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: