logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Zakończenie Szkoły Wychowawców Seminaryjnych


27 października br. odbyło się uroczyste zakończenie dwuletniej Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych (2005-2006). Szkoła prowadzona była przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.

Uroczystej Mszy św. z udziałem uczestników Szkoły, prowadzących zajęcia i przedstawicieli zarządu Polskiej Prowincji Salwatorianów  przewodniczył oraz homilię wygłosił J.E. ks. Bp Piotr
Libera, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej, na spotkaniu podsumowującym zajęcia, w obecności ks. Prowincjała Jana Folkerta SDS, zarządu i wychowawców Szkoły, ks. Bp Piotr Libera wręczył dyplomy formatorom-absolwentom: ojcom duchownym, prefektom, magistrom nowicjatów i postulatów.

Wykłady podczas ostatniej sesji Szkoły poprowadził włoski formator o. prof. dr Amedeo Cencini, kanosjanin. Podjął on zagadnienie: "Jak kontynuować formację w codzienności? Od formacji własnej do formacji innych osób". Ponadto prowadzone były warsztaty nt. duchowości kapłańskiej oraz wprowadzenia do lectio divina: "Paschalna droga Piotra w Dziejach Apostolskich.Szkołę ukończyło 67 wychowawców z różnych środowisk i ośrodków formacji z
Polski, Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Chorwacji: rektorzy, prefekci, ojcowie duchowni, mistrzowie nowicjatów i postulatu. Wśród nich są także księża obrządku greko-katolickiego.
 
Program Szkoły opierał się na głównych tematach antropologicznych i teologicznych adhortacji Jana Pawła II "Pastores dabo vobis". Celem zajęć było praktyczne przygotowanie uczestników do pracy wychowawczej na różnych poziomach formacji seminaryjnej i zakonnej. Droga tego przygotowania polegała na osobistej formacji wychowawców. Zgodnie ze wskazaniami "Pastores dabo vobis" proponowana formacja miała charakter integralny. Starała się ogarnąć całą osobę, we wszystkich jej wymiarach i sferach (por. PDV 43).

Przyswajanie i przeżywanie proponowanych treści dokonywało się na trzech poziomach: ludzkim, duchowym i intelektualnym:

- formacja do dojrzałości ludzkiej: formacja osobista w dynamice grupowej; ćwiczenia komunikacyjne, psychodrama, bibliodrama, praca z obrazem i inne.

- formacja do modlitwy Słowem Bożym: zgłębianie Słowa Bożego przeżywane w ciągu dnia w dynamice lectio divina.

- formacja doktrynalna i pedagogiczna: wykłady i konwersatoria - pogłębienie refleksji nad zdobytą wiedzą filozoficzno-teologiczną w kontekście podejmowanej pracy wychowawczej.

W ciągu dwóch lat zaplanowano dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych oraz dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia byli wychowawcy oraz wykładowcy - znawcy z zakresu teologii, pedagogiki, psychologii z różnych ośrodków  naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej w Polsce i zagranicą. Podczas każdej sesji zaangażowanych było łącznie 15 wychowawców i wykładowców.

Kończąca swoje zajęcia Szkoła Wychowawców była już czwartym z rzędu dwuletnim cyklem. Po raz drugi została zorganizowana w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Następny dwuletni cykl Szkoły Wychowawców w Centrum Formacji Duchowej rozpocznie się we wrześniu 2007 r.

Dyrektor Centrum Formacji Duchowej
Ks. Krzysztof Wons SDS