logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Brat Moris
Z powodu Jezusa i Ewangelii.
Wydawnictwo Esprit


Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-61989-20-2
Format: 130x200
Stron: 420
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Wprowadzenie

A cóż to za pomysł, by dzielić się tak wieloma sprawami ze swojego życia, często trudnymi, pełnymi powikłań, sprawami natury osobistej! Czyż nie będzie to wystawianie się na pokaz, oznaczające równocześnie brak dyskrecji? Pomysł zrodził się na skutek nalegań kilku braci (Małych Braci Jezusa), którzy prosili: Powinieneś coś napisać na temat braci, których dobrze znałeś, a którzy odegrali ważną rolę we Fraternii[1] ... my jedynie słyszeliśmy o nich.

Mówili także: W swoich artykułach wspomniałeś o wielu ważnych sprawach ze swojego życia, dlaczego więc nie miałbyś napisać o wszystkim, od początku. Ze swej strony Piotr Mistachowicz z wydawnictwa Esprit, jak również liczni przyjaciele przyłączyli się do tej prośby. Zacząłem więc pisać, bez wielkiego przekonania zresztą, i nagle całe moje życie na nowo stanęło mi przed oczami. Zgodnie z prośbą przedstawiłem kilku braci, w miarę jak ich poznawałem, braci, których dobrze znałem, podziwiałem i kochałem i którzy wywarli silny wpływ na swoje otoczenie. Trudność polegała na konieczności dokonania wyboru, gdyż nie mogłem pisać o wszystkich.

Opisane w tej książce sprawy powierzam moim Małym Braciom i Małym Siostrom z Polski, lecz także przyjaciołom z całej Polski, których różne wymiary życia są mi znane, jak również tym wszystkim, których poznałem i miałem okazję przyjąć w swoim małym pokoju. Oni zechcieli otworzyć przede mną swoje serca, zaznajamiając mnie ze swoimi wątpliwościami, cierpieniami, ranami. Mogliśmy wspólnie ożywić naszą nadzieję. Jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga i poprzez nasze upadki i rany nie przestajemy rodzić się na nowo do życia, do Zmartwychwstania. Jezus jest Panem tego, co niemożliwe – mawiał brat Karol de Foucauld, a raczej brat Karol od Jezusa, gdyż prosił, żeby tak go nazywać.

przypisy:

[1] Termin "fraternité" - po polsku "fraternia" został przyjęty już przez brata Karola de Foucauld. To słowo oznacza po francusku, w swoim pierwotnym sensie, więź przyjaźni i solidarności między braćmi, przyjaciółmi, członkami tego samego związku - "braterstwo". Bracia i siostry dostosowali się do tego, używając tego samego słowa na oznaczenie małej wspólnoty życia (na przykład 3-4 braci czy sióstr) oraz miejsca, w którym mieszkają. To samo słowo, pisane wielką literą - Fraternia - oznacza samo Zgromadzenie zakonne braci czy sióstr.


 



Pełna wersja katolik.pl