logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Uchwała Senatu RP w sprawie św. Rafała Kalinowskiego


Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podczas 39. posiedzenia, przyjął uchwałę w sprawie uznania św. o. Rafała Józefa Kalinowskiego za wzór patrioty, oficera, inżyniera, wychowawcy i kapłana - zakonnika.

W stulecie śmierci św. ojca Rafała „Senat RP pragnie uhonorować Go uznając za godny naśladowania wzór Polaka bez reszty oddanego sprawom Ojczyzny, budującego fundamenty narodu, w oparciu o jego moralną przemianę, poszukującego jedności społecznej” – czytamy w tekście uchwały podpisanej 14 września br. przez Marszałka Bogdana Borusewicza.

Senat RP zwraca się również z apelem do wszystkich środowisk, zwłaszcza związanych z zachowywaniem kultury narodowej, do kręgów wojskowych oraz wychowawczo-oświatowych o życzliwe upowszechnianie i popularyzowanie postaci św. ojca Rafała Józefa Kalinowskiego – patrona Sybiraków i wojskowych, szkół i stowarzyszeń – którego tak wysoko cenił nasz wspaniały rodak, Ojciec Święty Jan Paweł II.

Projekt uchwały został wniesiony na obrady przez grupę 8 senatorów reprezentowanych przez senatora Adama Bielę z Lublina. Zatwierdzoną i podpisaną uchwałę wręczono podczas ostatniego posiedzenia Senatu VI. kadencji obecnym na sali obrad prowincjałom karmelitów bosych krakowskiej i warszawskiej prowincji, o. Albertowi Wachowi oraz o. Marianowi Stankiewiczowi wraz z grupą towarzyszących im zakonników.

W uzasadnieniu uchwały ws. św. Rafała, którego setna rocznica śmierci mija 15 listopada bieżącego roku, Senat powołał się na słowa kard. Karola Wojtyły, który w liście postulacyjnym z 1964 tak pisał o Józefie Kalinowskim: „Sługa Boży mógłby bowiem być patronem ludzi z wszystkich warstw: dla młodych stanowiłby przykład życia chrześcijańskiego w codziennym trudzie; dla wojskowych - przykład mocy i odwagi wojskowej połączonej z cnotami chrześcijańskimi; dla kapłanów - przykład modlitwy i umartwienia, ożywionych zapałem apostolskim; dla wychowawców - przykład rozwagi i miłosierdzia wobec ubogiej młodzieży; dla wszystkich bez różnicy - wspaniały przykład żarliwej miłości Boga cudownie złączonej z miłością ziemskiej ojczyzny”.

Więcej informacji związanych z powyższą uchwałą:

http://www.senat.gov.pl/k6/pos/039/039porz.htm

W październiku i listopadzie, z okazji Roku Świętego Rafała Kalinowskiego, który potrwa do końca grudnia 2007 r., karmelici bosi przygotowali wiele wydarzeń i uroczystości. Przypomną one i na nowo przybliżą postać św. Rafała Józefa Kalinowskiego. I tak między innymi

26 października

Sesja naukowa na KUL-u: „Św. Rafał Kalinowski – w służbie Bogu i Ojczyźnie”.

4 listopada 2007    

Msza św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie (Polskie Radio progr. I). Przewodniczy o. Marian Stankiewicz OCD, prowincjał z Warszawy.

11 listopada 2007   

Uroczystości patriotyczne ukazujące św. Rafała jako wielkiego patriotę. Parafia Św. Piotra. Wadowice.

15 listopada 2007   

100. rocznica śmierci św. Rafała Kalinowskiego. Wadowice - miejsce śmierci Świętego. Rada Plenarna Krakowskiej Prowincji OCD z udziałem Rady Prowincjalnej Warszawskiej Prowincji OCD oraz o. Alojzego Aróstegui Gamboa OCD, generała Zakonu Karmelitów Bosych. Msza św. u karmelitów bosych "Na Górce" w Sanktuarium Św. Józefa, godz. 17.00. Przewodniczy Ojciec Generał karmelitów bosych.

16 listopada 2007   

Msza św. we wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej (transm. przez TVP Kraków). Kraków - Łagiewniki. Przewodniczy J.Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski.

18 listopada 2007   

Uroczystości u grobu św. Rafała Kalinowskiego w Czernej. Pielgrzymka Sybiraków. Msza. św. godz. 11.00. Przewodniczy Ks. Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

24 listopada 2007   

Sympozjum naukowe poświęcone życiu i duchowemu przesłaniu św. Rafała Kalinowskiego. Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie (ul. Rakowicka 18a). Prezentacja filmu pt. „Boży buntownik” o Świętym. Uroczysty koncert ku czci św. Rafała.

26 listopada 2007   

Sesja naukowa: „Na drodze do świętości. Rafał Kalinowski – powstaniec 1863 r. i karmelita bosy”. KUL. Lublin.

Z okazji tej doniosłej rocznicy Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie wydało liczne publikacje o świętym, również jego wspomnienia. Dzięki współpracy krakowskiego biura podróży Marco der Pole można wybrać się śladami o. Kalinowskiego w Polsce i na Litwie.

Józef Kalinowski urodził się l września 1835 roku w Wilnie. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie i został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących i był jednym z przywódców. Pochwycony przez Rosjan, został zesłany w roku 1864 na dziesięć lat przymusowych robót na Syberii. Po odzyskaniu wolności był wychowawcą błogosławionego Augusta Czartoryskiego. W roku 1877 wstąpił do karmelitów bosych i otrzymał imię Rafała od św. Józefa. Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. Odnowił karmelitów bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 roku.

Strona internetowa poświęcona o. Rafałowi Kalinowskiemu:

http://www.karmel.pl/archiwum/rocznica/index.html