logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Sytuacja chrześcijan w Indiach i pomoc ze strony PKwP - raport o prześladowaniach cegiełką dla Indii


Chociaż art. 25. konstytucji Indii gwarantuje wolność wyznawania każdej religii, jak również jej zmianę, w wielu stanach obowiązują tak zwane ustawy „antynawróceniowe”, które dla konwertytów przewidują karę pozbawienia wolności nawet do pięciu lat oraz surowe grzywny. Ustawa jest sprzeczna z konstytucją, a ponadto stosowana jest tylko w stosunku do osoby nawracającej hinduistę na inną wiarę. Natomiast nie dotyczy w rzeczywistości zaistniałych w jakikolwiek sposób nawróceń z innej wiary na hinduizm. Ustawy te obowiązują w następujących stanach: Orisa, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Arunachal Pradesh, Gujarat i Tamil Nadu.

Rok 2007 był dramatycznym rokiem dla wolności religijnej. Groźne wydarzenie o cechach wojny domowej, które rozpętało się w Boże Narodzenie 2007 r. w niektórych okręgach wschodniego stanu Orisa, i trwa po dziś dzień, ogarniając falą nienawiści coraz większe obszary republiki Indii, ukazało prawdziwe oblicze nacjonalizmu hinduistycznego. Dziesiątki rannych i co najmniej dziewięciu zabitych, w tym pięciu zamordowanych 27 grudnia, gdy grupa hinduskich ekstremistów zaatakowała domy chrześcijan w wiosce Barakhama, w okręgu Kandhamal, a dwie kolejne osoby zostały zabite tego samego dnia przez policję, która otworzyła ogień do chrześcijan manifestujących przeciw atakom. Kolejnych dwóch chrześcijan poległo podczas wcześniejszych starć; 70 spośród zaatakowanych kościołów i instytucji zostało zburzonych bądź podpalonych; 600 chrześcijańskich domów zniszczonych lub zburzonych; w sumie 5000 ofiar. Podczas antychrześcijańskich aktów przemocy policja nie interweniowała.

Od 23 sierpnia 2008 r., kiedy bojówki maoistów zamordowały przywódcę hinduistów Laxmanananda Saraswati (rebelianci przyznali się do dokonania egzekucji), rozpoczęły się gwałtowne pogromy chrześcijan ogarniające 12 stanów Indii, ponieważ hinduscy ekstremiści wykorzystali pretekst zamachu, aby oskarżyć o niego chrześcijan i rozpocząć ludobójstwo. W ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca sierpnia do końca października, zamordowano 57 osób, 18 000 zostało rannych, spalono 400 kościołów, 500 domów i wysiedlono 70 000 osób. Władze nie zrobiły nic, aby zapobiec pogromom. Najtragiczniejsza sytuacja panuje w Orisie oraz Karnatace. Niemniej, akty przemocy, gwałtów i okrutnych zbrodni dokonywanych na chrześcijanach trwały przez cały czas.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie służy katolikom w Indiach od wielu lat. W ubiegłych dwóch latach organizacja przekazała Kościołowi w tym kraju 16 milionów złotych. Pomoc ta była kierowana głównie na edukację, odbudowę zniszczonych przez fundamentalistów kościołów i wsparcie misjonarzy duchownych i świeckich w ich dziele ewangelizacyjnym. – Wspieramy siostry zakonne, kapłanów, świeckich, którzy są dziś celem ataków. Ten raport to kolejny dowód naszego zaangażowania i wspólnego działania przeciw bezprawiu, jakie się dokonuje na oczach całego milczącego świata. Dochód zebrany ze sprzedaży raportu „Prześladowani i zapomniani 2007-2008” będzie przeznaczony jako cegiełka na odbudowę zniszczonego Kościoła w Indiach, gdzie pogromy chrześcijan trwają nadal – wyjaśnia ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Organizacja zachęca nie tylko do ofiarności na rzecz prześladowanych chrześcijan w Indiach, ale - zgodnie z zasadą proponowaną przez założyciela o. Werenfrieda van Straatena – wskazuje na potrzebę informowania o sytuacji prześladowanych za wiarę i modlitwę w ich intencji.

 

--------------------------------------------------------------------------------


Świadectwo siostry z Indii

W Indiach trwają pogromy chrześcijan. Dlaczego do nich doszło, mówi s. Prema Peeris, pochodząca z Indii siostra ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, która od ośmiu lat pracuje w Polsce, w obozie dla uchodźców w Podkowie Leśnej:

Nie można używać sformułowania Hinduizm w odniesieniu do nasilających się w ostatnim okresie prześladowań chrześcijan.

Prześladowania te nie są dziełem przypadku, ale są to działania planowane już od wielu lat przez BJP - Hinduską Partię Nacjonalistyczną oraz jej trzy odłamy: VHP - Światową Radę Hinduską, RSS - której hasłem jest „Indie dla Hindusów”, co jest równoznaczne z tym, że jeśli jesteś Hindusem to musisz wyznawać Hinduizm. Te ugrupowania mają charakter antydemokratyczny, i chcą się uniezależnić od wpływów religijnych i nawet pojawiają się też w ich działaniach elementy faszystowskie. Sama osobiście doświadczyłam ich terrorystycznych działań. Trzecim ugrupowaniem jest Bajrang Dhal - jest to ekstremistyczna grupa Hinduizmu. Jest ona odpowiedzialna za morderstwa i akty przemocy wobec księży i sióstr zakonnych - chrześcijan. Ich lider Rajesh Chaudhary niedawno deklarował, że chrześcijanie są bardziej niebezpieczną grupą niż wyznawcy islamu. „Te prześladowania przysporzą nam popularności i dadzą siłę” - mówił.

Te trzy ugrupowania ekstremistyczne są jak tlen dla BJP. Kiedy BJP w 1996r. doszła do władzy zaczęła realizować ich dawno planowane projekty. W latach 1996 do 1998 był 109 ataków na chrześcijan w regionie Gujarath. Zdarzały się też aktu bestialstwa. W 1999 r. został zamordowany pastor Graham Stains wraz z dwoma synami 10 lat i 8 lat. Pastor pracował w kolonii trędowatych. Nocą jego samochód został podpalony. Za kilka dni zamordowano księdza Arul Das i dopuszczono się gwałtów na siostrach zakonnych w prowincji Orisa. Tylko w 2001 roku było już 265 ataków. W tym czasie przez okres 5 lat premierem Indii był Atal Bihari Yajbey członek partii BJP. Partia dała przyzwolenie ugrupowaniom ekstremistycznym na taką okrutną działalność, bardzo się wtedy uaktywniły m.in. wydały płytę CD /RSS/ o tytule „Kościół w imię służby”, której przesłaniem było obwinianie chrześcijan o niszczenie tradycji i korzeni hinduizmu. Za przykład podano Chiny, które oczyściły swoją religię od wiary chrześcijańskiej (nie podając prawdziwych wiadomości dotyczących sytuacji w Chinach). Płyta ta została przekazana do Centralnego Biura Śledczego w Indiach. Mimo zawartych na płycie treści wrogich dla chrześcijan władze rządowe nie zareagowały.

W tym roku 24 sierpnia w czasie wigilii Dnia Niepodległości Indii kapłan religii hinduistycznej Laxmanda Saraswathi wraz z czterema uczniami został zamordowany przez komunistów, ale winą obarczono chrześcijan, następnie na drugi dzień zamordowano księdza franciszkanina – brata Georga. Po tych wypadkach w prowincjach Pradesh, Karnataka i Goa nastąpiła fala wrogich wystąpień przeciw Kościołowi. Minister Neveen Patnaik prowincji Orisa przedstawił te wydarzenia jako walki między grupami etnicznymi niższych kast, a nie jako planowane ataki przemocy przeciwko chrześcijanom.

Te ugrupowania – BJP, VHP, RSS, Bajrang Dal – są niebezpieczne nie tylko dla Kościoła chrześcijańskiego, ale także dla demokracji i harmonii Indii. W kraju wieloreligijnym, wielokulturowym, wielojęzycznym działania takie powodują wzajemną nienawiść i dzielą ludzi. Dla hinduizmu, religii tolerancyjnej, ta sytuacja jest bardzo szkodliwa i sprzeczna z zasadami demokracji. Wiele ludzi w Indiach, bez względu na religię, wywiera wpływ na państwo Indii, aby publicznie odebrać prawa tym partiom. Ale dla mnie to nie jest rozwiązanie problemu. Moją wielką prośbą jest, aby zaaresztować tych winnych i ukarać ich.

Zobacz także:
Nagranie - Misjonarka z Indii o prześladowaniach chrześcijan
Nagranie - S. Prema FMM: teraz nie czujemy się wolni, tak jak dawniej
Nagranie - Misjonarka z Indii do Polaków
Fotoreportaż z konferencji
Czym jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie?