logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Słowo abpa W. Skworca na III Światowy Dzień Ubogich


Do jeszcze większego zaangażowania na rzecz ubogich i potrzebujących zachęcił abp Wiktor Skworc w komunikacie na III Światowy Dzień Ubogich. Zaapelował też o wpisanie konkretnych działań charytatywnych do programu formacji grup parafialnych.

 

Abp Skworc podkreślił, że w przeżywanie III Światowego Dnia Ubogich Kościół katowicki włącza się w duchu słów papieża Franciszka. W tegorocznym orędziu ojciec święty podkreśla, że „opcja na rzecz tych, których społeczeństwo odrzuca jest uprzywilejowanym wyborem, do podjęcia którego są wezwani wszyscy uczniowie Chrystusa”. Metropolita katowicki zwraca uwagę, że do grupy biednych, zaliczają się nie tylko ci którzy posiadają niewiele. Biedni to także ubodzy w duchu, ludzie samotni, odrzuceni i chorzy.

 

Na kanwie nauczania papieskiego abp Skworc apeluje o jeszcze większą wrażliwość na potrzeby konkretnych ubogich. Zachęca do odważnej i cierpliwej pracy z nimi.– Jestem przekonany, że zaangażowani i świadomi parafianie mogą dotrzeć i wskazać osoby, które rzeczywiście potrzebują naszej pomocy, bo wiele biedy i ludzkiego nieszczęścia kryją nasze osiedla, domy i mieszkania, tworzące wspólnoty parafialne – podkreśla.

Metropolita katowicki postuluje też wpisanie konkretnych działań charytatywnych do programu formacji grup i wspólnot młodzieżowych oraz dorosłych działających w parafiach. Jego zdaniem „takie zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka może stać się punktem wyjścia do włączenia w nie i zainteresowania młodzieży w ramach szkolnych lekcji religii” oraz stać się „impulsem do tworzenia w środowiskach szkolnych Kół Caritas”.

 

Abp Skworc podziękował też organizatorom i wolontariuszom, wspólnotom kościelnym, organizacjom państwowym i samorządowym za wszystkie inicjatywy, czas i zaangażowanie w przygotowanie III Światowego Dnia Ubogich: „pragnę podziękować wszystkim organizatorom i wolontariuszom, dzięki którym ten czas będzie prawdziwym dniem dostrzeżenia ubogich, świętem miłości i solidarności z tymi, którzy znajdują się w trudnościach”.

 

Centralnym punktem obchodów III Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji katowickiej będzie Eucharystia sprawowana w niedzielę, 17 listopada, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach przy ul. Granicznej. W liturgii od wielu lat uczestniczą ubodzy. Wcześniej, na katowickim rynku, dla najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu organizatorzy przygotowali specjalny program. Do pomocy w jego realizacji zgłosiło się już ponad 100 wolontariuszy.

 

ks. Rafał Skitek

 

Komunikat Metropolity Katowickiego na III Światowy Dzień Ubogich

Bracia i Siostry! Drodzy Diecezjanie!
W niedzielę 17 listopada po raz trzeci obchodzić będziemy Światowy Dzień Ubogich zapoczątkowany przez Papieża Franciszka. W swoim słowie przygotowanym na tegoroczną dzień Ojciec Święty przypomina nam, że „opcja na rzecz tych, których społeczeństwo odrzuca jest uprzywilejowanym wyborem, do podjęcia którego są wezwani wszyscy uczniowie Chrystusa”. W tym duchu jako lokalny Kościół katowicki chcemy włączyć się w przeżywanie tego wydarzenia, przygotowując je wspólnymi siłami z organizacjami państwowymi i samorządowymi, inicjatywami społecznymi oraz wspólnotami kościelnymi działającymi na rzecz najbardziej potrzebujących. Pragnę podziękować wszystkim organizatorom i wolontariuszom, dzięki którym ten czas będzie prawdziwym dniem dostrzeżenia ubogich, świętem miłości i solidarności z tymi, którzy znajdują się w trudnościach.

 

Punktem centralnym niedzielnych uroczystości III ŚDU będzie wspólna Eucharystia w kościele pw. WNMP w Katowicach, przy ul. Granicznej, gdzie od wielu lat celebrowane są Msze św. z ubogimi. Tego dnia od rana na katowickim rynku przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego przewidziano szereg inicjatyw dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego regionu. Organizatorzy liczą na pomoc i wsparcie wolontariuszy. Szczegółowe informacje dostępne w mediach społecznościowych i w Internecie.

Jednocześnie chciałbym zachęcić wspólnoty parafialne do nieustannej troski o konkretnych ubogich i potrzebujących. Jestem przekonany, że zaangażowani i świadomi parafianie mogą dotrzeć i wskazać osoby, które rzeczywiście potrzebują naszej pomocy, bo wiele biedy i ludzkiego nieszczęścia kryją nasze osiedla, domy i mieszkania, tworzące wspólnoty parafialne.


Dlatego warto wpisać konkretne działania charytatywne w program formacji grup i wspólnot młodzieżowych oraz dorosłych działających w naszych parafiach. Takie zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka może stać się punktem wyjścia do włączenia w nie i zainteresowania młodzieży w ramach szkolnych lekcji religii. Może być również impulsem do tworzenia w środowiskach szkolnych Kół Caritas.
Chrześcijańska Caritas jest pięknym i prawdziwym obliczem Kościoła, do którego wzywa nas Chrystus w Ewangelii. On przecież utożsamia się z ludźmi odrzuconymi, chorymi czy głodnymi. Bo „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (por. Mt 25,31-46).

Drodzy Diecezjanie!


Jak zauważa w swoim Słowie na III ŚDU Papież Franciszek, „czasami wystarczy niewiele, aby przywrócić nadzieję: wystarczy zatrzymać się, uśmiechnąć, posłuchać”. Bo biedni, a do tej grupy warto zaliczyć także ubogich w duchu, samotnych, odrzuconych, chorych, „to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa”.
Wszystkim zaangażowanym w organizację Światowego Dnia Ubogich i tym, którzy troszczą się o potrzebujących w codziennym życiu zachęcam do dalszej odważnej i cierpliwej pracy i udzielam z serca płynącego błogosławieństwa.


www.archidiecezjakatowicka.pl