logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
S ł u g a M i ł o s i e r d z i a


Pod takim hasłem w całej Polsce obchodzono VI Dzień Papieski. Towarzyszyły mu liczne koncerty, konferencje naukowe, Msze św., a także zbiórki pieniężne na stypendia dla uzdolnionej, ale biednej młodzieży. Wszyscy pamiętamy gdy w 2001 r. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizowało pierwszy Dzień Papieski. Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański poparł ten pomysł. Wielokrotnie podkreślał potrzebę jego organizowania. Od samego początku Dzień Papieski ma poczwórny charakter: duchowy, artystyczny, intelektualny i charytatywny.  
Uzasadniając tegoroczne hasło biskupi polscy powiedzieli: Jan Paweł II nie tylko był głosicielem prawdy o miłosierdziu. On stał się autentycznym sługą miłosierdzia.

W całej Polsce wolontariusze zbierali ofiary na stypendia. W zeszłym roku dzięki tej akcji udało się zgromadzić 7,5 mln. zł. co pozwoliło na przyznanie 1 600 stypendiów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja wysyłania SMS-ów, która przyniosła 400 tys. zł.
Mija już drugi rok od śmierci Jana Pawła II. W czasie tegorocznego Dnia Papieskiego modlono się w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego.

W niedzielę w Bazylice Miłosierdzia Bożego uroczystą Mszę św. odprawił kard. Stanisław Dziwisz. W homilii zaapelował o współpracę  w niesieniu  pomocy wszystkim potrzebującym: Jeśli chcemy dotknąć tajemnicy miłosierdzia w posłudze i życiu Sługi Bożego Jana Pawła II, to trzeba, abyśmy dostrzegli, jak Opatrzność Boża, w swoich odwiecznych planach, przeprowadziła Go przez dwa laboratoria, w których z bliska obserwował i przeżywał tajemnicę miłosierdzia. W naszym Krakowie takie laboratoria pod okiem samego Boga prowadzili dwaj święci ludzie. Pierwszym z nich był św. Brat Albert. On - patriota, artysta-malarz i mistyk - dzięki łasce Boga został wprowadzony w samo serce miłosierdzia. Swe mistyczne przeżycie utrwalił ręką artysty w obrazie Ecce Homo. Odkrył bowiem przedziwną tożsamość człowieka poniżonego przez grzech i słabość z Chrystusem udręczonym przez rzymskich żołnierzy. Brat Albert dostrzegł w zniszczonym człowieku ikonę samego Chrystusa, a w niej blask miłosierdzia Bożego. Przełożył to natychmiast na swe życiowe powołanie. Obraz Jezusa wymalował tylko jeden, ale rekonstruował ich setki i tysiące w ludziach marginesu społecznego. Przez wiele lat tu w Krakowie prowadził ich renowację przy pomocy ciepła swego kochającego serca. 
 
W dalszej część homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił potrzebę miłosierdzia we współczesnym świecie, a w szczególności w naszym układzie społecznym: Szczególnie zaś to miłosierdzie potrzebne jest w naszych układach społecznych, które mogą normalnie funkcjonować jedynie wówczas, gdy pojawi się w nich przebaczająca miłość. Nie zajdziemy daleko, jeśli zabraknie szacunku dla przeciwników i przebaczenia dla tych, którzy krzywdzili i krzywdzą. Jakże bardzo potrzebna jest w naszej Ojczyźnie ścisła współpraca wszystkich, pochylonych z mądrością nad potrzebującymi, by im skutecznie pomóc&.

W niedzielę można było wysłuchać koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II w Kościele św. Mikołaja. O godz. 20:00 rozpoczęło się modlitewne czuwanie przy Skale na Krakowskich Błoniach, a o 21:00 "Spotkanie z Janem Pawłem" pod oknem Papieskim prowadzone przez Duszpasterstwo Akademickie. Wiersze Karola Wojtyły śpiewał Marcin Styczeń, a komentarz literacko teologiczny prowadził Grzegorz Łęcicki.