logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Rycerze Kolumba żyją dla innych


Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba trwa na Jasnej Górze w dniach 11 i 12 października. Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolickich mężczyzn, największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. W Polsce działa ich ponad 5 i pół tysiąca - realizują się w działalności na rzecz swoich parafii, swoich społeczności lokalnych i w dziełach miłosierdzia.

 

Na doroczne spotkanie do jasnogórskiego sanktuarium przybyło ponad 600 Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

„Po raz kolejny stajemy na Jasnej Górze wraz rodzinami, ze znajomymi, aby przed obliczem Czarnej Madonny składać nasze prośby, ale również składać dziękczynienia za tyle dobra, które dostajemy, za to towarzyszenie Matki Bożej w naszych wszystkich dziełach, jakie realizujemy – powiedział w rozmowie dla Radia Jasna Góra Tomasz Wawrzkowicz, delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce - Każdy mężczyzna wstępując w szeregi Rycerzy Kolumba w pierwszym dniu otrzymuje różaniec, z prośbą o to, żeby codziennie ten różaniec miał przy sobie, żeby codziennie różaniec odmawiał, żeby chociaż 10-tkę różańca w drodze do pracy, w drodze do szkoły odmówił, żeby wspólnie z rodziną odmawiał. To jest wielkie nasze wsparcie ze strony Matki Bożej, dlatego co roku przyjeżdżamy, przed Matką Bożą modlimy się, dziękujemy i prosimy o dalsze siły do naszych działań, do realizacji dzieł naszego założyciela”.

 

„’Wiwat Jezus’ jest pozdrowieniem Rycerzy Kolumba na całym świecie – przypomina delegat Stanowy Rycerzy Kolumba - Rycerze Kolumba to już bardzo duża organizacja, to prawie 2 mln mężczyzn na całym świecie, ale my wszystkie dzieła realizujemy rodzinami, z małżonkami, z dziećmi, ze znajomymi, więc można powiedzieć, że na całym świecie 6-8 mln ludzi zaangażowanych jest w Rycerstwo Kolumba. W Polsce działamy od 13 lat, więc dopiero zaczynamy swoją działalność, ale Rycerze Kolumba to już 137 lat historii na całym świecie. My rozwijamy się, jesteśmy aktywni w bardzo wielu diecezjach, w 30 diecezjach mamy swoje struktury, mamy swoje Rady Lokalne, do Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce należy obecnie prawie 6 tys. mężczyzn, i znowu wracając do tego, że działamy razem z rodzinami można powiedzieć, że ok. 20 tys. osób w Polsce już jest zaangażowanych w dzieła rycerskie. Jest to armia ludzi. Naszą misją jest oczywiście pomoc Kościołowi. Nasze struktury są posadowione przy parafiach, każda Rada Lokalna ma swojego kapelana i jest to zwykle proboszcz danej parafii, czasem jest to wikary. Wśród tych 6 tys. mężczyzn 550 naszych rycerzy to duchowni, to księża parafialni, to biskupi, arcybiskupi i kardynałowie”.

 

„My, jako organizacja, skupiamy się przede wszystkim na działalności przy parafiach, ale czasem organizujemy duże dzieła, ogólnopolskie, ogólnoświatowe. Takie dzieło realizujemy od roku, jest to peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan – mówi Tomasz Wawrzkowicz - Ta peregrynacja odbywa się we wszystkich Radach na całym świecie, i dzięki temu dziełu udało się nam już zebrać dość poważne sumy, które chcemy przekazać dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie”.

 

„Naszym celem jest zachęcenie mężczyzn, żeby odważnie żyli swoją wiarą i kiedy odważą się to zrobić, będą mogli zobaczyć, że ich życie będzie inne, że ich życie będzie lepsze – zapewnia Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce - I gdy oni będą takim wzorem, będą potrafili dać świadectwo wiary w swoich rodzinach, będą też potrafili wypełnić zadanie, które postawił przed nimi Jan Paweł II, kiedy wezwał każdego z nas, żebyśmy potrafili budować kościół domowy. I kiedy my, jako rodziny, jako mężowie, ojcowie będziemy potrafili budować kościoły domowe w swoich rodzinach i potem się zaangażujemy także w życie parafii, to także cała parafia będzie się mogła stać niejako kościołem domowym. I to jest misją Rycerzy Kolumba”.

„Są trzy wymogi, żeby zostać Rycerzem Kolumba, przede wszystkim trzeba być mężczyzną, po drugie taki kandydat musi mieć 18 lat, po trzecie musi pozostać w duchowej jedności z Kościołem Świętym, to znaczy, że może przystępować do Sakramentów Świętych” – wyjaśniał Szymon Czyszek.

 

Jak co roku, jasnogórska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba łączy się z konkretnym dziełem miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi zostali poproszeni, aby przywieźć dary dla Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” p.w. Św. Ducha w Łomży, które organizuje profesjonalną opiekę nad ludźmi z chorobą nowotworową w jej terminalnej fazie.

 

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.30. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski w zastępstwie abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, kapelana stanowego Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

„Szczególnie nisko chcę się dzisiaj ukłonić wszystkim żonom i dzieciom Rycerzy Kolumba, bo wy stanowicie najpewniejsze i najlepsze zaplecze dla rycerskiej posługi tych mężczyzn - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski - Bez waszego wsparcia, modlitwy, zgody na służbę, czasem mobilizacji, ta dyspozycyjność Rycerzy Kolumba pewnie byłaby dużo pomniejszona”.

 

„Stajecie jako wspólnota przed Matka Boża, która jest wzorem Służebnicy Pańskiej, jako ludzie gotowi do służby, bo służba was definiuje, bo być Rycerzem Kolumba to znaczy służyć, a służyć Bogu może tylko ten, kto należy do Jego rodziny” - podkreślał bp Przybylski.

 

„A jak służyć? - pytał biskup Przybylski - Lepiej wiecie ode mnie. Wiem, że waszym programom służby towarzyszą przynajmniej trzy słowa. Pierwsze słowo to męskość. Służba potrzebuje waszej męskości, Bóg powołał was jako mężczyzn do bardzo konkretnych męskich dzieł w Kościele, jako rycerzy. Dlatego macie być dobrymi ojcami, macie być odważnymi obrońcami wiary, bo mężczyzna, który jest ciągle dzieckiem i nie potrafi wziąć

odpowiedzialności za rodzinę, nigdy nie będzie ojcem. Macie być rycerzami, a nie gówniarzami. Macie walczyć i troszczyć się o Ojczyznę, o Boga w Ojczyźnie. I to jest pierwsze jak służyć - po męsku, jak prawdziwi faceci, którzy potrafią wziąć odpowiedzialność za rodzinę, za Kościół, za Ojczyznę.

 

Drugie słowo, to braterstwo i jedność. Bądźcie razem, bo zło jest bardzo zorganizowane. Już w dawnych czasach św. Augustyn żalił się - Panie Boże, dlaczego tak jest, że cwaniacy się potrafią dogadać, złodzieje się potrafią dogadać, a ludzie Boga się kłócą. Każdy robi swoje i nie potrafią nic robić razem. Ludzie Boga mają walczyć o boże sprawy razem, tak, jak wy walczycie (...) To jest wasz program - bycie razem, bycie w konkretnej strukturze, bycia w konkretnej dyscyplinie i dlatego tego pilnujcie” - podkreślał z mocą bp. Przybylski.

 

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania i Akt Zawierzenia Rycerzy Kolumba Matce Bożej wygłosił Tomasz Wawrzkowicz. Za obecność Rycerzom Kolumba podziękował także bp Przybylski.

 

Dwudniowe spotkanie rozpoczęła w piątek, 11 października modlitwa różańcowa. Następnie wierni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, a po nim pozostali w Kaplicy Matki Bożej na nocnym czuwaniu. W drugim dniu pielgrzymki odbyło się spotkanie w Sali o. Kordeckiego, Msza św. oraz Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com