logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Luis Jorge Gonzalez OCD
Psychologia św. Teresy z Lisieux
Wydawnictwo Flos Carmeli


Wydawca: Flos Carmeli
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-88570-29-2
Format: 125x185
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Słowo wstępne

W ostatnich latach można zaobserwować w światowej psychologii bardzo ciekawą tendencję. Tworzy się tzw. psychologia pozytywna, nastawiona nie na leczenie urazów i traum psychicznych, lecz na podnoszenie jakości życia i wspomaganie rozwoju zwykłego człowieka. I właśnie w ramach psychologii pozytywnej badacze doszli do wniosku, że życie szczęśliwe nie jest wypadkową liczby doznawanych przyjemności, lecz... poczucia sensu. W praktyce Martin Seligman (ojciec psychologii pozytywnej) doszedł do jeszcze ciekawszego wniosku. Otóż życie szczęśliwe to... życie cnotliwe. Osoby mające poczucie sensu istnienia, praktykujące na co dzień cnoty, są szczęśliwe. Jest w pewnym sensie bardzo zabawne, jak współczesna psychologia na podstawie szeroko zakrojonych badań dochodzi do postulatów, głoszonych przez Kościół Katolicki i jego świętych już od bardzo dawna.

Książka Luisa Jorge Gonzáleza pięknie wpisuje się w tę tendencję. Oto Święta Teresa, najmłodszy Doktor Kościoła wypracowuje strategię rozwoju, którą w wiele lat później stworzy na nowo psychologia końca XX w. Problemem współczesnej psychologii jest fakt, że mimo głoszenia praktycznie tych samych co Kościół postulatów, dotyczących życia i rozwoju, próbuje te postulaty oderwać od ich źródła - od Boga. Dlatego niektóre trendy psychoterapii i psychoedukacji stają się co najmniej moralnie podejrzane, są wykorzystywane do manipulacji, lub dążą do zapełnienia naturalnej pustki po Bogu Jego karykaturą - New-agowskimi wizjami raju na ziemi, samorealizacji w imię ubóstwionej Ludzkości, wszechogarniającej energii życiowej itp.

Dlatego właśnie z przyjemnością mogę polecić tę właśnie książkę, pokazującą katolicką, opartą na Bogu wersję skutecznych skądinąd technik psychologicznych.

Bogna Białecka
psycholog,
stały współpracownik
Przewodnika Katolickiego


 



Pełna wersja katolik.pl