logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Przygotowania do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii


"Przybyliśmy oddać Mu pokłon" - rozpoczęło się wielkie odliczanie do Spotkania Młodych z Janem Pawłem II.
Przygotowania do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii oraz dyskusja nad kierunkami katechizacji młodych - to główne tematy Krajowego Forum Młodych, które odbyło się od 10 do 12 września w Siedlcach. Przybyły na nie osoby reprezentujące wszystkie polskie diecezje, a więc kapłani - diecezjalni koordynatorzy oraz przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
Podczas Forum, obok wspólnej modlitwy i zabawy, odbywały się sesje plenarne. Ich uczestnicy zastanawiali się nad kondycją polskiej młodzieży, propozycją kierowaną do młodych ze strony Kościoła, tematyką i organizacją XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, projektem "Polskie dary serca" oraz zadaniami, które stoją przed sztabami diecezjalnymi obecnymi na ŚDM. Trzydniowemu spotkaniu, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, przewodniczył bp Henryk Tomasik - delegat KEP ds. Światowych Dni Młodzieży, a gościem specjalnym był abp Damian Zimoń - przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Było to drugie spotkanie, pierwsze odbyło się w czerwcu br.

Inicjatorem i przewodnikiem ŚDM jest papież, ale ich organizatorem jest młodzież. Światowe Dni Młodych to czas dziękczynienia za tajemnicę odkupienia. Jest to związane z tajemnicą krzyża, tajemnicą ofiary Chrystusa - powiedział podczas Forum, bp Henryk Tomasik. Ojciec Święty w Niedzielę Wielkanocną w 1984 roku wręczył młodym ludziom krzyż - Krzyż Wielkiego Jubileuszu, który znajdował się w bazylice Świętego Piotra. Stał się on Krzyżem ŚDM, wokół którego gromadzą się młodzi dziękując za Chrystusa i wybierając Go pod opieką Ojca Świętego na Pana i Zbawiciela.

"Przybyliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2)
To słowa, które Ojciec Św. uczynił mottem Orędzia na XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii w 2005 roku. Ten fragment Ewangelii mówi o pokłonie Mędrców, którzy przybyli złożyć hołd Chrystusowi, uznając Go za Króla, Boga i Człowieka. Dary, które złożyli symbolizują wiarę. Ojciec Święty przypomina, że uwielbienie dla Chrystusa to właśnie złożenie daru: z modlitwy, czynu, daru z siebie, także odnalezienia miejsca i posługi we wspólnocie. Ojciec Św. podkreśla, aby młodzi w Kolonii złożyli dar ze swojego istnienia, ze swojej wolności, z konkretnych postanowień, z dobra wyświadczanego drugiemu człowiekowi, aby złożyli świadectwo wiary i objęli swą modlitwą wielki problem powołań na Wschodzie i na Zachodzie, o czym przypomniał podczas Krajowego Forum Młodych, bp Tomasik.

Nad programem formacyjnym pracował sztab osób: zespół duszpasterzy, osób świeckich, przedstawicieli młodzieży. Dla katechetów szkół ponad gimnazjalnych są przygotowane konspekty comiesięcznych katechez. W parafiach i duszpasterstwach będzie proponowanych 6 etapów formacji i zadanych sześć ważnych pytań młodemu człowiekowi: m.in. o Chrystusa, o odwagę, o miłość, o jedność...

Logo SDM składa się z 5 symbolicznych elementów.

1. Ramie w kształcie litery C - symbolizuje z jednej strony Chrystusa, a z drugiej wspólnotę, czyli Communio. Ten element jest wykorzystany podwójnie.
2. Łódź na wzburzonym morzu - symbol arki Kościoła, arki Noego, arki ocalającej wspólne życie, ale nawiązuje też do rzeki Ren, która przepływa przez środek Kolonii, gdzie odbędzie się powitanie Ojca Św. i otwarcie ŚDM. Jan Paweł II prawdopodobnie przypłynie do młodych na statku poprzedzonym kilkoma mniejszymi łodziami z młodzieżą trzymającą w rękach flagi krajów, z których pochodzą.
3. Wieże - symbol dwóch wież Katedry Kolońskiej, gdzie są przechowywane relikwie Mędrców ze Wschodu. Niemalże każdy młody będzie mógł ich dotknąć, ponieważ dla wszystkich grup będzie wyznaczony czas na nawiedzenie Katedry. Trzej Mędrcy są wzorem kroczenia w poszukiwaniu Chrystusa. Jest to symbol każdej świątyni, przede wszystkim tej duchowej, którą mamy tworzyć.
4. Gwiazda, która prowadziła Mędrców do Betlejem - oznacza pytanie o prawdę o to, kto ma wpływ na życie, komu się dziś ufa, kto ma być przewodnikiem duchowym. Trzeba być świadomym, że nie każda gwiazda prowadzi do Chrystusa.
5. Krzyż Jezusa Chrystusa, który jest zawsze w centrum SDM, bo Światowe Dni Młodych to Chrystus. Także w programie duchowym, krzyż stawia pytanie o miłość, o poświęcenie, o wykorzystanie talentów dla dobra innych.

Każdego roku ŚDM są obchodzone w Niedzielę Palmową w diecezjach, co dwa lata na poszczególnych kontynentach. Wybór miejsca na Spotkanie Młodych jest swoistą tajemnicą. Organizator takiego Spotkania musi uzyskać aprobatę Stolicy Apostolskiej. Złożone przez biskupów propozycje do Watykanu są rozważane przez Papieską Radę ds. Świeckich, następnie muszą być zaaprobowane przez Ojca Św..

Kiedy po XII ŚDM, w 97 roku, nastąpiło przebudzenie Paryża, kraje Europy Zachodniej zaczęły tęsknić za takimi formami spotkań, czego dowodem jest również niezbyt odległe spotkanie Papieża z młodzieżą w Szwajcarii. Pomimo tego, że nie był to Światowy Dzień Młodzieży, na spotkaniu były tłumy młodych. Podążając tą drogą Niemcy zaprosili młodych do siebie, a strona watykańska przyjęła zaproszenie kardynała Meissnera, dzięki czemu w 2005 roku młodzi ze wszystkich kontynentów spotkają się w nadreńskiej Kolonii. W kolejce chętnych na przyjęcie młodych z całego świata stało wiele krajów. Watykan zatwierdzając propozycję biskupa danego kraju brał pod uwagę m.in. znaki czasu, a także fakt, że jeżeli jednego roku spotkanie było w Europie to w następnym roku jest na innym kontynencie.

Na pytanie o liczbę spodziewanych uczestników spotkania w Koloni - ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, odpowiedział, że ich pragnieniem jest dotrzeć, do jak największego grona młodych ludzi, co najważniejsze, z przygotowaniem duchowym. W tym celu zostały przygotowane programy, które będą realizowane na spotkaniach w parafiach, w duszpasterstwach, w szkołach. Spodziewamy się ok. 50 tysięcy młodych, podobnie jak w 2000 roku w Rzymie. - Byłaby to już znaczna cząstka młodzieży, która na co dzień działa przy parafiach i formuje się wewnętrznie - dodaje ks. Grzegorz. Jan Paweł II w Orędziu na to spotkanie napisał, że zaprasza również te osoby niewierzące i nie ochrzczone. Młodych stojących na uboczu wiary w Chrystusa, chcemy jednak najpierw zaprosić do duszpasterstw, do świątyń, do salek, aby razem przeszli pewną propozycję i zobaczyli czy to, co później będzie oferowała Kolonia będzie im odpowiadało. Ci, którzy są blisko Chrystusa i posiadają skarb wiary i wielkiej miłości powinni się poczuć odpowiedzialni i zaprosić, choć jedną osobę, na spotkanie przygotowawcze. Ważne jest, aby do Kolonii nikt nie pojechał w charakterze turystycznym, byłaby to porażka Światowych Dni Młodzieży. To Spotkanie jest wielkim wyznaniem wiary - powiedział Ksiądz Dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.

Informacje o przygotowaniach wprowadzają w życie duszpasterze i świeccy we wszystkich polskich diecezjach. Główny punkt przygotowań w diecezji bydgoskiej prowadzi duszpasterz akademicki DA FARADA działającego przy bydgoskiej katedrze - ks. Wenancjusz Zmuda.

adres: Kuria Diecezjalna.
ul. ks. Malczewskiego 1,
85-104 Bydgoszcz
tel (052) 3669821 (od pon. do pt. w godz. 9.00 do 13.00)
lub podczas spotkań Duszpasterstwa Akademickiego faraDA

Joanna Niezgódka
www.plusbydgoszcz.pl