logo
Czwartek, 09 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Marii, Dymitra, Wadima, Heliodora, Gaucheriusza – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
o. David Foster OSB
Przewodnik po głębszej modlitwie
Wydawnictwo M


ISBN: 978-83-7595-093-9
Okładka: Oprawa miękka
Wymiary: 140 x 202 mm
Ilość stron: 156
Rok wydania: Kraków 2008
Wydawnictwo M
 
Kup tą książkę

 
Autor odpowiada na często nieuświadomioną potrzebę współczesnego człowieka - skupienia się na głębszym poziomie modlitwy. Wprowadza człowieka naszych czasów, w sposób tak praktyczny, jak to tylko możliwe,  w rzeczywistość kontemplacyjnego wymiaru modlitwy. Zwyczajne życie przeciętnego człowieka potrzebuje pewnej stałej struktury, na której będzie mógł on oprzeć tą niezwykłą, cichą, swobodną modlitwę. Autor podpowiada jak tradycyjne, powszechnie znane formy modlitwy wykorzystać tak aby stały się medytacją prowadzącą do prawdziwej modlitwy kontemplacyjnej. Opiera się przy tym na starożytnej tradycji benedyktyńskiej, która od wieków prowadzi adeptów na szerokie wody kontemplacji.
 
Dom David Foster jest benedyktynem z opactwa Downside, gdzie pełni funkcję przeora i mistrza nowicjatu. Jest autorem wielu książek z dziedziny duchowości.
 
***
 
 
***
 
Spis treści
 
Wprowadzenie: Uwaga skierowana na Boga
 
Rozdział 1. Drogi modlitwy: Formuły modlitewne; Pięć palców i dłoń; Modlitwa Pismem Świętym; Czytanie duchowe; Różaniec; Modlitwa Jezusowa; Litanie; Modlitwa liturgiczna; W drogę!
 
Rozdział 2. Ruszamy w podróż: Trzy prawdy o modlitwie; Trzy podstawowe zasady modlitwy; Zadomowić się w modlitwie; Wejść w tu i teraz; Sprowadzamy myśl z powrotem do ciało; Uczymy się trwać w ciszy.
 
Rozdział 3. W kierunku centrum: Słuchanie; Wewnętrzna i zewnętrzna cisza; Mądrość angielskich mistyków; Augustyn Baker; Iść z wiarą.
 
Rozdział 4. Serce ciszy: Szkoła milczenia; Duch modlitwy; Modlitwa w Chrystusie; Trynitarny schemat modlitwy.
 
Rozdział 5. Znaleźć własną drogę: Uczucia i myśli serca; Augustyn ? odnaleźć sumienie, wolę i miłość; Przemiana ego w jaźń.
 
Rozdział 6. Wprowadzić pokój: Cierpliwość na zakrętach duszy; Oczyszczenie serca; Serca potrzebujące uzdrowienia; Przebaczyć samemu sobie; Zawrzeć pokój z wrogiem przed zachodem słońca; Święty Benedykt o pokorze.
 
Rozdział 7. Kapłaństwo modlitwy: Wstawiennictwo; Eucharystia, źródło i szczyt modlitwy.
 
 Pełna wersja katolik.pl