logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
O. Marie-Dominique Philippe
Ogień na ziemi
Wydawnictwo Serafin


Ogień na ziemi
Autor: o. Marie-Dominique Philippe
Wydawca: Serafin
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-60512-41-8
Format: 134 x 205
Stron: 272
Rodzaj okładki: miękka
 
Kup tą książkę

 
Dwa krzemienie  (recenzja)
 
Książka „Ogień na ziemi. Rozmowy wokół Ośmiu błogosławieństw” okazała się być ostatnim słowem przed śmiercią, wypowiedzianym przez Marie-Dominique’a Philippe’a charyzmatycznego dominikanina, filozofa i teologa. założyciela monastycznej Wspólnoty św. Jana. Wywiad-rzeka za punkt wyjścia przyjmuje Osiem błogosławieństw, ojciec Marie w pogłębiony duchowo sposób objaśnia paradoksy błogosławieństw wypowiedzianych przez Jezusa w Kazaniu na górze. Ubóstwo duchowe, czystość serca, miłosierdzie, łaknienie i pragnienie sprawiedliwości czy też kolejne błogosławieństwa nie są dla niego nierealnymi i przesadnymi nakazami moralnymi, ale sposobem głębszego wejścia w relację z Jezusem, który swoją miłością jest w stanie wynagrodzić człowiekowi wszystkie przeżywane przez niego braki. Ojciec Philippe zestawia z błogosławieństwami siedem przejawów obecności Chrystusa zawartych w Ewangelii św. Jana, powstaje przez to całkiem nowy, sugestywny obraz Jezusa –  „figury” błogosławieństw. Jednak w trakcie dyskusji rozmówcy coraz mocniej dotykają spraw ziemskich, ważnych dla ludzi, a pozornie z błogosławieństwami nie związanych. Dialog idzie w głąb ludzkiej egzystencji.
 
Lepsze rozumienie błogosławieństw to sprawa, która pozornie dotyczy tylko chrześcijan chcących pogłębić wiarę. Dyskusja wokół błogosławieństw zatacza coraz szersze kręgi, przez co rozmówcy poruszają znaczną liczbę tematów: od reinkarnacji, poprzez odpowiedzialność naukowców, genetykę, aż po wojny, czy korzystanie z antykoncepcji. Mimo to nigdzie nie wkrada się chaos, ponieważ życie chrześcijanina błogosławieństwami buduje uporządkowanie w każdej dziedzinie – to jedno z głównych przekonań filozofa.
 
Książka udziela prostych odpowiedzi na pytania tym wszystkim, którzy gotowi są przylgnąć do orędzia Chrystusa, odkryć Boga i otwarci są na jego przyjęcie. Blisko 40 godzin rozmów, w których te wszystkie zagadnienia zostały ukazane przez pryzmat błogosławieństw, pozwala dogłębnie zrozumieć dzieło chrześcijańskiej łaski i przemianę, jaka się w nas dokonuje.
 
Wydaje się, iż największą wartością tej książki jest zdefiniowanie, co to znaczy dzisiaj bycie błogosławionym dla zwykłego chrześcijanina, bynajmniej nie żyjącego w klasztorze. Pytania, które zadaje ojcu Philippe’owi Alain Michel sytuują całą rozmowę w kontekście współczesnym, ze wszystkimi wyzwaniami i trudnościami naszych czasów. Dominikanin, dając odpowiedzi, pokazuje, że doskonale rozumie problemy i dylematy ludzi żyjących w nowoczesnych społeczeństwach. Dyskusja staje się mimowolnie diagnozą współczesnego świata, miejscami sceptyczną, ale nigdy pozbawioną nadziei, dokonaną z dystansu i z mądrością 94-letniego człowieka. Książka z jednej strony daje odpowiedzi, z drugiej zmusza do myślenia, refleksji – nad własną postawą, ale także nad stanem społeczeństw, kultury. Ojciec Philippe na koniec swego ziemskiego życia otwiera perspektywy działania dla chrześcijan, wskazuje miejsca gdzie tak wiele jest jeszcze do zrobienia dla realizacji błogosławieństw na ziemi.
 
Ojcowie Kościoła utrzymują, że słowo Boga jest krzemieniem, a kiedy potrzeć o siebie dwa słowa Boże, wtedy pojawia się ogień. Ojciec Philippe w tym wywiadzie zestawił ze sobą siedem przejawów obecności Chrystusa i błogosławieństwa. Rozpalił wielki ogień, ofiarował wielkie dzieło, prawdziwą spuściznę duchową.
 
(W artykule wykorzystano fragment przedmowy autorstwa Alaina Michela)
Jan Inglot

 



Pełna wersja katolik.pl