logo
Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Jakuba, Sławy, Wincentego – wyślij kartkę

Szukaj w


sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie się w niedzielę 18 stycznia. „Jesteśmy przekonani o tym, że rozpoczęte trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa stworzy możliwości przezwyciężenia podziałów, by Ewangelia mogła być jeszcze skuteczniej zwiastowana i urzeczywistniana w życiu jednostek i całego Kościoła w naszym kraju” – podkreślają przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
Decyzja zmiany miejsca pobytu winna być podjęta po głębokim zastanowieniu – apeluje bp Zygmunt Zimowski odpowiedzialny za duszpasterstwo emigracji. Choć niecałe 4 proc. przybyszów to katolicy, wszyscy mogą liczyć na pomoc Kościoła – podkreśla bp Edward Janiak zajmujący się zagadnieniem imigracji. 18 stycznia przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Światowy Dzień Trędowatych ogłoszony został w 1954 roku przez francuskiego filozofa, dziennikarza i humanistę Raoula Follereau, który całe swoje życie poświęcił ludziom biednym, chorym i wyrzuconym na margines życia społecznego. Zafascynowany świadectwem pustelnika i misjonarza Karola de Faucauld, który był przykładem radykalnego zaufania Chrystusowi Follereau nie godzi się na wygodę życia w stabilnym komforcie europejskiej, dobrze rozwiniętej cywilizacji. Podróżując po krajach misyjnych i odkrywając raz po raz straszne leprozoria, w których ludzie dotknięci trądem pozbawieni jakiejkolwiek opieki skazywani byli na długie lata koszmarnych cierpień, spotyka przy nich najczęściej tylko odważnych misjonarzy, którzy przezwyciężając zwykły ludzki lęk, potrafili nieść pomoc tym, o których zapomniał świat. (o. Damian, o. Beyzym, matka Eugenia czy Matka Teresa to tylko przykłady heroicznego ewangelicznego oddania.)
Stolica Apostolska po zapoznaniu się z materiałami Kościelnej Komisji Historycznej nie podjęła żadnych decyzji personalnych, uznając, iż nie ma ku temu powodów. Odpowiedź z Watykanu oficjalnie zostanie ogłoszona na najbliższym posiedzeniu Episkopatu w marcu.
Od 14 do 25 stycznia potrwa wyjazd przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Wiktora Skworca do Republiki Środkowej Afryki i Czadu. Odwiedzi on polskich misjonarzy, spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy stacjonują w rejonie Darfuru.
25 stycznia 2009 o godz. 20.00 w Kościele Arka Pana w Krakowie Nowej Hucie odbędzie się V koncert charytatywny z cyklu 'Kolędowanie z Artystami Piwnicy Pod Baranami' nad którym honorowy patronat objął Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.
Stypendia dla młodzieży, obóz formacyjny w Łodzi i Dzień Papieski o wolności – to priorytety działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na rok 2009. Fundacja wspiera stypendiami 2150 młodych z ubogich terenów Polski. W zeszłorocznej zbiórce w Dzień Papieski zebrano 7 mln zł.
Św. Paweł migrant i Apostoł Narodów – to temat orędzia na Światowy Dzień Migranta, przypadający 18 stycznia. Nawiązuje ono do trwającego Roku św. Pawła z okazji 2000. rocznicy jego urodzin. „Niech nauczanie i przykład św. Pawła, wielkiego i pokornego Apostoła i migranta, ewangelizatora narodów i kultur, pomoże nam zrozumieć, że spełnianie uczynków miłości jest szczytem i syntezą całego życia chrześcijańskiego” – zachęca Benedykt XVI.
Katolicka Agencja Informacyjna obchodzi 15. rocznicę istnienia. Jubileuszowej Mszy św. dziękczynnej w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przewodniczył w poniedziałek, 12 stycznia, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Po Eucharystii uczestnicy spotkania wzięli udział w debacie „Media wobec Kościoła. Kościół wobec mediów”.
Amerykańska ustawa o wolności wyboru (FOCA) ma zostać podpisana jeśli Kongres ją przegłosuje 21/22 stycznia 2009. FOCA jest następnym chorym rozdziałem w książce przerwania ciąży. Jeśli tak się stanie, to wtedy wszystkie ograniczenia na przerywanie ciąży zostaną usunięte:
 
1  
...
916  
917  
918  
919  
920  
921  
922  
923  
924  
...