Cel powołania apostołów
Święty Andrzej Apostoł to jeden z pierwszych powołanych przez Jezusa uczniów. Według Ewangelii św. Jana on i jeszcze jeden, niewymieniony z imienia uczeń, jako pierwsi poszli za Jezusem. Andrzej szybko rozpoznał w Nim Mesjasza i następnego dnia przyprowadził swojego brata – Szymona Piotra. To jest jedna z cech Andrzeja – przyprowadzał ludzi do Jezusa. Tak było w przypadku Piotra, potem chłopca z pięcioma chlebami jęczmiennymi i dwoma rybami, które – cudownie rozmnożone – nasyciły cały tłum ludzi (J 6, 9nn). Tak też było w przypadku Greków, którzy byli w Jerozolimie i chcieli zobaczyć Jezusa (J 12, 20-22). Dzisiejsza perykopa ukazuje cel powołania apostołów. Jezus mówi: „sprawię, że będziecie łowić ludzi”. Misją Jego uczniów jest prowadzenie ludzi do wiary przez głoszenie Ewangelii i posługę sakramentów. Łowić ludzi znaczy wydobywać ich z otchłani zła, grzechu, niewiary i wprowadzać w światło działania łaski Chrystusa. Dzisiejszy patron dobrze wywiązał się z tego zadania.
Święty Andrzeju, bądź moim orędownikiem przed Panem. Niech Twoje wstawiennictwo przybliża mnie do Jezusa, abym sycił się Jego Chlebem, przez który daje mi życie wieczne. Amen.
Patron Dnia
św. Ambroży
biskup i doktor Kościoła
Św. Ambroży urodził się około roku 340. Jego ojciec był prefektem Galii. Po śmierci ojca, powrócił ze swoją matką do Rzymu, gdzie odebrał staranne wykształcenie, nauczył się greki i został prawnikiem. Mając trzydzieści pięć lat został namiestnikiem Ligurii i Emilii z rezydencją w Mediolanie. Już jako katechumen został wybrany przez lud biskupem Mediolanu. Dzielnie zwalczał panoszący się arianizm. W roku 381 zorganizował sobór w Mediolanie przeciwko herezji Apolinarego, brał udział w soborach w Akwilei i w Rzymie. Był wybitnym kaznodzieją i pisarzem, jednym z największych biskupów Kościoła katolickiego. Nawrócił wielu pogan i heretyków, wprowadził do Kościoła św. Augustyna. Nieugięcie walczył o prawowitość i niezależność Kościoła, był to jednocześnie asceta, żarliwy duszpasterz i opiekun ubogich. Bogatą spuściznę literacką stanowią przede wszystkim kazania, komentarz do Ewangelii św. Łukasza, pisma dydaktyczne, mowy i 91 listów. Pracowity żywot zakończył traktatem o dobrej śmierci. Umarł w Wielki Piątek, 4 kwietnia 397 roku. Dzień 7 grudnia, kiedy Kościół obchodzi jego pamięć, jest rocznicą jego konsekracji biskupiej.
jutro: NMP Niepokalanie Poczętej