Cudowny połów
Pan Jezus, stojąc na łodzi, naucza. Wielu ludzi pragnęło Jego słowa i zawartego w nim objawienia: nauki o królestwie Ojca, które nadchodzi, a właściwie już jest obecne w osobie Nauczyciela z Nazaretu, obiecanego Mesjasza. W Ewangelii według św. Łukasza dopiero teraz jest mowa o powołaniu pierwszych uczniów. Wiąże się ono z cudownym połowem ryb. Strudzeni rybacy nic nie złowili przez całą noc. Natomiast na słowa Jezusa: „Zarzućcie wasze sieci na połów” doświadczyli czegoś niezwykłego. Złowili tyle ryb, że dopiero z pomocą drugiej łodzi mogli wyciągnąć je na brzeg. Po ludzku nie osiągnęli tego, co zamierzali. A na słowo Jezusa dokonują niezwykłego połowu. To musiało wstrząsnąć tymi prostymi ludźmi ciężkiej pracy. Piotr, widząc, z Kim ma do czynienia, modli się jak człowiek pokorny: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem grzesznym człowiekiem”. Modli się tak nie dlatego, że nie potrzebuje Jezusa, ale dlatego, że doświadcza spotkania z mocą i świętością Boga. Nie bój się, Piotrze, Bóg przewidział cię do wielkiego dzieła.
Panie Jezu, jestem grzesznym człowiekiem, proszę Cię, okaż mi swoje miłosierdzie. Bądź obecny w moim życiu, swoją łaską przemieniaj to, co jest we mnie słabe, abym mógł doświadczyć Twojej błogosławionej bliskości. Amen.
Patron Dnia
Św. Jan Chryzostom, biskup i doktor Kościoła
patron kaznodziejów
Św. Jan zwany Chryzostomem (Złotoustym), z powodu swoich zdolności krasomówczych, przyszedł na świat w Antiochii około roku 354. Rodzice jego byli chrześcijanami. Ojciec wcześnie mu umarł. Matka odznaczała się wielką cnotliwością. Św. Jan studiował retorykę u Libaniusza, poganina, słynnego w tym okresie mówcy. Od roku 374 pędził żywot pustelnika w górach w pobliżu Antiochii. Miał także niechętnych sobie ludzi, także wśród przedstawicieli stanu duchownego. Największym jednak wrogiem była cesarzowa Eudoksja oburzona śmiałością jego przemówień. Na pseudosoborze wzniesiono przeciw św. Janowi liczne oskarżenia i zesłano go na wygnanie. Tutaj znosił wiele cierpień. Wrogów św. Jana nie zadowoliły jednakże cierpienia, które mu zadali. Wygnano go na dalekie krańce cesarstwa, do Pytios w Kolchidzie. Zmarł w drodze do tego miasta, 14 września 407 roku.
jutro: Podwyższenie Krzyża Św.