logo
Poniedziałek, 26 lutego 2024 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w


Komentarz liturgiczny

Dostrzegać obecność Boga
 
Aby zrozumieć Jezusa i przyjąć Jego Ewangelię, potrzebna jest inteligencja serca, czyli taka wrażliwość, która umie nie tylko dostrzec znaki, ale również je odczytać. Dzięki temu możemy uwierzyć, że jest On Synem Bożym posłanym na świat po to, by nas zbawić. Ze świadectw zawartych w Ewangeliach okazuje się, że nie zawsze było to łatwe. Nawet najbliżsi uczniowie nie potrafili wszystkiego zrozumieć. Ich wiara często okazywała się nie do końca dojrzała. Dopiero po zmartwychwstaniu Jezusa i po zesłaniu Ducha Świętego stało się jasne, jaki dar był im dany, gdy mogli słuchać słowa Pana, chodzić za Nim i być świadkami Jego nadzwyczajnych czynów. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii uczniowie skupiają się na małym braku, a nie dostrzegają tego, co jest ich wielkim skarbem. Znajdują się w łodzi z jednym bochenkiem chleba, a są w obecności Tego, który cudownie nakarmił tysiące. Jakże często człowiek skupiony na sobie i na swoich drobnych celach gubi sprzed oczu szerszą perspektywę. Dzieje się tak również w relacji z Bogiem.

Panie Jezu, chciałbym uczynić moimi słowa Psalmu 73: „Gdy jestem z Tobą, nie cieszy mnie ziemia”. Pozwól mi dostrzegać Cię w różnych sytuacjach mojego życia i cieszyć się Twoją obecnością ponad wszystko. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dniaśw. Porfiriusz
 
biskup

Św. Porfiriusz urodził się w Tesalonice w Macedonii. W roku 378 opuścił dom i poświęcił się Bogu w gronie egipskich mnichów. Pięć lat później udał się do Jerozolimy, gdzie zamieszkał w pieczarze nad rzeką Jordan. Pewnego dnia, kiedy modlił się na Górze Kalwarii, został cudownie uzdrowiony z choroby. W roku 393 biskup Jerozolimy, wbrew woli świętego, wyświęcił go na księdza i wyznaczył mu opiekę nad Świętym Krzyżem. W trzy lata później, arcybiskup Cezarei wymógł na świętym, aby przyjął godność biskupa w Gazie. Dokładał wszelkich starań, aby pogaństwo wykorzenić całkowicie. Za zgodą cesarzowej Eudoksji zburzył świątynię Marnasa w Gazie i na jej miejscu zbudował wielki kościół, który poświęcił w roku 408. Św. Porfiriusz umarł 26 lutego 420 roku.

jutro: św. Gabriela

wczoraj
dziś
jutro