logo
Piątek, 01 grudnia 2023 r.
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza, Natalii, Florencji – wyślij kartkę
Szukaj w


Komentarz liturgiczny

Usłyszeć głos Jezusa

    

Jezus wymaga od nas, abyśmy wykazali się inicjatywą, by Go spotkać. Gdy robimy krok w kierunku Boga, On zrobi kolejny w naszą stronę. Jezus woła nas po imieniu, pragnie zbliżyć się do naszego życia, wejść w nie, ponieważ jesteśmy dla Niego ważni. Zacheusz przyjął to, czym obdarza Jezus, wchodząc w relację z człowiekiem: jaką ma on wartość w oczach Boga, nawet grzesznik. Celnik nie usprawiedliwia się, nie wypiera się winy, ale uznaje prawdę i uświadamia sobie potrzebę zadośćuczynienia. Życiowe błędy i grzechy możemy przyjmować albo jako przekleństwo i oskarżenie, albo jako wezwanie do zadośćuczynienia. Radość wynikająca z nieodrzucenia przez Boga działa mobilizująco, a okazana przez Jezusa miłość spotyka się z niesamowitą odpowiedzią. Czy słyszymy nad sobą Jego głos, który woła nas po imieniu?

Panie Jezu, porusza mnie Twoja odwaga, że zechciałeś spojrzeć w serce człowieka, nie brzydząc się tym, co w nim było złe. Ty dostrzegasz najmniejszą iskrę dobra, która wciąż się tli we mnie, grzeszniku. Rozpal ją, niech płonie. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
 
 

Patron Dnia

św. Florencja

 

Święta Florencja była córką rzymskiego kolona, osadnika w Azji Mniejszej przy szlaku wiodącym z Frygii (dziś: Turcja) do Seleucji (dziś: Seudije w Syrii). Św. Hilary Poitriers zatrzymał się w ich domu podczas podróży do Seleucji, gdzie miał się odbyć synod w roku 359. Florencja została ochrzczona przez świętego biskupa, a gdy ten powracał do Poitriers, udała się za nim. Osiedliła się w Galii (dziś: Comble' w departamencie Vienne) jako pustelnica. Zmarła w roku 366, w XI w. relikwie zostały przeniesione do katedry Poitriers.

jutro: bł. Karol de Foucauld

wczoraj
dziś
jutro