logo
Sobota, 28 stycznia 2023 r.
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława, Tomasza, Juliana  – wyślij kartkę
Szukaj w


Komentarz liturgiczny

Współcześni apostołowie

My, współcześni uczniowie Jezusa, nie wyrzucamy w Jego imię demonów, nie mówimy nowymi językami, nie bierzemy węży do rąk i nie pijemy niczego zatrutego, co mogłoby nam zaszkodzić. Nie kładziemy na chorych swoich rąk, aby zostali uzdrowieni. Co możemy więc uczynić, by wypełnić prośbę Jezusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!? Możemy przystępować do spowiedzi, aby Jezus wyrzucał z nas złe duchy, przyjmować Jego Ciało i Krew, aby były naszym pokarmem i siłą w walce ze złem, przyjąć namaszczenie chorych, błogosławić swoje dzieci, kreśląc im znak krzyża na czole. Możemy uczyć się obcych języków, aby nie zmarnować talentu, jakim obdarzył nas Bóg. Troszczyć się o potrzebujących przez wielkopostną jałmużnę, post i modlitwę. Zaangażować się w wolontariat. Starajmy się też codziennie czytać i rozważać Ewangelię oraz kilka razy w tygodniu adorować Najświętszy Sakrament.
 
Panie Jezu, kocham Cię. Dziękuję, że mogę wypełniać Twoją prośbę. Umacniaj mnie, bym niestrudzenie głosił Ewangelię. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dniaśw. Tomasz z Akwinu
 
kapłan i doktor Kościoła

Św. Tomasz urodził się około roku 1225. Był wychowankiem opactwa Monte Cassino. W młodym wieku wstąpił do zakonu dominikanów. Studiował teologię w Kolonii pod kierunkiem św. Alberta Wielkiego, a potem w Paryżu, gdzie z kolei sam wykładał. Jest najznakomitszym przedstawicielem filozofii i teologii scholastycznej. Jego główne dzieła: "Suma teologiczna" i "Suma przeciw poganom", są oryginalną syntezą filozofii i teologii scholastycznej. Pisał także komentarze do Pisma św. W ten sposób zrealizował dominikański ideał: przekazywać innym sprawy przemodlone. Umarł 7 marca 1274 roku w drodze na sobór w Lyonie. Jest także patronem szkół katolickich.

jutro: św. Aniela Merici

wczoraj
dziś
jutro