logo
Piątek, 30 września 2022 r.
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery, Hieronima, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w


Komentarz liturgiczny

Ty jesteś Chrystusem Bożym

   

Byłoby wielkim błędem sądzić, że Jezus pyta o reakcję tłumów, dlatego że zależy Mu na jakiejkolwiek popularności. Pyta o tę reakcję, bo bardzo pragnie prawdziwej relacji z każdym człowiekiem, ta jednak okazałaby się niemożliwa, gdyby nie była oparta na prawdzie. Dlatego tak ważne jest, byśmy zobaczyli w Jezusie Chrystusa Bożego. Kiedy bowiem uznamy w Nim swojego Pana i Zbawiciela, odkryjemy, że On skraca dystans, zbliża się do nas, proponuje przyjaźń i wspólne pielgrzymowanie. Wyznanie Piotra bardzo pomaga nam w nazwaniu tego, co kryje się w naszych sercach, one bowiem rozpoznają już to, co rozum musi dopiero odkryć. Wierzyć w Chrystusa to nie uczestniczyć w propagandzie sukcesu, ale postawić siebie na horyzoncie historii Boga. Ta historia ma krzyż, w świetle którego chcemy oceniać intencje i plany. Wszystko można zostawić pod krzyżem, co nie oznacza, że nasze życie jest mniej cenne.
 
Panie Jezu Chryste, dziękuję Ci za wiarę Kościoła, za to, że mogę wraz z apostołami wyznawać: Ty jesteś Chrystusem Bożym. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 

Rozważania pochodzą z książki
 
o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron DniaŚw. Hieronim
 
kapłan i doktor Kościoła


Św. Hieronim urodził się w Dalmacji około roku 340. Rodzice wysłali go na studia do Rzymu. Tam przyjął chrzest z rąk papieża Liberiusza. Odbył podróż do Galii, po czym udał się do Syrii, gdzie prowadził życie pustelnicze studiując Pismo św. i języki wschodnie. W Antiochii przyjął święcenia kapłańskie. W latach 382 - 384 był sekretarzem i doradcą papieża Damazego. W roku 385 udał się do Betlejem i tam pozostał do śmierci. Pod jego opieką powstały w Betlejem cztery klasztory. Św. Hieronim przełożył Pismo św. na język łaciński. Jego przekład został przyjęty jako tekst urzędowy Kościoła Zachodniego. Napisał również komentarze do wielu ksiąg Pisma św. oraz zwalczał współczesne mu herezje. Umarł w roku 420. Jest jednym z czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.

jutro
: św.  Teresy

wczoraj
dziś
jutro