logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Pierre-Marie Delfieux
Mnich w mieście
Wyd Marianow


Wydawca: PROMIC Wydawnictwo Księży Marianów
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7502-173-8
Format: 125x195
Stron: 440
Rodzaj okładki: miękka

Kup tą książkę

 

W sercu miasta

 

Bóg?
Jakże nie być ożywionym pragnieniem poznania Go, kosztowania Jego miłości, odczuwania Jego wsparcia i dowiedzenia się, którędy prowadzi droga ku Niemu? Przeczuwamy wyraźnie, że skoro On istnieje, lub raczej ponieważ On istnieje, może być dla nas jedynie światłem i prawdą. I że w Nim jedynie możemy znaleźć i od Niego zaczerpnąć siłę, pokój, nadzieję i radość.
Jednakże nigdy nie słyszeliśmy Jego głosu ani nie oglądaliśmy Jego oblicza[5]. To Jego Syn, zstąpiwszy z nieba na ziemię, przypomina nam ową podstawową prawdę: Przyjaciel ludzi to Inny!
Jak zatem odkryć twarz Tego, który jest przecież naszym Ojcem i który nas stworzył? Jak wiedzieć, co czynić, by jak najpełniej współdziałać z Jego Bożą wolą? Nic bowiem nie mogłoby nas bardziej uszczęśliwić ani ukoić niż wypełnianie owej świętej woli Ojca niebieskiego, ponieważ jest On jednocześnie Wszechmiłujący i Wszechmocny.

Gdzie zatem znaleźć Boga?

Na szczęście Niedostępny i Odwieczny objawia się nam w dziele stworzenia i odkupieńczego wcielenia. Przemawia do nas przez czas, który przepełnia swoją obecnością, i przez historię biblijną, w której zarysowana jest droga zbawienia. W ten sposób słyszymy echo Jego głosu uszami serca i dostrzegamy rysy Jego twarzy oczami wiary. Całe Pismo Święte ostatecznie utrwalone w literze staje się odtąd żywym słowem Bożym pod tchnieniem Ducha.

Ponieważ Bóg jest stworzycielem świata, właśnie stawiając pytania światu, dowiemy się, co nam przekazuje swoim stwórczym słowem. Ponieważ jest Odkupicielem człowieka, uważnie słuchając głosu ludzi, dowiemy się, co nam objawia swoją zbawczą obecnością. A ponieważ jest On także Panem czasu i świata, możemy dowiedzieć się, czego od nas oczekuje, zadając pytania na temat oczekiwań współczesnej epoki i wyzwań dzisiejszego Kościoła.

Trzeba zatem słuchać, pytać i rozeznawać.

Na tym polega piękne zadanie naszej świętej wolności dzieci Bożych. Oświeceni światłem Jego Słowa Wcielonego, jesteśmy zaproszeni do wyruszenia w drogę. Ten, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, powiedział nam wszystko. A Pan sam przemawia do nas jako do ludzi dorosłych i wolnych, powtarzając: Wybieraj swoje życie! lub lepiej: Wybieraj więc życie!

Odtąd to samo pytanie wypływa z każdego serca: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby mieć życie wieczne? Gdzie mam się udać, by znaleźć Pana, mojego Boga, widzieć Go, słyszeć, słuchać i głosić?


[5]Wszystkie cytaty z Pisma Świętego (wyróżnione tekstem pochyłym) za: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Pallottinum, Poznań - Warszawa 1982.


 



Pełna wersja katolik.pl