logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Thomas i Donna Finn
Miłość, seks i Kościół katolicki
Wydawnictwo WAM


Tytuł oryginału: Intimate Bedfellows: Love, Sex and the Catholic Church
© Daughters of St. Paul, 1993
© dla wydania polskiego
Wydawnictwo WAM, 1998
tłumaczenie - Anna Oćwieja
Redakcja - Elżbieta Rusinek
Projekt okładki i ilustracje wg oryginału przygotował: Andrzej Sochacki
ISBN 83–7097–513–5
 
NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego,
ks. Adam Żak SJ, prowincjał. Kraków, 18 XI 1998 r., l.dz. 263/98.

 
WPROWADZENIE
 
Przyglądnijcie się w sobotnie poranki tak popularnym dzisiaj programom dla dzieci, a zobaczycie, że większość z nich opowiada o przygodach jakiejś postaci. Bohaterami wielu dzieci są dziś żółwie Ninja, Batman, Transforman i mnóstwo innych. Te postacie z kreskówek rzeczywiście mają moc zawładnięcia wyobraźnią dziecka i do pewnego stopnia dają mu poczucie rozeznania między dobrem a złem.
 
W latach sześćdziesiątych, kiedy to „porankowa” telewizja stanowiła dla nas wielką frajdę, jednym z naszych ulubionych bohaterów był Samotny Jeździec. Pamiętamy, jak ten kowboj w masce i w lśniącym czystością ubraniu dokonywał przeróżnych, znamiennych dla „pozytywnego bohatera”, wyczynów. Widzieliśmy więc, jak ścigał „czarne charaktery” (ci oczywiście ubrani byli w ciemne, brudne łachmany), naprawiał zło, ochraniał bezbronnych. Na koniec zaś, zawsze pozostawiał po sobie srebrną kulę jako symbol uczciwości i prawości moralnej. Powiedzmy to sobie szczerze – ten gość umiał odróżnić dobro od zła.
 
Jeśli przebadamy współczesny „krajobraz moralny” w sferze seksualności, przekonamy się, że jesteśmy świadkami pewnych intensywnych zmagań w poszukiwaniu prawd moralnych. Właściwie poza przestępstwami takimi, jak gwałt czy wykorzystywanie seksualne dzieci, nasze społeczeństwo zdaje się nie posiadać jasno zdefiniowanych wartości w dziedzinie seksu. W wymiarze osobistym zmagania te ujawniają się w momencie, gdy na obszarze seksualności próbujemy ustalić własne wartości.
 
W trakcie naszego narzeczeństwa i w małżeństwie, w różnym natężeniu, bezpośrednio doświadczaliśmy niejasności w kwestiach moralnych, nierozłącznie związanych z naszym związkiem. Szczerze mówiąc, często bylibyśmy wręcz zachwyceni, gdyby ktoś wjechał na koniu przed nasz dom i powiedział: „Witajcie! Jestem Jeźdźcem Miłości! A oto jest słuszna rzecz, którą powinniście zrobić!” Ale niestety... Do tej pory nigdzie nikt taki się nie pokazał, więc i zmagania trwają nadal.
 
Jednak jako chrześcijanie, otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa wskazania moralne, o których naucza Jego Kościół. W naszej rzymsko-katolickiej tradycji znajdujemy bogaty skarbiec mądrości, mówiących o seksualności człowieka, które wyłaniają się spośród morza szarości. Wiele z nich w ostatnich latach w inspirujący duchowo sposób zostało wyrażone na nowo przez papieży Pawła VI i Jana Pawła II. Jednak interpretacje tego nauczania i jego praktyczna integracja z małżeńską codziennością (a zwłaszcza w stosunkach partnerskich) nie jest łatwa.
 
Na zakończenie popisów Samotnego Jeźdźca ktoś zawsze pytał: „Kim był ten zamaskowany mężczyzna?”. Pytanie owo równocześnie stanowiło swego rodzaju stwierdzenie, że choć ludzie wiedzieli o Samotnym Jeźdźcu, iż był uosobieniem dobra i prawdy, to jednak osoba jego wciąż okryta była tajemnicą. Dla wielu z nas, doświadczenie z nauką Kościoła katolickiego w sferze wartości seksualnych nie bardzo się różni. Wierzymy bowiem, że Kościół głosi dobro i prawdę, ale nauczanie o moralności seksualnej wydaje się nam jakby zakryte maską tajemniczości.
 
Jeśli jesteście w narzeczeństwie, małżeństwie bądź po prostu szukacie lepszego rozumienia spraw seksualności człowieka, zapraszamy was do kontynuowania lektury w duchu otwartości. Nic z tego, co napisano dalej, z założenia nie ma być jakimkolwiek osądem. Książka Miłość, seks i Kościół katolicki została pomyślana jako zwięzła relacja z naszych doświadczeń z miłością, seksem, małżeństwem w świetle nauki Kościoła. Mamy nadzieję, że okaże się ona pomocna w podróży po ludzkiej miłości, w którą sami wyruszacie.
 
Chcieliśmy, aby ta książka odzwierciedlała radosną, pełną miłości i nastawioną na budowanie związku naukę Kościoła katolickiego o ludzkiej seksualności i małżeństwie.

 



Pełna wersja katolik.pl