logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
List biskupów do Nuncjusza Apostolskiego w 70. rocznicę urodzin abp. Józefa Kowalczyka


„Każde urodziny są okazją do wdzięczności wobec Stwórcy za pierwsze i najważniejsze powołanie człowieka, jakim jest dar życia – donum vitae. Ten bezcenny dar jest fundamentem umożliwiającym przyjęcie kolejnych darów Bożych i dalszych powołań: do życia Bożego, do świętości, do kapłaństwa i do życia wiecznego” – napisali w okolicznościowy liście do Jubilata hierarchowie zgromadzeni na spotkaniu Rady Stałej i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Abp Józef Kowalczyk – od 19 lat nuncjusz apostolski w Polsce – siedemdziesiątą rocznicę urodzin będzie obchodził w swojej rodzinnej miejscowości – w Jadownikach Mokrych na terenie diecezji tarnowskiej. 28 sierpnia w miejscowym kościele będzie sprawowana Eucharystia w intencji Jubilata. W domu rodzinnym abp. Kowalczyka zostanie zaś poświęcona Izba Pamięci, upamiętniająca apostolskie posłannictwo papieża Jana Pawła II oraz posługę nuncjusza apostolskiego.

„Ziemia lat młodzieńczych przywodzi na pamięć Rodziców, którzy nie tylko stali się współpracownikami Boga w przekazaniu życia, ale także przyjęli je z wdzięcznością jako dar i z radością podjęli się dzieła wychowania, otwierając nowe życie na wiarę i miłość, ucząc solidności, odpowiedzialności i pracy” – piszą biskupi. Podkreślają zarazem, że „życie to stało się darem nie tylko dla Rodziców i bliskich. (...) jest ono wspaniałym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie”.

Wymieniając kolejne etapy posługi kapłańskiej abp. Kowalczyka, biskupi zwracają uwagę na wyjątkowe znaczenie jego służby jako przedstawiciela papieskiego. „Pełniona na przełomie tysiącleci posługa Nuncjusza Apostolskiego ma niewątpliwie charakter przełomowy i historyczny, nieporównywalny z jakimkolwiek innym etapem dziejów Kościoła w Polsce. Wystarczy wspomnieć reorganizację struktur Kościoła katolickiego w naszym kraju, podpisanie i ratyfikację Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rządem RP, czy wizyty Jana Pawła II i Benedykta XVI w Polsce” – wyliczają hierarchowie.

Biskupi obradowali na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. 26 sierpnia w liturgii wspominany jest pierwszy cud Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej. „Niech Matka Boża Częstochowska, obecna od wieków w Polskiej Kanie, wyprasza u swojego Syna obfite łaski Ducha Świętego dla Księdza Arcybiskupa na dalsze lata ofiarnej posługi dla Kościoła” – napisali biskupi, powierzając osobę Arcybiskupa wstawiennictwu Matki Zbawiciela.

(md/jk/ BP KEP © Biuro Prasowe KEP 2008)