logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
ks. Marek Dziewiecki
Kapłan świadek miłości
Wydawnictwo eSPe


Nikt nie może rościć sobie prawa do tego, żeby być kapłanem. Kapłaństwo nie jest jednym z praw obywatelskich, które przysługują każdemu człowiekowi. Jest ono zaskakującym darem Bożej miłości. Ksiądz Marek Dziewiecki omawia podstawowe kryteria i znaki, świadczące o tym, że dana osoba jest powołana do kapłaństwa. Odpowiada też na pytanie, co należy do istoty bycia kapłanem i posługi kapłańskiej oraz jakiej formacji potrzebują współcześni seminarzyści, a także ci, którzy już są kapłanami.


Wydawca: eSPe
Rok wydania: Kraków 2005
ISBN: 83-89645-58-0
Format: 125 x 190
Stron: 220
Rodzaj okładki: Miękka
 
Kup tą książkę

 

Fazy formacji kandydatów do kapłaństwa

Formacja w rodzinie

Aby kapłan mógł być wierny swemu powołaniu w obecnych uwarunkowaniach społecznych i kulturowych i aby mógł wykonać zadania, jakie przed nim stoją, powinien mieć pogłębioną formację początkową, którą otrzymuje najpierw w rodzinie i w parafii, a następnie w seminarium duchownym. Potrzebuje też – już po przyjęciu święceń kapłańskich – formacji stałej, czyli formacji, która obejmuje wszystkie fazy jego życia.

Podstawowym dla rozwoju człowieka i dla jego dorastania do przyjęcia łaski powołania (w tym łaski powołania do kapłaństwa) jest środowisko rodzinne i otrzymane w rodzinie wychowanie. Ważne są tu zwłaszcza więzi i wartości pielęgnowane w domu rodzinnym. Struktury kościelne nie mają bezpośredniego wpływu na sytuację rodziny i na jakość wychowania w domu rodzinnym przyszłych kandydatów do kapłaństwa. Kościół ma jednak znaczny wpływ pośredni w tym względzie. Im bardziej systematyczne i pogłębione jest w danej parafii duszpasterstwo zwyczajne, a zwłaszcza duszpasterstwo narzeczonych i duszpasterstwo rodzin, tym większa jest szansa na to, że kandydaci do kapłaństwa otrzymają w swych domach rodzinnych właściwą formację jako ludzie i jako chrześcijanie. Trudno jest jednak zweryfikować jakość i głębię wychowania w rodzinie, gdyż podstawą takiej weryfikacji kandydata na kapłana są z konieczności głównie opinie jego rodziców i krewnych, a opinie tych osób bywają często subiektywne i jednostronne.


 



Pełna wersja katolik.pl