logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Jasnogórska część JUROMANII


Trwa Juromania, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestniczy w niej także Jasna Góra będąca w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Święto jest okazją do pokazania piękna regionu, przypomnienia historii, zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych. Tegoroczna piąta już edycja przebiega pod hasłem „Poczuj Smak Historii”. Jak wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, prezes Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, ten smak w klasztornych zakamarkach jest szczególny, bo dotyczy duchowości.

 

- Poznając smak historii myślimy nie tylko o tym, by spróbować danego produktu, ale także, by spotkać się z tym, co dotyczy dziedzictwa kulturowego. Jasna Góra mająca 640 lat cała utkana jest smakami ludzi, którzy zostawili tu ślady swojej obecności np. w postaci zapisu albo jakiegoś daru - zauważa o. Tabulski. Podkreśla, że podczas Juromanii zobaczyć można miejsca, których bez przewodnika nie jesteśmy w stanie dostrzec.

 

Na Jasnej Górze przewodnicy zapraszają do przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem Bastionu św. Barbary i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki.

 

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji podkreśla, że zabytkowa klasztorna biblioteka to coś wyjątkowego. - Wyjątkowe wnętrze, wyjątkowe zbiory, pielgrzymi mają szansę to zobaczyć, poczuć panującą tam harmonię - powiedziała urszulanka szara. Podkreśliła, że w tym roku szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki kładziony będzie na znajdujące się tam księgi gości. - Złożone w nich wpisy gości, pielgrzymów wiele mówią. Widzimy, kto, po co, z jakimi intencjami tu przybywał, co towarzyszyło takim wizytom, poznajemy życie polityczne, kulturowe - dodała s. Małgorzata. Podkreśliła, że w oprowadzaniu po Jasnej Górze zawsze chodzi przede wszystkim o pokazanie tego, co najważniejsze, czyli ducha tego miejsca, miłości do Matki Bożej.

 

Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, wzbudza ogromne zainteresowanie i budzi wielkie emocje. - Zachwyca nie tylko pięknem murów, ale też tym, że dotyka współczesnej historii wplecionej w przeżywanie obecności na Jasnej Górze - podkreśla s. Faustyna Masin. Przewodnik przypomina, że jest to miejsce pamięci o cierpieniu Polaków, nie tylko w XX w., ale już od XVIII, przez powstania, wywózki na Syberię. Siostra zauważa, że w rocznicę napaści Rosji na Polskę, w obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka zwiedzanie Bastionu jest też uczczeniem pamięci Polaków, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny, ale jest również uczeniem się przebaczenia.

 

Juromania przyciąga wielu miłośników regionu i historii z całej Polski. Jasna Góra uczestniczy w niej po raz drugi. Historię ukrytą w klasztornych zakamarkach można poznawać w godz. od 10.00 do 16.00. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie w Sali Papieskiej.

 

Trasa Juromanii wiedzie szlakiem paulińskim, od sanktuarium na Jasnej Górze, przez kościół św. Barbary, klasztor w Leśniowie aż do Krakowa Skałki.

 

Izabela Tyras
www.jasnagora.com