logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Jasna Góra to przykład pobożności Maryjnej


Z modlitwą za przyszłoroczny Międzynarodowy Kongres Młodych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 20-23 października, na Jasną Górę w środę, 6 listopada przybyli kardynałowie, biskupi i kapłani z różnych krajów.

 

Modlitwa w jasnogórskim sanktuarium zwieńczyła spotkanie Komisji ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE), dotyczące ewangelizacji młodych, które odbyło się w Krakowie w dniach 5 i 6 listopada z inicjatywy abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. W grupie dostojnych gości byli: m.in. kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy; kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, arcybiskup luksemburski, od września mianowany kardynałem przez papieża Franciszka.

 

Międzynarodowy Kongres Młodych zaplanowany jest w Krakowie w dniach 20-23 października 2020 r. Kongres to z jednej strony odpowiedź na program papieża Franciszka dla młodzieży pozostawiony w adhortacji „Christus vivit”, a z drugiej strony to czas przygotowania do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które w 2022 r. odbędą się w Lizbonie. Kongres będzie związany także z jubileuszem 100-lecia urodzin Jana Pawła II.

 

„Powstała taka myśl w strukturach Konferencji Episkopatów w Europie, żeby z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II zrobić wielkie spotkanie młodych pochodzących z całej Europy, do których dołączy się także młodzież polska – wyjaśnia abp Marek Jędraszewski w rozmowie z Radiem Jasna Góra – Trawiące od poniedziałku obrady miały przygotować to wydarzenie, które będzie miało różne wymiary, także pewnej konferencji poświęconej duszpasterstwu młodych w całej Europie. To jest właśnie zadanie Konferencji Episkopatów Europy, a szczególnie komisji poświęconej duszpasterstwu młodych w Europie”.

 

„Przyszłoroczne spotkanie w Krakowie było sugestią kard. Jeana-Claudea Hollericha z Luksemburga, aby uczcić 100-lecie urodzin papieża Jana Pawła II, ale przede wszystkim, żeby młodzież Europy, zwłaszcza Zachodniej, mogła się spotkać z żywym Kościołem młodych, a według niego, i słusznie, takim Kościołem jest jeszcze Kościół polski”. - tłumaczy abp Jędraszewski

 

„To, że tylu kardynałów, biskupów i księży z różnych krajów Europy przybyło tu, na Jasną Górę, świadczy o tym, że oni także mają w sobie tę wrażliwość, tę pobożność maryjną. Zdają sobie sprawę z tego, że Polska jest krajem maryjnym, i niewątpliwie to spotkanie, które będzie miało miejsce za rok, będzie związane z Janem Pawłem II, ale nie zrozumie się z kolei Jana Pawła II bez Jego oddania się Matce Bożej, bez Jego 'Totus Tuus'” - podkreśla metropolita krakowski.

 

„Jesteśmy tu przez Jana Pawła II, który przyciąga cały świat – powiedział w rozmowie z mediami kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy - Serce Maryi Matki zawsze przyciągało i będzie przyciągać młodych z całej Europy, to miłość matczyna przyciąga”.

„Świadectwo wiary, świadectwo wierności - szczególnie Matce Bożej, ma być świadectwem polskiej młodzieży dla młodych całego świata” – stwierdza kard. Bagnasco.

 

Kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga pierwszy raz odwiedził Jasną Górę. „Dla niego to jest osobiście cenne – zauważa abp Jędraszewski - W najbliższą sobotę będzie świętował uroczyście w Luksemburgu swoje wyniesienie do grona kardynałów, a chciał tutaj być. I kiedy usłyszał, że będziemy tutaj na modlitwie różańcowej, to się bardzo ucieszył, mówił: właśnie mam ze sobą różaniec i będę się modlił. To jest bardzo piękne i wzruszające”.

 

o. Stanisław Tomoń

www.jasnagora.com