logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Franciszkanin o Matejce


W sobotę, 18 stycznia 2020 r., odbyło się IV spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych UPJPII. Mottem dnia był "Kod Jana Matejki”. W auli uniwersyteckiej wykład, pt. „Jak się tworzy w trudnych czasach?” wygłosił do zebranych franciszkanin, o. Rafał Antoszczuk, który zaprezentował najbardziej znane dzieła Jana Matejki.


Podczas wykładu słuchaczom zostały przybliżone okoliczności powstania omawianych obrazów, a także wyjaśniona ich symbolika. Wskazane zostały również detale, dzięki którym mistrz Jan w niezwykły sposób prowadził walkę o niepodległość naszej Ojczyzny w niełatwych czasach rozbiorów. Wyjaśnione zostały także pozorne pomyłki historyczne dotyczące osób czy miejsc, jakie poczynił autor obrazów.

 

Po zakończonym wykładzie młodzież udała się do Muzeum „Dom Józefa Mehoffera” oraz Muzeum „Dom Jana Matejki”, gdzie szczegółowo zapoznała się z życiorysem artysty. Ostatnim punktem było spotkanie w Galerii Malarstwa Polskiego XIX wieku w Sukiennicach, gdzie uczestnicy warsztatów stanęli twarzą w twarz z matejkowskimi dziełami. To właśnie tam o. Rafał przeprowadził część warsztatową sobotniego spotkania. Uczestnicy zostali zaopatrzeni w specjalne karty warsztatowe, na których zaznaczali namalowanych przez Jana Matejkę ludzi, przedmioty, budowle oraz detale architektoniczne. Młodzież, analizując obraz oraz plan krakowskiego rynku, miała także za zadanie odnalezienie miejsca, gdzie odbywał się hołd pruski w 1525 r. Spotkanie warsztatowe zakończyło zwiedzanie galerii zgromadzonej w Sukiennicach.

 

Warsztaty historyczne organizowane są dla uczniów szkół średnich i są inicjatywą doktorantów Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W roku akademickim 2019/2020 warsztaty odbywają się pod wspólnym tytułem „O tempora! O mores!”. Warsztatowe spotkania mają miejsce raz w miesiącu, w trzecią sobotę miesiąca, i składają się z dwóch części: pierwsza, to sesja edukacyjna w formie wykładu na konkretny temat, druga natomiast to wyjście pi za uniwersyteckie mury i zetknięcie się z konkretnymi świadkami przeszłości, z jakimi młodzi adepci nauki mogą zetknąć się odwiedzając miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto dodać, że w minionym roku organizowane Warsztaty Historyczne UPJPII otrzymały I nagrodę w kategorii wydarzenie naukowe, jaką przyznało Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich (DFUP) skupiające samorządy doktorantów uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Głównym zadaniem Forum jest reprezentacja na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej środowisk doktorantów, a także współpraca z organizacjami doktoranckimi w kraju i za granicą, organizacja oraz wsparcie inicjatyw naukowych.

 

Magdalena Ficoń
franciszkanie.pl